15 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۴ ۰۷:۵۸:۱۲
کد مطلب:  1280399
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در نشست خبری؛
چاپ و توزیع ۹۹۲ عنوان کتاب درسی در سال تحصیلی جدید

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در نشست خبری با اشاره به انتقاداتی که از طرح روی جلد کتاب فارسی اول و ریاضی سوم ابتدایی مطرح شد، اظهار کرد: کتاب فارسی اول و ریاضی سوم ابتدایی اصلاح می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، صبح امروز حسن ملکی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و با محوریت موضوع تولید و توزیع محتوای آموزشی برگزار شد، اظهار کرد: سند تحول بنیادین و برنامه درس ملی راهبرد اصلی ما در آموزش‌وپرورش و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است.

ملکی با اشاره به اقدامات تحولی که در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی انجام‌ شده است، گفت: برای تولید محتوای درسی گروهایی به‌طور جهادی در حال فعالیت هستند لذا تا بهمن‌ماه ‌جاری، راهنماهای تحولی در حوزه‌های تربیت و یادگیری تهیه و تدوین می‌شود.

در کتاب فارسی اول دبستان؛ قرآن کریم در جای مناسبی قرار نداشت

وی در واکنش به تغییرات کتاب‌های درسی فارسی اول دبستان و ریاضی سوم دبستان اظهار کرد: در کتاب فارسی اول ابتدایی، محتوای این کتاب چه در قالب اشعار، قصه و تصویر نوعاً در سطح اول ابتدایی به‌نوعی قرآن را به دانش‌آموزان معرفی کرده است، اما دریکی از نگاره‌ها، تصویر قرآن بالای یک میز که زیر میز تلویزیون قرار داشت باعث گفتگوهایی بین برخی کارشناسان شده است با این موضوع که جای قرآن مناسب و در شان این کتاب ارزشمند نیست و این موضوع با قداست کتاب قرآن، سازگاری ندارد لذا دراثنای همین گفت‌وگوها به این جمع‌بندی رسیدند که تصویر کتاب قرآن را بردارند زیرا درجاهای مختلف این کتاب به محتوای قرآنی اشاره ‌شده است. البته ما از این کار دفاع نمی‌کنیم و چنانکه وزیر آموزش‌وپرورش تأکید نمودند این موضوع اصلاح می‌شود.

همه‌کارهای آموزش‌وپرورش دیده شود تا انتقاد منصفانه‌تری شود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد: در خصوص کتاب ریاضی سوم نیز باید گفت: کسی حق کم جلوه دادن نقش دختران و زنان را نداشته و ندارد زیرا در همه آموزه‌های دینی و در سخنان بزرگان ما به اهمیت زن و نقش او در جامعه همواره اشاره شده است؛ بنابراین همان دانش‌آموزانی که کتاب علوم تجربی را می‌خوانند فارسی را هم می‌خوانند روی جلد کتاب علوم فقط تصویر دختران وجود دارد پس آیا باید پسران اعتراض کنند البته من این موضوع را تائید نمی‌کنم باید اصلاح شود اما توصیه ما این است که همه‌کارهای آموزش‌وپرورش را ببینید تا انتقاد منصفانه‌تری داشته باشند. برای موضوعات پیش‌آمده و تاثر بخشی از جامعه متاترشدم انشا الله با اصلاحی که صورت خواهد گرفت این دغدغه رفع خواهد شد.

وی به جذب نیروی انسانی توانمند و آموزش کارشناسان به‌عنوان دو اقدام تحولی دیگر سازمان پرداخت و اظهار کرد: کار بزرگی که انجام شد ورود معارف انقلاب اسلامی به کتاب‌های درسی بود ازآنجاکه کشور نیاز به شهروندانی دارد تا باروحیه و تفکر انقلابی تربیت شوند لذا امروز معارف اسلامی در۳۰عنوان کتاب درسی در بخش نظری و فنی‌‌وحرفه‌ای ورود کرده است.

ملکی ادامه داد: معارف انقلاب اسلامی در کتاب‌های درسی به معرفی الگوها قهرمانانی همچون قاسم سلیمانی، صیاد شیرازی، ابو مهندس و تهرانی مقدم و ... و همچنین در بخش دیگری به معرفی خیانت‌های آمریکا و غرب علیه انقلاب اسلامی می‌پردازد.

وی به موضوع چاپ ‌کتاب‌های درسی در سال جاری اشاره و عنوان کرد: امسال ۵۱عنوان کتاب درسی در دوره ابتدایی، ۵۶عنوان دوره متوسطه اول، ۱۳۷عنوان در دوره دوم متوسطه شاخه نظری، ۳۶۳عنوان در شاخه فنی‌وحرفه‌ای، ۱۳۹عنوان در شاخه کاردانش و ۲۴۶عنوان کتاب درسی در آموزش‌وپرورش استثنایی تولید و چاپ ‌شده که درمجموع ۹۹۲عنوان کتاب با تیراژ بیش از ۱۴میلیون جلد تولید، چاپ و در بین دانش آموزان کشور توزیع‌ شده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اظهار کرد: کار تولید و چاپ و توزیع کتاب‌های درسی کاری پرحجم و حساس است که اگر به‌درستی پیگیری نشود و کارشناسان ما با دقت بر روند آن نظارت نداشته باشند این حجم از کار ممکن است به سرانجام نرسد لذا گاهی ممکن است به دلیل وسعت کار اشتباهاتی نیز رخ دهد.

به اشتراک بگذارید :