28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ ۲۲:۲۲:۵۵
کد مطلب:  1282357
معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش در پنجمین نشست شورای آموزش و پرورش استان تهران:
۹/۵ درصد دانش آموزان سطح کشور با چاقی یا اضافی وزن مواجه می باشند

پنجمین نشست شورای آموزش و پرورش استان تهران در سال ۹۹ با حضور معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش و استاندار تهران در سالن جلسات استانداری تهران برگزار شد .

 به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران، مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کودکان و نوجوانان به دلیل قرنطینه خانگی به خاطر شروع بیماری کرونا میزان تحرک شان بسیار کاهش پیدا کرده است، گفت :به دلیل شروع بیماری کرونا سبک زندگی جدیدی ایجاد شده است که اگر به عادت تبدیل شود در آینده با مشکلات بسیار جدی در سلامت دانش‌آموزان روبه‌رو خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود از هر سه نفر دانش‌آموز یک نفر دچار چاقی و افزایش وزن باشد، اظهار داشت : ۵۹/۳۱درصد جمعیت کشور طبق آمار وزارت بهداشت با افزایش وزن و چاقی روبه‌رو می باشند که  این آمار ۹/۵درصد دانش آموزان را درسطح کشور در بر می‌گیرد که با مشکل اضافی وزن روبرو می باشند.

حمیدی با تاکید بر اینکه ۱۴درصد نوآموزان در تست سنجش بدو ورود کلاس اول با افزایش وزن یا چاقی مواجه هستند ، گفت: ۸۰درصد مرگ و میرها در کشورمان به دلیل بیماری های غیرواگیر است که چاقی زودرس ریشه بسیار مهمی در بیماری های غیر واگیر دار است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه امروز در مبحث چاقی باید دیوار بین مدرسه و خانواده برداشته شود و یک همسویی و هماهنگی کامل بین اولیا ،دانش آموزان و مدرسه ایجاد گردد، اظهار داشت :بعد از سنجش اولیه دانش‌آموزان تا بیست و پنجم مهر ماه تعداد و آمار دقیق دانش‌آموزانی که از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند مشخص خواهد شد و ما در بهمن ماه با سنجش غربالگری مجدد باید ببینیم  چه قدر در کاهش ۳درصدی وزن دانش آموزان موفق عمل کرده ایم.

حمیدی با تاکید بر اینکه رویکرد درمانگرا به‌جای رویکردی پیشگیری گرا هزینه‌های بسیار سنگینی را به کشور وارد کرده است، اظهار داشت: ما باید قبل از درمان به پیشگیری توجه نماییم و در این راستا تلاش های بیشتری را صورت دهیم.

وی ترویج سبک زندگی سالم و فعال و کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان را یک کار فرا آموزش و پرورشی دانست و گفت: باید تمامی نهادها به ویژه وزارت بهداشت و وزارت ورزش در این زمینه به میدان بیایند تا با همکاری آموزش و پرورش بتوانیم این معضل اساسی را ریشه کن نماییم.

این مقام مسئول در پایان با تاکید بر توسعه ورزش همگانی به ویژه توسعه ورزش کودکان و نوجوانان ،خاطرنشان کرد :ترویج فعالیت های حرکتی کودکان ،تغذیه و بهداشت روانی از جمله مواردی است که باید در این زمینه مورد توجه جدی قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید :