16 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ ۱۰:۵۱:۰۵
کد مطلب:  1220372
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهرستان ابهر در جلسه هماهنگی هدایت تحصیلی خبر داد؛
راه اندازی رشته بورس و فرش بافی برای اولین بار در سطح شهرستان ابهر

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهرستان ابهر در جلسه کمیته هدایت تحصیتی گفت: با پیگیری های صورت گرفته در سال تحصیلی پیش رو برای اولین بار رشته ی بورس و فرش بافی را در سطح شهرستان ابهر راه اندازی خواهیم کرد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان ابهر جلسه کمیته هدایت تحصیلی با حضور عباس عزیزخانی مدیر آموزش و پرورش ابهر، حجت اله عباسی معاون آموزش متوسطه ، علی برجی معاون پرورشی و تربیت بدنی و کارشناسان در محل دفتر این مدیریت برگزار شد.

عزیزخانی ضمن تاکید بر اهمیت موضوع هدایت تحصیلی و تاثیر آن بر سرنوشت دانش آموزان گفت: داشتن وحدت رویه و گفتمان مشترک برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب در بحث هدایت تحصیلی از موارد ضروری است.

وی با با اشاره به اینکه شهرستان ابهر در موضوع هدایت تحصیلی دانش آموزان با رعایت اصول و موازین عملکرد قابل قبولی دارد خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده در تلاش هستیم تا توزیع متوازن بین رشته ای را که مورد تاکید وزارت آموزش و پرورش می باشد را در سطح مدارس شهرستان ابهر اجرا کنیم و سال تحصیلی پیش رو را به خوبی آغاز کنیم.

مدیر آموزش و پرورش ابهر داشتن خروجی مطلوب را متضمن پرداختن دقیق و اصولی به بحث هدایت تحصیلی عنوان کرد و افزود: با استناد به آمارها شهرستان ابهر در بحث هدایت تحصیلی، به افق ذکر شده در برنامه ششم توسعه که هدایت 50 درصد دانش آموزان به رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش می باشد نزدیک شده است که این موضوع نشان از وجود یک برنامه راهبردی و دقیق در سطح شهرستان می باشد.

عباسی معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش ابهر با تاکید بر اینکه شهرستان ابهر در زمینه ی رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش رشد چشم گیری داشته است تصریح کرد: طبق آمار 45 در صد دانش آموزان شهرستان ابهر به سمت رشته های فنی حرفه ای و کاردانش و 55 درصد به سمت رشته های نظری هدایت خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه  طبق برنامه ششم توسعه 50 درصد دانش آموزان باید به سمت رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش هدایت شوند افزود: میانگین کشوری در بحث هدایت تحصیلی دانش آموزان به رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش حدود 38 در می باشد که شهرستان ابهر با شاخص 45 درصد به برنامه ششم توسعه نزدیک شده است و رتبه اول استان از حیث اجرای مطلوب توسعه متوازن رشته ای و شاخه ای را دارا می باشد.

عباسی آمار دانش فارغ التحصیل از متوسطه اول را 1942 نفر اعلام کرد و گفت: «فرم 7 » و عوامل عملکردی دانش آموزان مبنای اصلی برای امر هدایت تحصیلی و ثبت نام دانش آموزان در رشته های مختلف خواهد بود.

این مقام مسئول از پیش بینی 10 کلاس تجربی برای دختران و 7 کلاس تجربی برای پسران، 6 کلاس انسانی برای پسران و 9 کلاس انسانی برای دختران خبر داد و خاطرنشان کرد: در پایه نهم هزار و 14 دانش آموز دختر و 928 دانش آموز پسر را برای بحث هدایت تحصیلی خواهیم داشت.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش ابهر افزود: با پیگیری های صورت گرفته در سال تحصیلی پیش رو برای اولین بار رشته ی بورس و فرش بافی را در سطح شهرستان ابهر راه اندازی خواهیم کرد.

وی ایجاد فضای منطقی و واقع گرایانه برای اولیا و دانش آموزان پایه نهم را از رویکردهای مهم معاونت آموزش متوسطه عنوان کرد و گفت: توجه ویژه به خروجی مطلوب و حفظ جایگاه آموزشی شهرستان ابهر در سطح استان و کشور از اهداف و رویکردهای مجموعه آموزش و پرورش می باشد.

عباسی با اشاره به اهمیت موضوع هدایت تحصیلی و نقش کلیدی و موثر اولیا در این خصوص خاطرنشان کرد: اولیای گرامی در بحث هدایت تحصیلی به سه محور عموامل عملکردی ( نمرات سه ساله دانش آموزان)، استعداد و علاقه ی دانش آموزان و ظرفیت ها، محدودیت ها و امکانات آموزش و پرورش و نیاز حال و آینده جامعه  توجه داشته باشند.

به اشتراک بگذارید :