21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۵ ۱۵:۳۶:۲۹
کد مطلب:  dvV5XGaV
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی خبرداد:
كتاب حلقه تمدن ساز براي دين، فرهنگ و خانواده است

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اجراي دو طرح در نهضت سواد آموزي با هدف توسعه فرهنگ کتابخوانی و تثبیت سواد براي افراد بيسواد ، گفت: كتاب حلقه تمدن ساز براي دين، فرهنگ و خانواده است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، علی باقرزاده در مراسم اهدای کتابچه خانواده سلامت برای سوادآموزان و خانواده هایشان اظهارکرد : فرهنگ و تاریخ ایران انس و الفتی همیشگی با کتاب و کتابخوانی دارد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی تصريح كرد : اهمیت این موضوع این است که پیامبر (ص) با معرفی کتاب انسان ساز (قرآن) و توصیه به خواندن آن انسان ها را به کتاب و کتابخوانی دعوت کرده اند

وي خاطرنشان کرد : فرهنگ هویتی و محوری هر ملت توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است تولید و مصرف کتاب همچنین سرانه مطالعه کتاب از شاخص ترین موضوعات توسعه یافتگی به شمار می رود.

باقرزاده افزود: خانواده اولین بنیان تاثیرگذار جامعه است. که نقش پدر و مادر در شکل گیری آداب دانش آموزان موثر است.

وی بيان کرد: کتاب به عنوان منبعی برای دانش آموزان است اگر هر فردی برای کسب دانش به کتاب خود مراجعه کند می تواند چارچوب اساسی برای دانش خود نهادینه سازد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: کتاب می تواند حلقه اثربخشی برای دین، فرهنگ و خانواده در تمدن سازی باشد. مقام معظم رهبری بارها اهمیت کتاب و کتابخوانی و ضرورت ورود آن را به زندگی روزمره تاکید کرده اند

باقرزاده با بيان اين كه علاوه بر برگزاری مسابقه کتابخوانی و انشانویسی که بر اساس پرسش مهر ریاست جمهوری برگزار شد ، افزود: طرح خواندن با خانواده با هدف توسعه فرهنگ کتابخوانی در زمینه سازی برای استقلال گفتمان کتابخوانی از طرح هایی است که سوادآموز در قالب گروه سه نفره 3 تا 6 جلد کتاب را به همراه خانواده مطالعه می کند.

وی با بيان اين كه طرح حلقه های کتاب و کتابخوانی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و تثبیت سواد اجرا می شود، افزود: افراد کم تحصیل که از فرصت مطالعه محروم هستند و تعداد آنها نرخ سرانه مطالعه کتاب را تحت تاثیر قرار می دهد در این طرح شرکت خواهند کرد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: بر اساس این طرح افراد در گروه های 10 نفره در 4 مرحله 10 جلد کتاب می گیرند که در بین اعضای خانواده و گروه مطالعه و کتابخانه خانگی تشکیل می دهند

باقرزاد اضافه کرد: تمام کتابهای مورد نیاز این دو طرح تولید و یا در حال تولید هستند کتاب خانواده سلامت با کمک یونسکو مشاوران و مولفان و شرکت سرمایه گذاری بل درسال 95 در بین خانواده ها توزیع می شود در مراحل بعدی به چرخه مطالعه اضافه شود.

وي بیان کرد: اهمیت برگزاری جلسه امروز جشن موفقیت آمیز این موضوع و جذب مشارکت دستگاه ها برای باسوادکردن افراد بی سواد و به حاشیه کشانده شده است.

 معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: این اقدام باید به یک اپلیکیشن در شبکه اجتماعی به صورت رایگان تبدیل شود تا سازمان نهضت سوادآموزی در این امر موفق باشد.

وی خاطرنشان کرد: سوادآموزی هسته اصلی کار یونسکو از ابتدای تاسیس آن است چرا که با بهداشت و سلامت، توسعه مهارت ، کاهش فقر و تصادفات ، رعایت مقررات و چگونگی معیشت ارتباط مستقیم دارد .

باقرزاده در پایان گفت: درصد بیسوادی در کشور نرخی نزولی داشته است اما هنوز با درصد موردنظر ما فاصله دارد.

گفتني است، در این مراسم "کتابچه خانواده سلامت " توسط نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و مدیرعامل شرکت لبنی بل رونمایی شد .

به اشتراک بگذارید :