25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۲ ۱۳:۲۳:۴۶
کد مطلب:  1279523
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی در برنامه تلویزیونی "ورزش خراسان رضوی" تاکید کرد:
نقش کلیدی اولیاء دانش آموزان در اجرا و ارزشیابی درس تربیت بدنی در شرایط فعلی

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی در برنامه تلویزیونی "ورزش استان" گفت: دستورالعمل ارزشیابی درس تربیت بدنی مطابق با شرایط موجود بروزرسانی شده است و در این دستورالعمل اولیاء دانش آموزان نقش اصلی را در کنار معلمان ایفا می کنند، در این شیوه معلم یک برنامه تمرینی و ورزشی را به دانش آموز ارائه می کند و از اولیاء می خواهد ضمن کنترل اجرای آن توسط دانش آموز در زمینه ارزشیابی اجرای آن به معلم کمک نمایند.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، صفدر سلطانی با اشاره به اثرات شرایط کرونایی موجود بر برنامه تحصیلی دانش آموزان سراسر کشور اظهار داشت: از نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه سال گذشته با وجود نبود آمادگی و تجربه کافی، فرآیند آموزش دانش آموزان تعطیل نشد و با روش های مختلفی چون بکارگیری خلاقیت معلمان از طریق آموزش مجازی، این مهم استمرار یافت.

وی با اشاره به استمرار فرآیند آموزش درس تربیت بدنی در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: با همکاری وزارت آموزش و پرورش و صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، برنامه های آموزشی درس تربیت بدنی مطابق با محتوای موجود تهیه و علاوه بر پخش از شبکه آموزش سیما در شبکه شاد بارگذاری شد.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد درس تربیت بدنی همچون جذابیت آن برای دانش آموزان تصریح کرد: با توجه به استفاده از وسایلی و تجهیزاتی چون توپ و راکت در آموزش مهارت های درس تربیت بدنی و همچنین لزوم توجه به حفظ سلامت و آمادگی جسمانی دانش آموزان، بایستی نگاه ویژه ای به درس تربیت بدنی و رعایت پروتکل های بهداشتی لازم در ارائه آن شود.

سلطانی با اشاره به بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان گفت: با توجه به آمار سنوات گذشته حدود 21 درصد دانش آموزان کشور دارای اضافه وزن و چاقی هستند لذا از آنجایی که شرایط قرنطینه می تواند اضافه وزن و کاهش آمادگی جسمانی دانش آموزان را به همراه داشته باشد، وزارت آموزش و پرورش بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان را در اولویت برنامه های خود در حوزه تربیت بدنی قرار داده است.

این مقام مسئول با تاکید بر وجود آمادگی های لازم در آموزش و پرورش استان به منظور ارائه حضوری و یا غیرحضوری آموزش های درس تربیت بدنی در سال تحصیلی جدید گفت: آموزش و پرورش استان تمامی برنامه ها و فعالیت ها را مطابق با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا پیش خواهد برد لذا اجرای ورزش های پربرخورد مانند ورزش های توپی، برگزاری جشنواره ها، ورزش صبحگاهی، مراسم آغازین صبحگاه و برگزاری اردوها ممنوع هستند.

وی با اشاره به جمعیت کم دانش آموزان حاضر در مدارس با توجه به گروه بندی های صورت گرفته برای حضور دانش آموزان در مدارس گفت: به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، آموزش مهارت های انفرادی به صورتی که هر دانش آموز وسیله اختصاصی خودش را داشته باشد مانند ورزش های طناب زنی و بدمینتون می تواند قابلیت اجرایی داشته باشد.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی در ادامه با اشاره به ارسال چهار هزار بسته ورزشی و بهداشتی به مدارس عمدتا غیر برخوردار و پرجمعیت استان در قالب کاروان مهر با نشاط تصریح کرد: این بسته ها عمدتا وسایل ورزشی مرتبط با مهارت های آموزشی درس تربیت بدنی و وسایل مرتبط با برنامه کنترل وزن و پیشگیری از چاقی دانش آموزان هستند.

سلطانی با اشاره به عدم برگزاری کلاس های درس تربیت بدنی در فضاهای سرپوشیده گفت: حفظ آمادگی جسمانی دانش آموزان یکی از مهم ترین بخش های درس تربیت بدنی است لذا با رعایت فاصله سه متری در فضای باز محوطه مدارس، اجرای برنامه های آمادگی جسمانی دانش آموزان بلامانع است.

این مقام مسئول با اشاره به ارائه مطالب دانشی و پخش برنامه های آموزش های مجازی برای دانش آموزان در مدارس اظهار داشت: در این ایام بازی های خانگی می توانند با داشتن دو نقش "بازی" و همچنین "محتوای درس تربیت بدنی" مفید واقع شوند و در این راستا برنامه های خوبی با همکاری صداو سیما مرکز خراسان رضوی تهیه شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه در آموزش های مجازی اولویت ما استفاده دانش آموزان از معلمان خودشان است افزود: برنامه متمرکزی برای تمامی رشته های ورزشی به میزان 192 جلسه در سامانه شاد پیش بینی شده است.

سلطانی با تاکید بر اینکه درس تربیت بدنی جزو برنامه درسی رسمی مدارس است و باید در شرایط حضوری و غیر حضوری معلم مشخصی داشته باشد افزود: دستورالعمل ارزشیابی درس تربیت بدنی مطابق با شرایط موجود بروزرسانی شده است و در این دستورالعمل اولیاء دانش آموزان نقش اصلی را در کنار معلمان ایفا می کنند.

وی افزود: در این شیوه معلم یک برنامه تمرینی و ورزشی را به دانش آموز ارائه می کند و از اولیاء می خواهد ضمن کنترل اجرای آن توسط دانش آموز در زمینه ارزشیابی اجرای آن به معلم کمک نمایند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه معلمان تربیت بدنی و مراقبین سلامت به عنوان مشاورین حرکتی و تغذیه دانش آموزان در این ایام فعالیت خواهند داشت گفت: در پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده مراقبت از گروه های آسیب پذیری چون افرادی که بیماری های زمینه ای دارند و بیمارانی که نقص ایمنی دارند بسیار توصیه شده است که یکی از این گروه ها افراد با شاخص توده بدنی بالای 30 می باشد، لذا از اولیا محترم دانش آموزان خواهش می کنیم به منظور حفظ سلامتی دانش آموزان شان، تحرک و فعالیت های بدنی در درس تربیت بدنی را جدی بگیرند.

وی در پایان افزود: برگزاری تجمیعی کلاس تربیت بدنی به صورتی که چند کلاس تنها با یک معلم اداره شود تخلف است و با توجه به قانون بایستی برای هر کلاس درس تربیت بدنی یک معلم حضور داشته باشد.

به اشتراک بگذارید :