28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ ۱۲:۴۵:۳۱
کد مطلب:  1249493
داور بخش هنرهای نمایشی سی و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان سراسر کشور :
تاتر دنیای عمیق و گسترده‌ای را برای دانش‌آموزان ترسیم می کند

داور بخش هنرهای نمایشی سی و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان برگزیده کشور در حاشیه برگزاری این مسابقات به صورت مجازی گفت:  تئاتر یک دنیای عمیق و گسترده را برای دانش‌آموزان ترسیم می کند.

به گزارش روابط عمومی سی و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان سراسر کشور منصور خلج داور هنرهای نمایشی سی و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان برگزیده کشور با اشاره به شرایط ویژه شروع بیماری کرونا در سال جاری گفت: امسال به دلیل شرایط خاصی که جامعه با آن روبرو بود قطعاً گروههای نمایشی فرصت کافی برای به ثمر رساندن تمرینات خود نداشتند و این امر باعث شد که  در اجراهای آنها شاهد افت هایی به لحاظ نمایشی باشیم .
وی با اشاره به استقبال گروه‌های دانش‌آموزی از سراسر کشور در سی و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان سراسر کشور اظهار داشت: آثار ارائه شده به دبیرخانه جشنواره به صورت فیلم مورد داوری قرار گرفت و نکته قابل توجه ، تنوع بسیار خوب آثار و استفاده از سوژه های بکر و جدید  در این حوزه بود.
 خلج با تاکید بر اینکه تاتر از دیر باز به عنوان یک هنز زنده مورد توجه بوده است ، یادآورشد : تاتر هنری است که بازیگر از تماشاگر انرژی دریافت میکند و تماشاگر از بازیگر و زمانی اتفاق اصلی رخ می دهد که بدون واسطه با ان مواجه شویم چرا که اجرای زنده یک فاکتور اصلی در تاتر است .
این هنرمند عرصه نمایش با اشاره به اینکه شور و حضور صحنه ای از فاکتورهای مهم داوری هنرهای نمایشی است ، گفت : در شرایط برگزاری جشنواره به صورت مجازی متاسفانه از این عنصر اصلی محروم می باشیم .
خلج تجربه زیست جمعی دانش آموزان در کنار یکدیگر و استفاده از تجارب همدیگر را از دیگر ویژگی های برگزاری مسابقات به شکل حضوری دانست و افزود : در شرایط کنونی که امکان اجرای حضوری جشنواره میسر نمی باشد باید دسترسی به فضای مجازی را برای دانش آموزان تسهیل کنیم و با فراهم نمودن زیر ساخت های لازم و تجهیز به تکنولوژی های روز شرایط را برای شرکت کننده گان مهیا سازیم.
این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه تاتر دنیای عمیق و گسترده ای را برای دانش آموزان ترسیم میکند ، تصریح کرد: ما از کودکی با بازی کردن رشد می کنیم و بازی در ذات دانش آموزان است ، لذا اگر بخواهیم به سمت حرفه ای شدن در این عرصه برویم باید از مدرسه شروع کنیم و دنیای نمایش را گسترش دهیم.
وی ادامه داد: در عصر مدرنیته نیازمند تجهیز شدن به عناصر فرهنگی هستیم و در این راستا باید بر روی دانش آموزان و خلاقیت های آنان سرمایه گذاری کنیم.
این پیشکسوت حوزه تاتر با تاکید بر اینکه از طریق تاتر می توانیم فضای آموزشی مناسبی را برای دانش آموزان فراهم کنیم ، اظهار داشت : تاتر دانش آموزی ، تاتر پرخرجی نیست و با ساده ترین امکانات می توان به اجراهای خلاق و تاثیر گذار بر مخاطب نزدیک شد .
خلج یکی از اساسی ترین راههای توسعه هنرهای نمایشی در مدارس را استفاده از مربیان تخصصی دانست و افزود : مربیانی که شناخت درستی از این هنر داشته باشند می توانند در هدایت دانش آموزان و ترسیم مسیر آینده آنان نقش بالایی ایفا کنند .

به اشتراک بگذارید :