21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۳ ۰۹:۴۸:۲۴
کد مطلب:  pi3473bD
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی :
بیش از 680 هزار نفر از اتباع خارجی تحت پوشش سواد آموزي قرارگرفته اند

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی گفت : بیش از 680 هزار نفر از اتباع خارجی تحت پوشش سواد آموزي قرار گرفته اند كه و درصد باسوادی آن ها از 6 درصد به 62 درصد رسيده است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از سازمان نهضت سواد آموزی، علي باقرزاده در همایش ماهانه "توسعه و عدالت آموزشی " که در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، اظهاركرد: سواد عبارتست از توانایی خواندن و نوشتن متون فارسی و حساب کردن در حد چهار عمل اصلی و روخوانی قرآن ، در حد دوره سواد آموزی یا سوم ابتدایی مي باشد.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به روش های شمارش افراد بی سواد در کشور اشاره و تصريح كرد : تا سال 1390مبنای شمارش افراد بی سواد در کشور نتایج سرشماری بود که بنا به دلایلی مانند خود اظهاری و عدم دسترسی به اطلاعات اسمی افراد ، جای خود را به استفاده از آمار های ثبتی در این زمینه داد و در حال حاضر نیز طرح ملی سواد سنجی در دستور کار نهضت سواد آموزي قرار دارد .

وي به آموزش سواد به اتباع خارجی اشاره کرد و افزود : در سال 1394 نزدیک به 25 هزار نفر از اتباع سواد آموزی از خدمات سواد آموزی بهره مند شده اند که بیش از 78 درصد آنان زن و 22 درصد مرد بودند.

باقرزاده خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی ایران در طول سال های 1363 تا 1390 حدود 1.8 میلیارد دلار، بیش از 680 هزار نفر از اتباع خارجی و به خصوص افغانی را تحت پوشش قرارداده و درصد باسوادی آن ها را از حدود 6 درصد به 62 درصد رسانده است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به میزان همکاری و تعامل نهاد های بین المللی نیز در این زمینه پرداخت و افزود: کمک های نهادهای بین المللی برای سواد آموزی اتباع بيگانه بطور میانگین در طول سال های اجرای برنامه کمتر از 5 درصد منابعی است که دولت جمهوری اسلامی اختصاص داده است.

وي با بيان اين كه در طول سال های 90 تا 94 ، تعداد 52 هزار و 351 نفر از اتباع خارجی تحت پوشش فعالیت های سواد آموزی قرار گرفته اند، افزود: برای آموزش آنها بیش از 26.2 میلیارد تومان هزینه شده است.حدود 6% هزینه ها را کمیساریای عالی پناهندگان تامین کرده است.

باقرزاده افزود : دولت تدبیر و امید در مصوبه اسفند سال93، سازمان نهضت سواد آموزی را موظف کرد بخشی از اعتبارات خود را برای آموزش اتباع خارجی هزینه کند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی چالش ها و موانع موجود در سواد آموزی اتباع خارجی را در چند محور مانند فقدان پایگاه اطلاعاتی دقیق از مشخصات اتباع بی سواد و کم سواد،کافی نبودن حمایت های بین المللی از آموزش اتباع خارجی ، مقررات موجود و محدود کردن آموزش اتباع به استانهایی خاص ، محدودیت در تولید محتوای آموزشی متناسب با نیازها و ویژگی های زبانی ، محدودیت منابع مالی در تامین هزینه های آموزشی دسته بندی کرد .

به اشتراک بگذارید :