22 ذیحجه 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ ۱۶:۵۷:۱۵
کد مطلب:  1269945
وزیر آموزش‌وپرورش در بخش دوم نشست خبری به مناسبت آغاز سال تحصیلی؛
از 15 شهریور ایران سراسر مدرسه می‌شود/ طی هماهنگی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعرفه اینترنت شبکه شاد اعلام خواهد شد/ مغایرت230 مدیر استانی و ستادی با بخشنامه تعارض منافع

وزیر آموزش‌وپرورش در بخش دوم نشست خبری به مناسبت آغاز سال تحصیلی بابیان اینکه از 15 شهریور ایران سراسر مدرسه می‌شود، از اعلام تعرفه شبکه شاد طی هماهنگی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی در بخش دوم نشست خبری به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید و هم‌زمان با آغاز سی‌وچهارمین اجلاس مدیران و روسای آموزش‌وپرورش سراسر کشور و در پاسخ به سؤالات خبرنگاران که به‌صورت دورسخنی در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، ضمن خوش‌آمد گویی به خبرنگارانی در این نشست شرکت کرده بودند و با اشاره به آغاز سال تحصیلی در شرایطی متفاوت با سال‌های گذشته، به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

225 مدیر استانی و 5 مدیر ستادی به دلیل مغایرت با بخشنامه تعارض منافع باید تعیین تکلیف شوند

حاجی میرزایی در خصوص ساماندهی بخشنامه تعارض منافع در آموزش‌وپرورش اظهار کرد: بخشنامه‌ای به استان‌ها ارسال شد و اطلاعات دقیقی از سراسر کشور در مورد تعارض منافع مدیران جمع‌آوری شد، بر اساس این اطلاعات تعدادی از همکاران، مسئولیت برخی مدارس را بر عهده داشتند که بعد از ارسال بخشنامه تعارض منافع، فعالیت این مدارس متوقف ‌شده، یا تصمیم بر واگذاری مسئولیت آن‌ها گرفته ‌شده است. در مورد باقی همکاران صاحب مدرسه نیز که هنوز هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اند، در همین هفته جاری تصمیم‌گیری می‌شود.

وی افزود: هیچ استثنایی در اجرای بخشنامه تعارض منافع وجود ندارد. در مرحله اول باید 225 نفر از مدیران استانی و 5 نفر از مدیران ستادی باید در این مورد تعیین تکلیف شوند. این بخشنامه به‌طور کامل و با رعایت چارچوب در کشور اجرا خواهد شد و هیچ استثنایی نخواهد داشت.

بر آموزش حضوری با رعایت پروتکل بهداشتی برای دانش آموزان پایه اول ابتدایی تأکید داریم

وزیر آموزش‌وپرورش در مورد بازگشایی مدارس گفت: تعداد دانش آموزان 35 درصد از مدارس کشور کمتر از 50 نفر است و این مدارس می‌توانند برنامه آموزشی خود را همه‌روزه با رعایت پروتکل بهداشتی به‌صورت حضوری داشته باشند، در مورد 65 درصد مدارس دیگر، اصل بر حضور دانش آموزان است اما با توجه به اعلام شرایط ستاد ملی کرونا و وضعیت قرمز و سفید و زرد، آموزش را با تصمیم شورای مدرسه و به‌صورت مجازی یا حضوری برگزار می‌کنیم و در مناطق زرد با تقسیم‌بندی دانش آموزان برحسب مساحت و تعداد دانش‌آموزان، می‌توانیم آن‌ها را به‌صورت گروهی به مدرسه آورده و آموزش را در هفته یک یا دو بار به‌صورت حضوری برای هر دانش‌آموز ارائه دهیم.

وی گفت: این شرایط برای دانش آموزان پایه اول کمی متفاوت است، دانش آموزان پایه اول به دلیل آشنایی با معلم و فضای مدرسه و تأثیر این آشنایی بر یادگیری و آموزش، ترجیحاً باید به‌صورت گروه‌های کوچک و حضوری با برنامه‌های پیش‌بینی‌شده از طرف شورای مدرسه، که به اولیا اعلام خواهد شد در مدارس حضور داشته و از آموزش حضوری بهره ببرند.

هیچ دانش‌آموزشی از آموزش محروم نخواهد ماند

وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه آموزش‌وپرورش به‌عنوان یکی از اعضای اصلی و تصمیم‌گیرنده در ستاد ملی کرونا حضور فعالی در تصمیم‌گیری‌های این ستاد داشته است، اظهار کرد: آنچه تا امروز تصمیم‌گیری شده با تصمیم‌ها و نظرات آموزش‌وپرورش هماهنگ بوده و سعی شده است تصمیمات به‌گونه‌ای اتخاذ شود که ضمن مراقبت از سلامتی دانش آموزان، هیچ دانش‌آموزی از آموزش محروم نماند.

وی در خصوص دانش‌آموزانی که دسترسی به اینترنت ندارند، گفت: این دانش آموزان می‌توانند از طریق تلویزیون که 98 درصد جامعه را تحت پوشش دارد، آموزش ببیند. حتی درصورتی‌که تلویزیون نیز در اختیار دانش‌آموز قرار نداشته باشد از طریق بسته‌های آموزشی و حضور راهبران آموزشی، حتماً آموزش این دانش آموزان را پیگیری خواهیم کرد.

طی هماهنگی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعرفه اینترنت شبکه شاد اعلام خواهد شد

 

وزیرآموزش‌وپرورش ادامه داد: با رایزنی‌های انجام‌ شده با وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، قرار است هزینه اینترنت مورد استفاده در شبکه شاد، یک‌سوم هزینه اینترنت عادی باشد، لذا امیدواریم تا آغاز سال تحصیلی جدید این موضوع به نتیجه برسد و پس از تعیین تکلیف اعلام شود.

برای جلوگیری از خطرات ناشی از فضای مجازی به همکاری و مشارکت خانواده‌ها نیازمندیم

حاجی میرزایی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی ناشی از حضور دانش آموزان در فضای مجازی گفت: حضور مداوم دانش آموزان در فضای مجازی برای خانواده و دانش‌آموز می‌تواند خطرساز باشد و به همین دلیل آموزش‌وپرورش با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سعی بر طراحی سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی داریم که محدودیت دسترسی به برخی از سایت‌ها در آن تعریف‌ شده است و دانش آموزان می‌توانند تنها وارد فضاهای آموزشی شده و از آن‌ها بهره ببرند ولی مهم‌ترین مسئله در اینجا همکاری و همراهی خانواده با آموزش‌وپرورش است تا بتوانیم از مخاطرات فضای مجازی پیشگیری کنیم.

وی ادامه داد: در شبکه شاد برنامه‌های فرهنگی متفاوتی بارگذاری و اجرا می‌شود و دیده ‌شده که فعالیت‌های فرهنگی که در صورت اجرا به‌صورت حضوری تنها چند هزار نفر شرکت‌کننده داشته با اجرا در شبکه شاد بیش از چند میلیون شرکت‌کننده داشته است و با موفقیت اجرا شده است.

اجرای سند تحول دستور کار اصلی آموزش‌وپرورش است

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه در آموزش‌وپرورش، اجرای سند تحول دستور کار اصلی آموزش‌وپرورش است، گفت: تا پایان سال تحصیلی پیش‌بینی می‌کنیم بتوانیم برنامه‌های درسی تمام پایه‌های تحصیلی را مطابق با آنچه در سند تحول آمده است، تدوین و به تصویب شورای عالی آموزش‌وپرورش برسانیم. در مورد زیر نظام‌های سند تحول، 6 زیر نظام را مشخص کردیم و در هر مورد در برنامه‌های درسی راهبردهایی را برای اجرایی کردن این 6 زیر نظام مشخص و ابلاغ کردیم؛ و در مورد ملموس بودن آثار اجرای سند تحول 26 بسته تحولی طراحی کردیم که شوق‌انگیز بودن، برانگیزنده بودن و قابلیت مشارکت اجتماعی از ویژگی‌های بارز این بسته‌های تحولی است و آثار آن قابل ‌مشاهده در مدرسه است.

20 هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان آماده و در حال تحویل است

حاجی میرزایی تصریح کرد: در سال گذشته برای مسکن فرهنگیان گام بزرگی برداشته شد. تمام همکاران شاغل و بازنشسته را در سامانه مسکن ثبت‌نام کردیم و تاکنون توانستیم از افراد ثبت‌نام ‌شده، 75 هزار نفر را احراز هویت کرده و به آن‌ها امتیاز مسکن را اختصاص دهیم از این تعداد 20 هزار واحد هم تقریباً ساخته و آماده ‌شده و عملیات اجرایی باقی واحدها از بین 30 تا 90 درصد در حال انجام است.

پرداخت پاداش فرهنگیان بازنشسته تا پایان شهریورماه

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه در تلاشیم تا پایان شهریور پاداش بازنشستگان را پرداخت کنیم و تا امروز بخش زیادی از آن را تأمین مالی کردیم، گفت: در تأمین نیروی انسانی سال جدید ظرفیت20 هزار نفر به دانشگاه فرهنگیان در پذیرش دانشجو اختصاص داده شد و 28 هزار نفر هم‌ظرفیت استخدام به ماده 28 اختصاص داده شد و 25 هزار نفر از معلمان نهضتی و معلمان پیش‌دبستانی و حق‌التدریسی و به ترتیب افرادی که بیشترین امتیاز را کسب کرده‌اند، استخدام خواهند شد. بنابراین درمجموع با جذب 73 هزار نفر نیروی انسانی امسال بیشترین عدد در جذب نیرو را داریم و همچنین 8 هزار نفر نیروی تربیتی به مدارس اختصاص دادیم.

اختصاص 100 میلیارد تومان برای تجهیز هنرستان‌ها

وی با اشاره به اینکه برای تجهیز مدارس هنرستان‌ها گام‌های بلندی برداشته ‌شده است، گفت: در بودجه امسال 100 میلیارد تومان برای هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش اختصاص داده ‌شده است و هماهنگی‌هایی با وزارت صنعت و معدن در مورد کمک به تجهیز این مدارس انجام‌ شده است که در طی سال‌های گذشته بی‌نظیر بوده است؛ و تلاش داریم بخش کاردانش و فنی حرفه‌ای را برای تقویت مهارت در دانش آموزان گسترش دهیم.

کیفیت آموزش و یادگیری دانش آموزان در سال گذشته نسبت به سال‌های قبل بالاتر بوده است

وی در خصوص افت آموزشی و تحصیلی دانش آموزان نسبت به سال‌های گذشته گفت: در سال گذشته به‌یک‌باره با شرایط خاصی در کشور مواجه شدیم. هرچند سعی کردیم آن را به بهترین صورت مدیریت کنیم اما در آن کاستی‌هایی هم داشتیم. در امتحانات سال دوازدهم که به‌صورت یکپارچه و حضوری برگزار شد، کیفیت و تعداد دانش آموزان افزایش داشته است که این آمار نشان ‌دهنده ارتقا آموزش و یادگیری دانش آموزان است. در سال جدید ظرفیت شبکه آموزشی شاد افزایش‌یافته و امیدواریم با تعاملی بودن این شبکه و امکان برگزاری امتحانات در سطح بالاتر و باکیفیت‌تر در شبکه شاد بازهم بتوانیم سطح و کیفیت آموزش و امتحان را ارتقا دهیم.

ارائه فعالیت‌های انجام‌شده در کمیته اقتصاد آموزش‌وپرورش

وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اهمیت اقتصاد آموزش‌وپرورش گفت: یکی از مأموریت‌هایی که برای کمیته اقتصاد آموزش‌وپرورش تعیین‌شده بود رسیدگی به وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان و تصمیم‌گیری در مورد سهم فرهنگیان در بورس بود که خوشبختانه هردو مسئله با نظارت این کمیته به‌خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر440 میلیارد تومان مطالبات فرهنگیان از دولت وصول شد و1100 میلیارد تومان سود سال 98 که 5 برابر سال‌های قبل است برای توزیع بین اعضای صندوق فرهنگیان اختصاص یافت. همچنین برای ارزش‌افزوده دارایی اعضای صندوق نیز تصمیم‌گیری شد. واگذاری هلدینگ‌های مهم صندوق که بیش از 80 درصد از سهام صندوق مربوط به  شرکت‌های پتروشیمی و انرژی است و عرضه سهام آن‌ها به بازار بورس تصمیم‌گیری شد. در مورد مولدسازی دارایی‌های آموزش‌وپرورش در حال بررسی هستیم تا با رفع موانع قانونی کار را انجام دهیم.

حاجی میرزایی در مورد حضور دانش آموزان در مدرسه گفت: 15 شهریور روز آغاز سال تحصیلی است و مقررشده است، دانش آموزان در تمام مناطق با رعایت پروتکل به‌صورت حضوری در مدرسه باشند مگر در مناطقی که قرمز اعلام شود.

وی ادامه داد: برای ساخت و دسترسی دانش آموزان به تبلت‌های ارزان، رایزنی‌هایی با دیگر دستگاه‌های مرتبط انجام داده‌ایم تا بتوانیم این تبلت‌ها را تهیه و در اختیار دانش آموزان قرار دهیم اما موظفیم به دانش‌آموزان در هر حالتی آموزش دهیم و در این مورد از بسته‌های آموزشی و راهبران آموزشی استفاده خواهیم کرد.

وی در پاسخ به اینکه رتبه‌بندی معلمان چه زمانی کامل می‌شود، گفت: رتبه‌بندی معلمان به معنای تعیین صلاحیت حرفه‌ای و علمی معلمان است و رتبه‌بندی معلمان در سال گذشته انجام ‌شده و اگر منظور از رتبه‌بندی افزایش میزان حقوق و مزایای فرهنگیان است، در حال حاضر بودجه‌ای برای آن وجود ندارد ولی سعی بر این است که بتوانیم در صورت امکان بازهم حقوق فرهنگیان را افزایش دهیم.

حاجی میرزایی ادامه داد: تمام نیروهایی که با آموزش‌وپرورش همکاری می‌کنند باید به مسئولیت‌ها و وظایفی که برای آن‌ها تعیین ‌شده، دقت کنند و در اجرای صحیح آن بکوشند. این وظایف از طریق بخشنامه‌ای برای کادر مدرسه و معلمان ارسال ‌شده است که موظفند با حضور در محل کار در زمان‌های مشخص ‌شده از سوی شورای مدرسه آن‌ها را انجام دهند.

در چاپ و توزیع کتب درسی مشکل نداریم

وی در خصوص تحویل کتب درسی به دانش آموزان گفت: با شروع سال تحصیلی کتب درسی از طریق مدارس در اختیار دانش آموزان قرار خواهد گرفت. اولویت تحویل کتاب با دانش‌آموزانی است که در سامانه کتب درسی ثبت‌نام کردند و خوشبختانه درزمینه چاپ کتب درسی مشکل نداریم.

طراحی قابلیت‌های جدید شبکه شاد برای دانش آموزان با نیازمندی‌های خاص

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه گروهی از افراد لازم التعلیم دانش آموزان با نیازمندی‌های خاص هستند، تصریح کرد: در ویرایش جدید شبکه شاد برای دانش آموزان تدابیری اندیشیده شده و همچنین در شرح وظایف معلمان این دانش‌آموزان تدابیری اندیشیده و به آن‌ها ابلاغ‌ شده که با توجه به شرایط این دانش آموزان، دقت در انجام وظایف محوله به مربیان در پیشبرد اهداف آموزشی تأثیر بسزایی خواهد داشت.

مدارس به‌طور مکرر ضدعفونی خواهند شد

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اهمیت حفظ سلامتی دانش آموزان گفت: حدود 100 میلیارد تومان برای ضدعفونی مدارس توزیع ‌شده است و امروز هم30 میلیارد تومان دیگر برای ضدعفونی به مدارس اختصاص داده ‌شده و خوشبختانه در این مورد مشکلی نداریم. در مورد سرویس بهداشتی مدارس هم در بسیاری از مناطق این سرویس‌ها ترمیم‌ شده و باقی مدارس نیز با تلاش همکاران ترمیم انجام خواهد شد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت: آمار ثبت نام دانش آموزان در سال جدید بر طبق روال سال‌های گذشته است و آمار دانش آموزان ثبت‌نام ‌شده، همان آماری است که در سال قبل بوده؛ بنابراین شیوع کرونا باعث کاهش ثبت‌نام در کشور نیست.

وی با اشاره به اینکه محتوای درسی مطابق سال‌های گذشته تدریس شده است، گفت: تمام محتوی آموزشی سال قبل باید به دانش آموزان تدریس می‌شد و امتحان گرفته می‌شد، لذا در دوپایه نهم و دوازدهم که تأثیرگذار بوده، برخلاف مخالفت‌هایی که با برگزاری آزمون حضوری می ‌د، برای اینکه حقی از دانش‌آموز ضایع نشود امتحانات را برای 21 روز در سراسر کشور برگزار کردیم.

حاجی میرزایی در مورد شهریه مدارس گفت: برای هر مدرسه‌ای شهریه‌ای تعیین ‌شده که به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند بیش از آن شهریه از خانواده‌ها دریافت کنند و اگر  مدرسه‌ای بیش ازآنچه مقرر شده شهریه دریافت کرد، خانواده‌ها می‌توانند با شماره 4317 تماس و شکایات را مطرح کنند یا از طریق سامانه‌های اختصاص داده‌ شده به این موضوع شکایات خود را مطرح کنند و حتماً مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به اشتراک بگذارید :