22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۶ ۰۸:۲۸:۲۷
کد مطلب:  ecERUUxV
مدير كل امورتربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در شیراز خبر داد:
افزایش نقش ارزیابی مشاوره ای در هدایت تحصیلی دانش آموزان

مدير كل امورتربيتي و مشاوره آموزش و پرورش گفت: در آيين نامه جدید هدايت تحصيلي ،شیوه امتیاز دهی در هدایت تحصیلی دستخوش تغییر اساسی شده و نقش ارزیابی مشاوره ای در هدایت تحصیلی دانش آموزان افزایش یافته است.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش فارس، دكتر مسعود  شكوهي كه در اولين كنگره هدايت تحصيلي و مشاوره شغلي دانش آموزان در شيراز سخن مي گفت، با اشاره به تصويب  آيين نامه جدید هدايت تحصيلي توسط شوراي عالي آموزش و پرورش گفت: بر اساس این آيين نامه ،شیوه امتیاز دهی در هدایت تحصیلی دستخوش تغییر اساسی شده  و با کاهش سهم عملکرد تحصیلی  ،نقش ارزیابی مشاوره ای  در هدایت تحصیلی دانش آموزان افزایش یافته است.

وي با تاكيد بر حساسيت و اهميت نقش مديران و مشاوران مدارس در هدايت تحصيلي و ارائه مشاوره شغلي به دانش آموزان گفت: بايد سعي كنيم تا دانش آموزان را فارغ از احساسات و متناسب با استعداد ها و توانايي ها و رغبت هايشان رهنمون كنيم به رشته و شغل مناسب آنان و انساني به ما هو انسان تربيت كنيم .

دكتر شكوهي با اشاره به اينكه بحث هدايت تحصيلي يكي از فرازهاي مهم براي تعيين آينده شغلي دانش آموزان محسوب مي شود گفت: هدايت تحصيلي كاري حساس، پر مشقت و سخت است و اگر دلسوزي و دقت لازم در اين راه نشود ممكن است همه زحمات در طول سال هاي تحصيل كه حتي به دانشگاه هم منتهي مي شود به هدر رود.

وي اضافه كرد: از اين رو مي طلبد كه همه مسئولان آموزشي و پرورشي مديران و مشاوران به صورت خاص مسئوليت هدايت تحصيلي را پيگيري كنند و دانش آموزان را فارغ از فضاي احساسي درون و بيرون مدرسه با توجه به واقعيت ها ، توانايي ها استعدادها، علاقه و شخصيت افراد به رشته ها و شغل هايي كه مي توانند در آن موفق باشند رهنمون كنند.

مدير كل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش تصريح كرد: در گذشته براي هدايت تحصيلي ، نمرات پايه دهم محاسبه مي شد و در دو آزمون مشاوره اي تعيين تكليف مي شد اما هم اكنون به جاي دو آزمون 5 آزمون برگزار مي شود و درصدهاي تاثير گذاري در هدايت تحصيلي تغيير كرده و نمرات عملكردي تحصيلي دانش آموزان از 50 امتياز به 35  امتياز تقليل يافته و جمع آزمون مشاوره اي 65 امتياز است.

اين مقام مسئول با بيان اينكه حضور مشاورين هدايت تحصيلي از اين پس پررنگ تر از گذشته خواهد بود، خاطرنشان ساخت: الان 30 امتياز فقط مربوط به آزمون هاي مشاوره اي است و نظر شخص مشاور 10 امتياز خواهد داشت ، 10 امتياز مربوط به معلمين 10 امتياز مربوط به خود دانش آموز و 5 امتياز نظر والدين است كه اين 65 امتياز تقريبا دو برابر نمرات است كه مي تواند ملاك خوبي براي تعيين هدايت تحصيلي دانش آموزان باشد.

شكوهي در ادامه با اشاره به اينكه بايد نگاه و نگرش خانواده ها و دانش آموزان را نسبت به رشته هاي تحصيلي و اشتغال عوض كنيم گفت: متاسفانه به غلط بعضي از شاخه ها را در اذهان دانش آموزانمان جا انداخته ايم كه ؛ مشكلات و آسيب هاي اجتماعي و رواني آن در آينده دامن همه ما را خواهد گرفت.

وي افزود:  امروز براي جامعه ما مناسب نيست كه 63 درصد و در بعضي نقاط 68 درصد دانش آموزان در رشته تجربي تحصيل كنند، چرا نبايد دانش آموزان را از سر دلسوزي و آگاهي هدايت تحصيلي كنيم تا اين همه سرگرداني و آسيب هاي اجتماعي دامنگير جامعه نشود.

مدير كل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش تاكيد كرد: هدايت تحصيلي در كلاس نهم انجام مي شود و بيشترين فعاليت ها از اول تا 15 تيرماه خواهد بود همچنين لازم است كميته هدايت تحصيلي در مدارس تشكيل شده  و در طول سال فعال باشد تا ضمن بررسي امكانات و نيازهاي منطقه و شناسايي مشاغل  موجود، دانش آموزان را ترغيب به تحصيل در رشته هاي مورد نياز نمود.

به اشتراک بگذارید :