25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۱۱ ۱۵:۲۰:۵۶
کد مطلب:  1270712
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در نشست خبری در آستانه بازگشایی مدارس:
یک میلیون و ٣۵٠ هزار دانش آموز استان از ١۵ شهریورماه رسما سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در نشست خبری در آستانه بازگشایی مدارس گفت: یک میلیون و ٣۵٠ هزار دانش آموز استان از ١۵ شهریورماه رسما سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد.

به‌ گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: یک هزار و ۴٠٠ مدرسه غیردولتی در خراسان رضوی مجوز فعالیت دارند که از این تعداد ۱۰۰ واحد به دلیل فشارهای اقتصادی برای سال تحصیلی جدید مجوز توقف فعالیت گرفتند.

وی ادامه داد: توقف فعالیت به معنای باطل شدن مجوز فعالیت آنها نیست و این مدارس ظرف دو سال مهلت فعالیت مجدد دارند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: به دلیل عواملی از جمله افزایش شهریه مدارس غیردولتی، احتمال مجازی بودن آموزش‌های سال تحصیلی و عدم بازگشت شهریه‌های مربوط به برنامه‌های فوق برنامه این مدارس به والدین، تا حدودی انگیزه ثبت نام در مدارس غیردولتی در بین والدین را کاهش داده است.

وی افزود: به این ترتیب تاکنون میزان ثبت نام در مدارس غیردولتی نسبت به پارسال پنج درصد کمتر شده است.

خدابنده با بیان اینکه تاکنون بیش از یک میلیون و ۲۶۰ هزار نفر از دانش‌آموزان این استان ثبت نام قطعی شده‌اند ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود شمار دانش‌آموزان این استان تا یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر افزایش یابد.

وی گفت: کم و کیف برگزاری سال جدید تحصیلی با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹ بر اساس وضعیت هر استان از نظر شیوع بیماری و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا متفاوت خواهد بود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی افزود: بر این اساس نحوه برگزاری سال تحصیلی جدید در هر استان و شهرستان بر اساس سه وضعیت سفید، زرد و قرمز به ترتیب به صورت حضوری، نیمه حضوری و مجازی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچگونه اعلامی از نظر کم و کیف برگزاری کلاسها در سال جدید به استان و به تفکیک شهرستانها اعلام نشده است ادامه داد: آمادگی و انعطاف از نظر سازگاری با شرایط برگزاری سال جدید تحصیلی در استان وجود دارد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی و رییس ستاد پروژه مهر استان نیز در این نشست گفت: سال تحصیلی جدید در این استان با شعار سلامت جویی، مهارت ورزی و تحول آفرینی آغاز می‌شود.

صابری تولایی در ادامه افزود: بر این اساس تامین سلامت و بهداشت دانش‌آموزان به عنوان اولویت اصلی قلمداد می‌شود و به همین دلیل امسال کمیته سلامت و بهداشت به عنوان یکی از کمیته های ستاد پروژه مهر استان فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی ادامه داد: ۱۵ شهریور ماه همزمان با آغاز رسمی سال تحصیلی جدید در تمامی مدارس استان حتی در شرایط قرمز، مراسم نمادین بازگشایی مدارس با حضور عوامل اجرایی و معلمان هر مدرسه برگزار خواهد شد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در صورت شرایط غیر مجاز از نظر شیوع بیماری کرونا و مجازی شدن آموزشها مدت زمان آموزش مجازی برای مقطع متوسطه اول و دوم برای هر درس در طول روز ۳۵ دقیقه می‌باشد .

وی افزود: همچنین مدت زمان آموزش مجازی برای پایه اول ابتدایی ۲۵ دقیقه وسایر پایه های مقطع ابتدایی ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شده است.

صابری تولایی در خصوص امتحانات دانش‌آموزان نیز ادامه داد: در صورت شرایط سفید و زرد از نظر کرونا تمامی امتحانات نوبت اول و دوم به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

وی گفت: اما در صورت وجود شرایط قرمز امتحانات تمامی پایه ها و مقاطع به صورت غیر حضوری و صرفا در پایه نهم و دوازدهم به دلیل اجرای طرح هدایت تحصیلی در پایه نهم و اجرای امتحانات نهایی در پایه دوازدهم برگزاری امتحانات به صورت حضوری انجام خواهد شد.

استان خراسان رضوی دارای بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز است که حدود ۹ درصد جمعیت دانش‌آموزی کشور را دارد. 

به اشتراک بگذارید :