25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ ۰۹:۳۰:۴۱
کد مطلب:  1235505
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش:
فضای مجازی نیازمند تکثر و محتوای جذاب، هنری و متنوع است

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش در آیین افتتاحیه مرحله کشوری سی‌وهشتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزی با اشاره به شرایط پیش آمده از کرونا و بهره‌مندی از فضای مجازی گفت: این زمان، فرصتی استثنایی برای تغییر الگو در توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به آیه‌ «إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ وَ یُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ» گفت: این لطف الهی و نعمت بی‌کران الهی است و این نعمت، جای شکر دارد و شکر این لطف الهی، مشمول هر کسی نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه دانش‌آموزان باید قدردان ورود به عرصه قرآنی باشند، اظهار کرد: قرآن به عنوان کتاب هدایت و سرمنشأ زندگی سعادتمند همه انسان‌ها است، آموزش و پرورش مهمترین رسالتش توسعه و ترویج فرهنگ متعالی قرآنی است و این یقیناً جهاد اکبر است و هر فردی در این راه قدم بردارد، مشمول مجاهدین راه خداوند می‌شود و ثواب و پاداش دارد.

کاظمی با اشاره به اینکه محکم‌ترین راه برای زندگی، قرآن است، افزود: قرآن، نور است چنانکه می‌خوانیم «قَدْ جاءَکُمْ مِنَ اللّهِ نُورٌ» و یا در جای دیگر آمده است «یَهْدِی بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلَامِ»، بنابر‌این مسیرهای سلامتی انسان از قرآن می‌گذرد و هدایت انسان از طریق قرآن صورت می‌گیرد. و در جای دیگر آمده است «وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِینَ»، قرآن شفای همه دردهای روحی و معنوی است بنابر این فرصت‌های ارزشمندی در مقابل برنامه‌ریزان حوزه قرآن عترت و نماز است که باید حداکثر استفاده را از آن انجام داد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه مجازی فعالیت‌های قرآنی، گفت: البته نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌ترهستیم به گونه‌ای که مسئول هر محور مشخص شود. همچنین فضای مجازی نیازمند تکثر و محتوای جذاب، هنری و متنوع است. بنابراین باید فضا و عرصه را به گونه‌ای بیاراییم که دانش‌آموزان بتوانند در قالب‌هایی که ایجاد کرده‌ایم و تولید کرده‌ایم، جذب شوند.

وی بیان کرد: کانال‌های آموزشی متعددی داریم که نیازند سازماندهی هستند و باید متناسب با نیاز امروز، استاندارسازی کنیم. حتی دانش‌آموزان نیز می‌توانند در کنار توانمندی سایر دوستان فنی به ما کمک کنند، هوش و ذکاوت دانش‌آموزان انکارناپذیر است. باید به این حوزه نیز توجه کنیم. بنابر این فرصتی استثنایی برای تغییر پارادایم در توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی است.

کاظمی اظهار کرد: حضور در عرصه‌های قرآنی باید تبدیل عمل به قرآن و آموزه‌های آن شود. ما باید به قرآن تمسک کنیم و تمسک یعنی متجلی شدن آموزه‌های قرآنی در رفتار و کردار ما. مسابقات و جشنواره‌های قرآن، بهترین زمینه برای شکوفایی استعدادها و انس با قرآن کریم است و اهمیت این مسابقات و جشنواره‌ها برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها نیز در شرایط کنونی مضاعف می‌شود.

وی ادامه داد: این مسابقات زمینه شکوفایی استعدادها را فراهم می‌کند، فضای الهی و عرفانی باید در خانه‌ها حاکم باشد، هنگامی که در خانه‌ها قرآن تلاوت شود، زمینه انس با قرآن را فراهم می‌کند و همه اعضای خانواده، تحت الشعاع انوار نورانی قرآن قرار می‌گیرند و  یقیناً برکات این نور بر تمام اعضای خانواده اثر می‌گذارد.

درآیین افتتاحیه مرحله کشوری سی‌وهشتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزی اسامی راه‌یافتگان به مرحله نهایی نیز اعلام شد.

به اشتراک بگذارید :