14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۹ ۱۶:۰۶:۳۲
کد مطلب:  nk5dbrAe
مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان: فرهنگ خودمراقبتی باید از سنین پایین در جامعه نهادینه شود

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: باید فرهنگ خودمراقبتی به ویژه از سنین پایین در جامعه نهادینه شود تا شاهد کاهش رشد بیماری ها به ویژه دیابت در جامعه باشیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان ، مهدی حاجتی، مدیرکل آموزش و پرورش استان در همایش تجلیل از مراقبان سلامت مدارس استان در دهکده ساحلی انزلی، تغییر سبک زندگی را یکی از تهدیدهای سلامت دانش‌آموزان دانست و گفت: فقر تحرک، محدودیت امکانات و فضاهای حرکتی در استان نیز از عوامل تهدید سلامت دانش آموزان است.

وی با اشاره به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت« مقابله با دیابت» افزود: امروز درصد زیادی از مردم به ویژه جوانان و نوجوانان بر اثر عدم آگاهی خانواده ها در معرض ابتلا به دیابت هستند و باید با این معضل مقابله کرد.

حاجتی نقش مراقبان سلامت در مقابله با دیابت را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: مراقبان سلامت باید دانش آموزان را با این بیماری خاموش و خطرات ابتلا به آن آشنا کرده  تا بتوانند از آن پیشگیری کنند.

وی افزود: باید فرهنگ خودمراقبتی به ویژه از سنین پایین در جامعه نهادینه شود تا شاهد کاهش رشد این فرهنگ در جامعه باشیم.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان آپارتمان نشینی و عدم تحرک را از عوامل بروز دیابت در نوجوانان دانست و گفت: بسیاری از مفاهیم از طریق دانش آموزان به خانواده منتقل می شود و معلمان در این راستا نقش مهمی دارند.

امیر فر حسینی، معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل اموزش و پرورش گیلان هم در این همایش گفت: 439 مراقب سلامت در مدارس استان فعالیت می کنند که از این تعداد 265 نفر در مدارس دولتی مشغول به کار هستند. 

وی ادامه داد: 90درصد مدارس ابتدایی و 50درصد مدارس مقطع متوسطه اول استان تحت پوشش طرح مراقبین سلامت هستند.

فر حسینی توجه به بهداشت و ارتقا آگاهی خانواده ها را از اولویت‌های آموزش و پرورش دانست و افزود: در این راستا طرح های ملی بسیار همچون سلامت جوانان، طرح دادرس، مقابله با بلایای طبیعی، اجرای مانورهای امداد و نجات و طرح آموزشی زیست محیطی در آموزش و پرورش اجرا می شود.

در پایان از 40 مراقب سلامت برتر، 10 کارشناس تربیت بدنی و سلامت برگزیده، دو دانش آموز برنده مسابقه نقاشی سازمان جهانی بهداشت با موضوع دیابت و 6 مربی بهداشت بازنشسته استان قدردانی شد.


به اشتراک بگذارید :