28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۸ ۱۱:۳۸:۱۲
کد مطلب:  qSI6HhNs
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در همایش شاهنامه خوانی دانش آموزان ناحیه یک ری:
شاهنامه سند هویت ایرانی و اسلامی ملت ایران است

همایش شاهنامه خوانی دانش آموزان ناحیه یک ری با حضور معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، در سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، همزمان با سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و با حضور معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران، رئیس اداره آموزش و پرورش ناحیه یک ری، مدیران مدارس و آموزگاران پایه چهارم ابتدایی، همایش شاهنامه خوانی در راستای غنی سازی ادبیات فارسی چهارم ابتدایی برگزار شد.

محمد احسانی معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان تهران، با حضور در همایش شاهنامه خوانی، ضمن تأکید بر نی سازی زبان و ادبیات فارسی پایه چهارم ابتدایی، گفت: که شاهنامه سند هویت ایرانی و اسلامی ملت ایران است و شاهنامه به عنوان شاهکار ادبی در گذر زمان کهنه نخواهد شد، بلکه انسان ها در اعصار متمادی می توانند از این اثر بی نظیر ره توشه بر گیرند.

وی در ادامه با تأکید بر اهمیت و ضرورت حفظ و پاسداشت زبان فارسی ادامه: در دنیای امروز که قدرت های سلطه گر در عرصه نرم ، بنیان های فرهنگی و هویت ملی کشور ها را نشانه گرفته اند، حفظ و اعتلای زبان فارسی می تواند گنجینه ای از داشته های فرهنگ ما راصیانت و پاسبانی کند.

وی زبان فارسی را یکی از شیرین ترین، قویترین و تاثیر گذار ترین زبان های زنده دنیا دانست که از پشتوانه عظیم شاهکارهای بی نظیر و منظوم ادبی برخوردار است که باید مورد توجه ویژه نظام آموزش و پرورش قرار گیرد و در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره بر ویژگی های شاهنامه که در آن بر عقلانیت و روح انسان توجه و اشاره شده است اظهار داشت: تفاوت شاهنامه با بسیاری از آثار برگزیده ادبی جهان در این است که توجه به خرد ورزی و انسانیت از نکات بارز این اثر فاخر است و بیشترین توجه در شاهنامه بر انسانیت و طبیعت شده است.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران تصریح کرد: شاهنامه را میتوان تجلی خود آگاهی دانست و بوسیله آن می توانیم  به شناخت واقعی از خود پی ببریم و تلاش کنیم به عمق واقعی و شناخت از شاهنامه دست یابیم.

در ابتدای این همایش شیرین ولی زاده معاون آموزش ابتدایی اداره آموزش و پرورش ناحیه 1 ری گزارش جامع و کاملی از روند این طرح در سطح مدارس و نحوه داوری و برگزیده شدن نفرات و مدارس برتر ارائه داد.

شایان ذکر است اجرای نمایش براساس داستان های شاهنامه از بخش های دیگر بود که توسط دانش آموزان به اجرا در آمد.

به اشتراک بگذارید :