28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ ۱۱:۳۰:۱۵
کد مطلب:  1271533
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در برنامه تلویزیونی اشاره تاکید کرد:
اولویت اصلی آموزش و پرورش استان، حفظ سلامت دانش آموزان و همکاران است

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در برنامه تلویزیونی اشاره گفت: برگزاری حضوری کلاس های درس منوط به کسب اطمینان کافی از عدم وجود عوارض ناشی از آن برای دانش آموزان و همکاران خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده با تاکید بر اینکه اولویت اصلی آموزش و پرورش استان، حفظ سلامت دانش آموزان و همکاران است گفت: برگزاری حضوری کلاس های درس منوط به کسب اطمینان کافی از عدم وجود عوارض ناشی از آن برای دانش آموزان و همکاران خواهد بود. 

وی شرایط سفید را مبنای برنامه ریزی و سازماندهی نیروی انسانی در استان دانست و اظهار داشت: آموزش و پرورش استان در بازگشایی مدارس از تصمیمات ستاد مقابله با کرونا تبعیت خواهد کرد،به منظور آغاز سال تحصیلی، سه سناریو را پیش بینی کرده ایم؛ در مناطق قرمز کلاس ها به صورت مجازی و از طریق شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) پیگیری خواهند شد، در مناطق سفید کلاس ها به شیوه حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی استمرار خواهد داشت. در مناطق زرد، کلاس‌های آن دسته از مدارسی که امکان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در آن‌ها وجود دارد، به صورت حضوری برگزار خواهند شد و در سایر مدارس دانش آموزان به دو گروه الف و ب تقسیم خواهند شد تا به منظور رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی دانش آموزان نیمی از ایام هفته را درمنزل به صورت آموزش مجازی و نیمی از هفته را در کلاس های درس و به صورت حضوری آموزش ببینند. 

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه همکاران ما در سطح استان زحمات زیادی کشیدند که با استفاده از ایجاد فرصت های متنوع یادگیری برای دانش آموزان و استفاده از روش های نوین تدریس، تا حدودی عقب ماندگی های تحصیلی دانش آموزان جبران شود افزود: در آغاز فرایند آموزش های مجازی ٢ هزار و ٧٠ مدرسه در سطح استان به اینترنت دسترسی نداشتند، با پیگیری های انجام شده از سوی اداره کل آموزش و پرورش و همکاری اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان، تمامی مدارس به اینترنت دسترسی پیدا نموده اند و در تمامی مدارس استان حداقل یک سیستم رایانه متصل به اینترنت وجود دارد. 

این مقام مسئول با بیان اینکه آموزش و پرورش استان آمادگی لازم به منظور آغار آموزش های مجازی از روز شنبه ١۵ شهریورماه را دارا است تصریح کرد: از روز شنبه عوامل اجرایی در مدارس حضور خواهند داشت و اگر شرایط به گونه ای رقم بخورد که امکان برگزاری حضوری کلاس های درسی وجود نداشته باشد، آموزش ها به صورت مجازی ادامه خواهد داشت.

وی شبکه شاد را تنها ترین و مطمئن ترین شبکه برای ارائه آموزش های مجازی دانست و افزود: برای سال تحصیلی جدید بسیاری از معایب شبکه شاد مرتفع شده است. 

خدابنده در ادامه افزود: در خصوص دانش آموزان دوره اول ابتدایی و علی الخصوص پایه اول ابتدایی شرایط کمی سخت تر و حساس تر است چرا که این دانش آموزان در ابتدا نیاز به ایجاد ارتباط اولیه با معلم و یک سری آموزش های اولیه دارند،لذا باید تلاش کنیم تمام شرایط را برای حضور این دانش آموزان در مدارس حتی با حداقل تعداد ممکن در یک کلاس و حداقل زمان حضور، فراهم کنیم تا آموزش های اولیه به این دانش آموزان ارائه شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه شیوه آموزش، روش گروه بندی و امکان حضور دانش آموزان با توجه به تصمیمات ستاد مقابله با کرونا به شورای مدارس واگذار شده است، تا هر مدرسه با توجه به شرایط موجود و امکان فاصله گذاری اجتماعی مناسب، تصمیمات لازم را بگیرد اظهار داشت: نظارت کافی بر برنامه های مصوب شورای مدارس، توسط تیم های نظارتی ادارات آموزش و پرورش استان اعمال خواهد شد.

خدابنده با بیان اینکه در طول دوره تابستان، معلمان دوره های آموزش تولید محتوای الکترونیکی را پشت سر گذاشته اند گفت: باتوجه به شرایط موجود نمی توان قاعده ای کلی برای سرویس مدارس در نظر گرفت لذا همکاری خانواده ها در این زمینه می تواند بسیار گره گشا باشد. 

وی افزود: با توجه به نظرسنجی صورت گرفته در پایان سال تحصیلی گذشته حدود ٣٠ درصد دانش‌آموزان استان به موبایل، تبلت و... دسترسی نداشته اند. 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه اگر دانش آموزی مبتلا به بیماری های زمینه ای است و یا در خانواده وی فردی ناقل و مبتلا به بیماری کرونا است، در مدرسه حضور پیدا نکند افزود: مستندات فعالیت های دانش آموزان و معلمان در سامانه شاد با نظارت مدیران مدارس ثبت می شود و فعالیت در پیام رسان های خارجی ممنوع می باشد.

وی با بیان اینکه دستورالعمل تهیه لباس فرم دانش آموزان به ادارات آموزش و پرورش استان ارسال شده است و مدل و رنگ لباس فرم مدارس نسبت به سال تحصیلی گذشته تغییری نخواهد کرد افزود: ثبت نام دانش آموزان نباید منوط به اخذ وجه از سوی مدارس شود.

خدابنده در پایان با بیان اینکه شهریه مدارس غیردولتی توسط سامانه متمرکز وزارتی با توجه به ویژگی های هر مدرسه تعیین می شود گفت: امسال به طور متوسط شهریه مدارس غیردولتی ٢٣ درصد افزایش یافته است.

 

به اشتراک بگذارید :