27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ ۰۸:۱۷:۲۷
کد مطلب:  1241147
۹۹ درصد نوآموزان کشور مورد سنجش جسمانی و آمادگی تحصیلی قرار می‌گیرند

معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: امسال ۹۹ درصد از نوآموزان کلاس اولی و پیش دبستانی سراسر کشور مورد سنجش جسمانی و آمادگی تحصیلی قرار می‌گیرند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، سید جواد حسینی گفت: سال گذشته بیش از ۹۷ درصد دانش‌آموزان پایه اول دبستان قبل از ورود به مدرسه مورد سنجش جسمی و آمادگی تحصیلی قرار گرفتند ولی امسال با برنامه ریزی های صورت گرفته این آمار به ۹۹ درصد خواهد رسید.

وی با بیان اینکه امسال یک میلیون و ۵۰ دانش آموز کلاس اولی و پیش دبستانی در کشور خواهیم داشت، عنوان کرد: تاکنون ۶۶۴ هزار و ۶۵ نوآموز کشور در طرح سنجش جسمانی و آمادگی تحصیلی نوبت گیری کرده اند و ۲۹۳  هزار و ۱۴۰ نوآموز نیز مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

حسینی ادامه داد: طرح سنجش جسمانی و آمادگی تحصیلی با هدف سنجش وضعیت، حفظ و ارتقای سلامت جسمانی نوآموزان و سنجش دقیق آمادگی تحصیلی دانش آموزان کلاس اولی تا ۱۵ شهریور ماه در سراسر کشور ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سنجش جسمانی نوآموزان موجب حفظ و ارتقای سلامت آنان می شود، ابراز کرد: سنجش و مداخله به موقع سلامت جسمانی کودکان موجب آشکاری بسیاری از معلولیت‌های پنهان در میان نوآموزان می‌شود، اجرای به موقع مداخلات و درمان های پزشکی موجب کاهش چشمگیر معلولیت در میان کودکان نیز می‌گردد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: شناسایی مشکلات جسمی کودکان در بدو ورود به مدرسه موجب می‌شود آموزش و پرورش متناسب با شرایط و وضعیت آنان آموزش لازم را به نوآموزان بدهد تا بدین ترتیت عدالت آموزش در کشور ایجاد شود.

حسینی با اشاره به اینکه در سال تحصیلی جدید تاکنون ۱۰ درصد نوآموزان کشور از لحاظ سنجش جسمانی به مراکز تخصصی پزشکی ارجاع داده شده‌اند، بیان داشت: بیشتر کودکان مشکوک به اوتیسم و یا داری معلولیت ذهنی و حرکتی بوده‌اند و همچنین برخی نیز به دلیل کاهش قدرت بینایی و شنوایی به مراکز تخصصی ارجاع داده شده‌اند.

وی یادآورشد: سیاست آموزش و پرورش در برخورد با نوآموزان دارای مشکل جسمی و ذهنی انتخاب معلم، محتوای آموزش و روش تدریس مخصوص این افراد است چرا که اینگونه دانش آموزان توانایی یادگیری مانند سایر نوآموزان را ندارند.

تعلیم و تریبت در کشور از ۱۵ شهریور ماه آغاز می شود

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به شیوع ویروس کرونا و احتمال تعطیلی مدارس خاطرنشان کرد: تعلیم و تربیت در کشور قطعا از تاریخ ۱۵ شهریور ماه آغاز می‌شود اما نحوه برگزاری کلاس‌های درس بستگی به شرایط سفید، زرد و قرمز مناطق از لحاظ شیوع ویروس کرونا دارد.

حسینی با تاکید براینکه هیچ کدام از ماموریت‌های آموزش و پرورش به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل نخواهد شد، اظهار داشت: آغاز تعلیم و تربیت به معنای بازگشایی مدارس نیست بلکه براساس شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا نحوه برگزاری کلاس‌های درس از حضور تا مجازی متغیر خواهد بود.

وی ادامه داد: در شرایط سفید از لحاظ شیوع ویروس کرونا ۸۰ درصد آموزش در فضای حضوری و ۲۰ رصد در فضای مجازی برگزار خواهد شد، در صورت شرایط زرد راهبرد آموزش و پرورش به صورت ترکیبی زوج و فرد کردن کلاس های درس، استفاده از روزهای پنجشنبه، فضای مجازی و استفاده از شبکه شاد خواهد بود.

حسینی خاطر نشان کرد: اگر شرایط منطقه‌ای از لحاظ شیوع ویروس کرونا در حالت قرمز باشد قطعا مدارس بازگشایی نخواهند شد و تمام کلاس‌های درس نیز به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :