24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۳ ۲۱:۱۶:۱۷
کد مطلب:  1280291
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در برنامه رادیویی "مردم و مسئولان" در شبکه استانی صدای خراسان رضوی تشریح کرد:
روند اجرای آموزش های مجازی و حضوری در سال تحصیلی 1400-1399

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در برنامه رادیویی "مردم و مسئولان" در شبکه استانی صدای خراسان رضوی، روند اجرای آموزش های مجازی و حضوری در سال تحصیلی 1400-1399 را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده با توصیف آغاز سال تحصیلی به نوروز دانایی و بهار دانش و بهار تعلیم و تربیت اظهار داشت: فعالیت آموزشی قریب یک میلیون و 350 هزار دانش آموز با تلاش حدود 90 هزار همکار فرهنگی در استان با توجه به مصوبه ستاد ملی مقبله با کرونا از 15 شهریورماه آغاز شد.

وی با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر امکان برگزاری حضوری کلاس های درسی در مدارس کشور اظهار داشت: تکلیف ما در دستگاه تعلیم و تربیت استان برگزاری حضوری کلاس های درس است لیکن به تشخیص خانواده برای حضور و یا عدم حضور دانش اموزان شان در کلاس های حضوری مدارس احترام می گذاریم و آنها مختار هستند آموزش حضوری و یا غیر حضوری را انتخاب کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه دانش آموزان می توانند یکی از روش های آموزش حضوری، غیرحضوری و یا نیمه حضوری در مدارس با تراکم بالای جمعیت دانش آموزی را انتخاب نمایند گفت: این انتخاب دانش آموزان بایستی حتما به اطلاع مدارس برسد.

خدابنده در خصوص برگزاری کلاس های درس در مدارس با تراکم بالای جمعیت دانش آموزی گفت: شورای مدرسه به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی می تواند با توجه به جمعیت دانش آموزی هر کلاس درس، دانش آموزان را به دو یا سه گروه تقسیم نماید تا دانش آموزان نیمی از ایام هفته را درمنزل به صورت آموزش مجازی و نیمی از هفته را در کلاس های درس و به صورت حضوری آموزش ببینند.

وی با تاکید بر وجود انعطاف پذیری لازم در برنامه های آموزش و پرورش با توجه به شرایط خاص موجود گفت: شبکه شاد تنها ترین و مطمئن ترین شبکه برای ارائه آموزش های مجازی است که برای سال تحصیلی جدید بسیاری از معایب آن مرتفع شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه مستندات بارگذاری شده فعالیت های دانش آموزان و معلمان در شبکه شاد تنها منبع ارزشیابی دانش آموزان و ارزیابی فعالیت معلمان در آموزش غیرحضوری می باشد اظهار داشت: در سامانه شاد اطلاعات کاربران تنها بر روی سرور آموزش و پرورش قرار می گیرد و می توان از آن به عنوان یک سامانه پاک برای استفاده دانش آموزان نام برد.

وی با اشاره به اینکه هیچ اجباری برای حضور دانش آموزان در مدرسه نداریم لیکن توصیه ما به دانش آموزان استفاده از آموزش های حضوری است تصریح کرد: دانش آموزان بایستی یکی از روش های آموزش حضوری، آموزش غیرحضوری از طریق شبکه شاد و شبکه آموزش سیما  و یا نیمه حضوری در مدارس با تراکم بالای جمعیت دانش آموزی را انتخاب کنند، همچنین ما در مناطقی که دسترسی و امکان استفاده از هیچ یک از موارد فوق نباشد با ارائه درسنامه ها و خودآموز تمام تلاش خود را در استمرار فرآیند آموزش تمامی دانش آموزان بکار خواهیم بست، در این راستا نرم افزار طرح جامع یادگیری در آموزش و پرورش استان طراحی شده است که در آن وضعیت استفاده دانش آموزان از هریک از شیوه های آموزش مشخص خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در ادامه افزود: در آغاز فرایند آموزش های مجازی ٢ هزار و ٧٠ مدرسه در سطح استان به اینترنت دسترسی نداشتند، با پیگیری های انجام شده از سوی اداره کل آموزش و پرورش و همکاری اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان، تمامی مدارس به اینترنت دسترسی پیدا نموده اند و در تمامی مدارس استان حداقل یک سیستم رایانه متصل به اینترنت وجود دارد.

وی با بیان اینکه هزینه مصرفی اینترنت مادام استفاده از شبکه شاد برای دانش آموزان رایگان خواهد بود گفت: سیم کارتی تحت عنوان سیم کارت شاد وجود ندارد و اولیا محترم دانش آموزان می توانند با سیم کارت های خود از شبکه شاد به صورت رایگان استفاده نمایند.

خدابنده با بیان اینکه هیچ تفاوتی در رعایت بخشنامه ها، دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی در مدارس دولتی و غیردولتی وجود ندارد افزود: طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی حدود80 درصد مدارس استان پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده اند.

این مقام مسئول با اشاره به توزیع کتاب های درسی یک میلیون و 280 هزار دانش آموز استان تا به امروز گفت: در آموزش و پرورش استان با کمبود حدود ١٩ هزار معلم رو به رو هستیم که به منظور مدیریت و ساماندهی نیروی انسانی تعداد ۵ هزار و ٣٠٠ نفر از طریق خرید خدمات آموزشی، ٣ هزار ۶٠٠ نفر از طریق نیروهای حق التدریس آزاد، حدود ۶٠٠ نفر سرباز معلم و طلبه وظیفه و الباقی با اختصاص ساعات حق التدریس به نیروهای شاغل و بازنشسته تامین خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه برگزاری کلاس های درس حضوری دانش آموزان با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سه جلسه 35 دقیقه ای همراه با 10 دقیقه زمان استراحت در بین جلسات خواهد بود گفت: در این شیوه عملا از 24 ساعت فعالیت موظف معلمان، 12 ساعت به صورت حضوری و 12 ساعت دیگر به صورت مجازی خواهد بود.

خدابنده در خصوص برگزاری آزمون استخدامی در سال ٩٩ گفت: مجوز ما برای بکارگیری نیروهای ماده ۲۸ در سال نود و هفت ، ۴۶۰ نفر بود و در سال گذشته به ۹۶۰ نفر رسید، امسال نیز این رقم به بیش از ٢ هزار و 5٠٠ نفر خواهد رسید و این تعداد از طریق آزمون استخدامی جذب آموزش و پرورش استان خواهند شد، این به این معناست که هر سال توانسته ایم بیش از ۲ برابر جذب نیروی انسانی داشته ایم.

وی در خصوص فعالیت سرویس مدارس تصریح کرد: با توجه به اینکه آمار دقیقی از دانش آموزان متقاضی شرکت در کلاس های حضوری مدارس تا کنون موجود نبوده است، به سمت عقد قرارداد با سرویس های مدارس نرفته ایم لیکن با مشخص شدن تعداد این گروه از دانش آموزان درصورت استمرار آموزش های حضوری و درخواست خانواده ها، اقدامات لازم در این خصوص انجام خواد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در پایان افزود: با مذاکره با خیرین نیک اندیش در صدد تهیه تبلت و گوشی مورد نیاز آموزش های مجازی دانش آموزان مناطق محروم هستیم.

به اشتراک بگذارید :