21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ۰۸:۰۴:۴۷
کد مطلب:  1275275
معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی مدارس استثنایی کشور تاکید کرد:
مدرسه با کیفیت، مانا و استاندارد از طریق مشارکت اولیاء/ ضرورت آموزش های حضوری دانش آموزان استثنایی

با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی مدارس استثنایی کشور در هنرستان استثنایی هادوی ناحیه دو مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این مراسم ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به همه همکاران و دانش آموزان آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: رسیدن به تعلیم و تربیت استاندارد منوط به  مشارکت دادن اولیا در امر تعلیم و تربیت است و این موضوع در آموزش و پرورش استثنایی به صورت ویژه دیده شده است.

وی با اشاره به طرح دستیار معلم که در آموزش و پرورش استثنایی کلید خورده است اظهار داشت:  در این طرح، اعضای خانواده دانش آموزان با نیازهای ویژه که می‌تواند نقش معلمی را ایفا کنند شناسایی شده و به کمک آموزش و پرورش استثنایی  و معلمان خواهند  آمد و به عنوان دستیار حرفه ای معلمان به آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه خواهند  پرداخت.

حسینی در ادامه به تشریح فعالیت های ویژه عصر کرونا در سال تحصیلی جدید پرداخت و  با بیان اینکه مراکز مشکلات ویژه یادگیری باید علاوه بر خدمات حضوری انفرادی به دانش آموزان دو اقدام مهم را تدوین و به اجرا بگذارند اظهار داشت: اولین اقدام آموزش در بستر شبکه شاد است و اقدام بعدی گسترش حلقات ارائه خدمات و اتصال آن به مدارس در قالب اتاق های مرجع و معلمین رابط است تا از این طریق گام دیگری در راستای توسعه جامع کمی و کیفی خدمات مراکز مشکلات ویژه یادگیری بویژه در عصر کرونا برداریم.

وی افزود: سامانه ندای همراه در سال جدید به منظور توانمند سازی و کیفیت بخشی به امر آموزش و رفع مشکلات طرح تلفیقی فراگیر و ظرفیت سازی این سامانه برای آموزش خانواده ها و گسترش خدمات مراکز مشکلات ویژه یادگیری راه اندازی خواهد شد.

 حسینی با تاکید بر اینکه امکان آموزش حضوری  در مدارس استثنایی بدلیل جمعیت کم دانش آموزان استثنایی از مدارس عادی فراهم تر و ضروری تر است اظهار داشت: نظام مدرسه کانون اصلی تعلیم و تربیت است و در آموزش و پرورش استثنایی اصل بر حضور دانش آموز در مدرسه  است و این حضور موجب برقراری رابطه عاطفی بین معلم و دانش آموز و تسهیل یادگیری می شود.

وی افزود: تقسیم دانش آموزان به چند گروه بر اساس سطوح مهارتی و حضور گروه های جداگانه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در کلاس درس می تواند در این ایام مد نظر مدیران قرار گیرد.

معاون وزیر خواستار تحقق پوشش 99 درصدی برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی  نوآموزان بدو ورود به دبستان شد و گفت: استقرار شیفت بعد از ظهر در پایگاه ها، ارائه خدمات در روزهای پنجشنبه و جمعه، استفاده از پایگاه هایی که ظرفیت سنجش آنها پر شده است، استمرار فعالیت پایگاه ها بعد از 15 شهریور و عدم ثبت نام نهایی دانش آموزان بدون انجام برنامه سنجش از جمله اقداماتی است که  ما را به پوشش 99 درصدی نزدیک می کند.

معاون وزیر در ادامه با اشاره به برنامه های سال جاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی و با بیان اینکه بر اساس آمایش سرزمینی ۲۱۰ مدرسه استثنایی در کشور کمبود داریم اظهار داشت: در سال جاری از ۲۱۰ مدرسه مورد نیاز باید کلنگ   ۱۵۰  مدرسه  به زمین زده شود که تاکنون ۸3‌ مدرسه  از این تعدادکلنگ زنی شده است.

وی افزود: راه اندازی ۱۷ مرکز مشاوره و راهنمایی خانواده دانش آموزان استثنایی، رشد ۸ درصدی پیش دبستانی و ۱۵ درصدی خدمات حمایتی در پیش دبستانی و رشد ۴۵ درصدی خدمات حمایتی در دبستان  در سال جاری هدف‌گذاری شده است.

 وی گفت: راه اندازی 3۵۰ باشگاه بازنشستگان، ایجاد یک پایگاه دائمی سنجش با اتاق آکوستیک در هر استان، گسترش گارگاه های متوسطه پیش حرفه ای  و حرفه ای،  راه اندازی یک پایگاه جامع آموزش در هر استان،  ساخت ۱۵ سالن ورزشی و ۳۵۰ سالن ورزشی درون مدرسه ای و ایجاد ۱۰ مرکز رفاهی و ارتقای مدیریت آموزشی از دیگر برنامه های سال جاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی است.

حسینی تصریح کرد: ۱۵۰ عنوان تجهیزات آموزشی، کمک آموزشی و توانبخشی با بیش از۸۰ هزار قلم  مورد نیاز دانش آموزان استثنایی است  که در قالب نهضت توان افزایی در سال جاری تامین ۱۰ درصد این تجهیزات با مشارکت خیرین هدفگذاری شده است.

معاون وزیر در ادامه  با اشاره به جزئیات برنامه های تدوینی سال ۱۳۹۹ سازمان آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: برنامه های تدوینی  شامل دو بخش  است، بخش اول  بسته های  تحولی است  که جدید و نوآورانه است و بخش بعدی نیز برنامه های معمولی است که از قبل وجود داشته و استمرار می یابد.

وی با بیان اینکه برنامه های سال ۱۳۹۹ هر شش زیر نظام سند تحول بنیادین را پوشش می دهند اظهار داشت: مجموع برنامه های سالانه و بسته های تحولی ۱۳ برنامه با ۴۶ فعالیت است که بیش از ۸۰ درصد این برنامه ها و فعالیت ها نوآورانه است.

وی با  اشاره به  سه بسته تحولی «مدرسه انطباقی»، «مداخلات بهنگام طلایی»‌ و «توسعه مشارکت، کاهش تمرکز واجتماعی شدن » اظهار داشت: بسته های تحولی نوآورانه، تحقق پذیر،  دارای نتایج کوتاه مدت یکساله ملموس، شوق انگیز، مشارکت پذیر، مدرسه محور، فراگیر، مبتنی بر آموزه های سند تحول بنیادین و مبتی بر چرخش های تحول آفرین تدوین شده اند.

وی افزود: فرآیند اجرایی شدن بسته های تحولی در قالب ۸ برنامه و ۳۰ فعالیت تدوین شده است و 93 درصد فعالیت ها و برنامه های مبتنی بر بسته های تحولی تاسیسی و نوآورانه است.

 حسینی در ادامه با تاکید بر آموزش مهارت های خانواده و خانه محور اظهار داشت: با توجه به حضور بیشتر دانش آموزان در منزل  به دلیل کرونا، خانواده ها نیاز آموختن مهارت های خانوادگی دارند تا تبدیل به خانواده پرآشوب نشوند.

وی افزود: تاکنون  ۶۰ عنوان محتوای آموزشی ویژه خانواده ها در آموزش و پرورش استثنایی تهیه شده است و آموزش به خانواده ها یکی از اولویت های کاری آموزش و پرورش استثنایی است.

شایان ذکر است در این مراسم کلاس ویژه آموزش های مجازی هنرستان هادوی با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان اموزش و پرورش استثنایی افتتاح شد.

به اشتراک بگذارید :