18 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۲ ۱۱:۱۳:۴۳
کد مطلب:  1279380
برای نخستین بار
ورود دانشگاه شهید رجائی در نظام رتبه‌بندی مشهور جهانی تایمز 2021

به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از مدیر دفتر همکاری های علمی و امور بین الملل، دانشگاه شهید رجائی برای نخستین بار در نظام رتبه‌بندی جهانی تایمز قرار گرفت.

دکتر مجتبی قربانی با اعلام این خبر افزود: نظام رتبه بندی تایمز یکی از معتبر ترین و مشهورترین نظام های رتبه بندی دانشگاه ها در جهان می باشد که از سال ۲۰۰۴ با عنوان تایمز- کیو اس فعایت خود را آغاز نمود، در این نظام دانشگاه ها با استفاده از داده های پایگاه SCOPUS و بررسی مستندات ارائه شده از سوی دانشگاه ها در قالب سیزده شاخص در ۵ گروه :

  1. آموزش
  2. پژوهش
  3. استنادها
  4. درآمد صنعتی
  5. وجه بین‌المللی

دانشگاه های جهان را هر ساله رتبه بندی می نماید، درمورد حضور دانشگاه های ایرانی نیز باید گفت که تا سال ۲۰۱۲ الی ۲۰۱۴ تنها یک دانشگاه در این رتبه بندی حضور داشت، لکن با درک اهمیت حضور در این موقعیت بین المللی که بیانگر نوعی ارزیابی از دانشگاه ها تلقی می گردد در آخرین اعلام نتایج بررسی این پایگاه در سال جاری ۴۷ دانشگاه ایرانی موفق به حضور در این رتبه بندی شدند، که این بالاترین آمار حضور دانشگاه های کشور در این نظام رتبه بندی است.

دانشگاه شهید رجائی نیز در آخرین رتبه بندی جهانی تایمز حائز رتبه +۱۰۰۱ شده است. و در بین ۴۷ دانشگاه ایرانی نیز رتبه ۲۵ ام را کسب نموده است.

ایشان در ادامه افزود: نکته قابل ذکر درباره رتبه‌بندی ۲۰۲۱ تایمز، رقابت بسیار بالای دانشگاه‌های ایرانی است طوری که ۴۷ دانشگاه ایرانی در نظام رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۲۰ در بین ۱۵۰۰ دانشگاه از سراسر جهان حایز رتبه شدند.

نظام رتبه‌بندی تایمز هر ساله رتبه‌بندی جامعی از بررسی اطلاعات بیش از ۲۶۰۰ دانشگاه از ۹۳ کشور جهان ارائه می‌دهد. موسسه تایمز در انگلستان به مدت ۸ سال است که اقدام به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی می نماید. در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰، این موسسه جهت تأمین داده های پژوهشی با نظام رتبه‌بندی رتبه‌بندی QS همکاری داشته است که ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان را با ۶ شاخص ارزیابی می‌کرده است.

از سال ۲۰۱۰ موسسه تایمز همکاری خود را با موسسه  Quacquarelli Symonds پایان می دهد و موافقتنامه جدیدی با تامسون روتیرز (موسسه اطلاعات علمی ISI) امضا می نماید تا روش جدید خود را عملیاتی کند. همچنین در تعداد (۱۳ شاخص) و ماهیت شاخص‌ها نیز بازنگری نموده است. این موسسه علاوه بر وب سایت خود، دارای مجله ای است که اخبار، تحلیل های کارشناسی و گفتگوها و … را نیز در حوزه آموزش عالی در بردارد. این مجله در دو قالب مخصوص انگلستان و نیز قالب جهانی منتشر می شود. سردبیر این مجله، Phil Baty است و مهمترین معیارهای این نظام رتبه‌بندی، آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجه بین المللی است، هر کدام از این معیارها دارای شاخص‌هایی هستند.

 

به اشتراک بگذارید :