22 ذیحجه 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ ۱۰:۰۱:۱۴
کد مطلب:  1271387
مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو قزوین:
مقوله تعلیم و تربیت باید به یک دغدغه اجتماعی تبدیل شود

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان، محمدرضا رسولی، در حاشیه سی و چهارمین اجلاس روسای آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی تعلیم و تربیت برای انجام ماموریت ها و رسالت اصلی خویش نیاز دارد مقوله تعلیم و تربیت را به یک دغدغه اجتماعی تبدیل کند.

محمدرضا رسولی مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو قزوین با اشاره به نحوه تعامل مدیران آموزش و پرورش با فرهنگیان و نحوه ارتباط گرفتن با معلمان بیان کرد: معلمین رکن اساسی تعلیم و تربیت هستند. لذا برقراری روابط حسنه و جلب نظر و رضایت آن ها یکی از اساسی ترین کار مدیران آموزش و پرورش است.

وی گفت: اگر مدیری قادر باشد که با برآوردن نیازهای معلمین، برقرار کردن شرایط مناسب رشد و به وجود آوردن جوی انسانی و عاطفی که معلمین احساس رضایت مندی داشته باشند را اجرایی نماید، تقریبا می توان گفت آن مدیر قسمت اعظم وظایف مدیریتی خود را انجام داده است.

رسولی عنوان کرد: آنچه تحت عنوان رابطه حسنه مطرح می شود پدید آوردن تمام زمینه های و شرایط لازم برای ایجاد روحیه ی علاقمندی به کار و انگیزش و رضایت آن ها در محیط کارشان در جهت تحقق اهداف آموزش و پرورش مطابق با حدیث قدسی"فبما رحمته من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لا نفوضا من ولک فاعف عنهم و استغفر لهم و شاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی الله ان الله یحب المتوکلین است.

 وی با اشاره به موارد تعامل مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو با فرهنگیان افزود: توجه به اصل مشورت و مشورت پذیری با معلمان، توجه به مشکلات معلمان و اولویت به رفع آن، توجه و احترام به عقاید و پیشنهادات معلمان، تشکیل جلسات ملاقات با معلمان، به وجود آوردن شرایط راحت و جذاب در محیط کار در اولویت فعالیت های این اداره بوده است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو قزوین هدف از برگزاری سی و چهارمین اجلاس روسای آموزش و پرورش را تبدیل شدن آموزش و پرورش به یک گفتمان رایج و غالب در جامعه خواند و تصریح کرد: باید انتظارات از اجلاس روسای آموزش و پرورش مبنتی بر واقعیت باشد و نباید توقع داشت همه مشکلات و چالش های وزارت بزرگ آموزش و پرورش در یک نشست طرح و حل و فصل شود.

رسولی هم چنین خاطر نشان کرد: از دیگر اهداف برگزاری اجلاس این است که اجلاس علاوه بر اثرگذاری بر جامعه، سه هدف و پیام مهم را دنبال می کند.

وی اضافه کرد: این اهداف شامل عزم جدی جهت اجرای سند تحول بنیادین بر اساس نقشه راه و مبتنی بر برنامه علمی و آشنایی مدیران کشوری با اهم سیاست ها و برنامه های وزارت آموزش و پرورش برای سال تحصیلی جاری، بیانیه گام دوم انقلاب که قطعا برای آشنایی بیشتر مدیران آموزش و پرورش کشور میزگردهای تخصصی و پرسش  و پاسخ های علمی برگزار خواهد شد، می باشد  که انتظار می رود در این دو روز که به دلیل بستر مجازی با سایر اجزای ها متفاوت است، ضمن هم پوشانی اهداف برگزاری اجلاس احساس امید بر آینده ای بهتر و رضایتمندی از طرح دیدگاه و پذیرش نظرات روسای آموزش و پرورش از سوی مدیران ستادی خواهد داشت.

رسولی با اشاره به ایجاد راه هوایی برای آن که آموزش و پرورش به یک گفت و گوی اجتماعی تبدیل شود خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی تعلیم و تربیت برای انجام ماموریت ها و رسالت اصلی خویش نیاز دارد مقوله تعلیم و تربیت را به یک دغدغه اجتماعی تبدیل کند. لذا برای انجام این مهم و تبدیل شدن تعلیم و تربیت(آموزش و پرورش) به گفتمان رایج در کشور باید تعارض منافع در این خصوص را از بین برده و برای تحقق آن لازم است منافع هماهنگ شوند.

این مسوول یادآور شد: بخشی از اجرایی نشدن آموزش و پرورش به گفت و گوی اجتماعی می تواند در بدنه اجرایی باشد. اما بخش دیگر مربوط به جامعه و گروه های اجتماعی است. بنابرین اعتقاد به گفت و گوی اجتماعی نه تنها یک امر واجب بلکه تکلیفی است که برای هدایت و اثر گذاری بر سیاست های حاکم بر جامعه ضروری است.

رسولی مهمترین راهکارهای ایجاد این گفتمان را رفع تعارض منافع بین وزارت آموزش و پرورش با سایر نهادها و وزارت خانه ها، شناسایی و رفع تعارض منافع افراد با یکدیگر، شناسایی و رفع تعارض منافع اقوام با وزارت آموزش و پرورش، شناسایی و رفع تعارض منافع کلان شهرها با سایر شهرها و روستاها، شناسایی و رفع تعارض منافع بین نسلی مانند بازنشستگان با نسل کنونی وزارت آموزش و پرورش خواند.

وی افزود: هر یک از تعارض ها می تواند برای عدم تبدیل شدن آموزش و پرورش به گقت و گوی اجتماعی منجر شود. لذا گفت و گوی اجتماعی یا هماهنگی اجتماعی فرآیندی است که شرکای اجتماعی برای تاثیر گذاشتن به سیاست های جامعه با یکدیگر چانه زنی کرده و لیکن برای تبدیل آموزش و پرورش به گفت و گوی اجتماعی لازم است تعارض منافع شناسایی و حل و فصل شوند.

به اشتراک بگذارید :