20 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۹ ۰۷:۵۵:۰۰
کد مطلب:  1218103
در گفتگوی اختصاصی با مدیر آموزش و پرورش شهرستان خدابنده بیان شد؛
3 باب آموزشگاه در سال تحصیلی جاری احداث شد

مدیر آموزش و پرورش شهرستان خدابنده برنامه ها و فعالیت های حوزه تحت مدیریت خویش را تشریح نمود .

مدیر آموزش و پرورش شهرستان خدابنده در مصاحبه اختصاصی با روابط عمومی اداره کل به تشریح برنامه ها و فعالیت های حوزه تحت مدیریت خویش پرداخت.

 

متن مصاحبه به شرح زیر است:

 آقای افشاری، با تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید به عنوان اولین سوال ،گزارشی  از وضعیت  دانش آموزان، نیروی انسانی  شهرستان خدابنده ارائه بفرمایید ؟

در آموزش و پرورش شهرستان خدابنده تعداد 20411 نفر دانش آموز  در 944 کلاس درس – 264 واحد آموزشی و 147 فضای فیزیکی مشغول به تحصیل می باشند که  1373 نفر نیروی آموزشی، پرورشی خدماتی و اجرایی در راه تعلیم و  تربیت شهرستان مشغول به خدمت هستند که به تفکیک در دوره  ابتدایی 477کلاس درس 557 نفر آموزگار و عوامل اجرایی در دوره متوسطه اول 4800نفر دانش آموز با 300 نفر دبیر و دوره متوسطه دوم 115 کلاس نظری و 45 کلاس فنی حرفه ای و کاردانش آموز  و 212 نفر دبیر و هنرآموز است .

چه طرح و برنامه های در حوزه  آموزشی در سطح شهرستان در حال اجرا و پیگیری می باشد ؟

در دوره ابتدایی،  اجرای طرح تدبیر در 50 مدرسه ، جشنواره جابربن حیان در  تمامی مدارس و  درس پژوهی برای کلیه آموزگاران در مدارس ابتدایی از جمله طرح های اجرایی می باشد  و همچنین  افزایش جذب 30درصدی نوآموزان در دوره پیش دبستانی در سال تحصیلی 99-98 نیز از سایر برنامه های اجرا شده  در سطح شهرستان بود. در دوره متوسطه اول و دوم نیز برگزاری جشنواره جوان خوارزمی در 50مدرسه  با 4 هزار مشارکت دانش آموز، اجرای طرح ایران مهارت در2 هنرستان شبانه روزی و 20 مدرسه روستایی شهرستان، برگزاری آزمون بنیاد علوی با پوشش 90درصدی دانش آموزان متوسطه  و اجرای طرح بوم در 25 مدرسه نیز صورت گرفت . همچنین در شاخه  فنی و حرفه ای و کارودانش در سالتحصیلی جاری   بیش از 36 درصد دانش آموزان در رشته های فنی و حرفه ای جذب شدند و  رشته های خیاطی و زراعت غلات و حبوبات در  3مرکز روستایی و یک مرکز شهری دایر شد و تجهیز 3هنرستان در خدابنده به وسایل و ابزارآلات کارگاهی انجام گرفت. پروژه مهر شهرستان نیز شروع بکار نموده و کمیته های مربوطه ان فعال شده اند و برنامه ریزی برای جذب حداکثری افراد لازم التعلیم در دوره ابتدایی، و هدایت تحصیلی در دوره متوسطه اول و ایجاد توازن رشته ای در دوره متوسطه دوم صورت گرفته است .

وضعیت فضای فیزیکی و تعمیر و تجهیز مدارس در سطح شهرستان  چگونه است ؟

در سالتحصیلی جاری 3  باب مدرسه با 15 کلاس  تحویل داده شد و همچنین 8 باب مدسه با 40کلاس درس در حال احداث می باشد ، در زمینه ایمن سازی سیستم گرمایشی نیز  55 مدرسه با بخاریهای هرموتیک و شوفاژخانه مرکزی تجهیز شده اند و رنگ آمیزی و شاداب سازی محیطی و فضای فیزیکی مدارس شهری و روستایی با کمک خیرین و انجمن اولیای مدرسه انجام شده و بخشی در حال پیگیری است و همچنین با  کمک های 850 میلیون ریالی همکاران و فرهنگیان خیر بازسازی و بهسازی نمای داخلی و بیرونی ساختمان اداری آموزش و پرورش خدابنده صورت گرفت .

در زمینه آموزش مجازی چه فعالیت های داشته اید ؟

عضویت و فعالیت 100درصد از معلمان و 60درصد از دانش آموزان در مقطع ابتدایی، 100درصد از معلمان و 51درصد از دانش آموزان در مقطع متوسطه اول و 100درصد از معلمان و 80درصد از دانش آموزان در متوسطه دوم   در بستر شبکه شاد جریان داشته است و توزیع سی دی ها و بسته های آموزشی رایگان در روستاهی دارای مدارس چندپایه  توسط واحد گروههای آموزشی نیز صورت گرفته است . همچنین از 50 نفر مدیران، دبیران، آموزگاران  فعال در زمینه آموزشهای مجازی در هفته معلم سال 99 تجلیل شد .

در راستای مقابله با کرونا ویروس چه اقداماتی در سطح مدارس صورت گرفت ؟

تشکیل جلسات مستمر شورای بهداشتی آموزش و پرورش خدابنده در راستای مبارزه با کروناویروس، تهیه و تامین  ماسک و مواد شوینده  در راستای مبارزه با کرونا با کمک خیرین فرهنگی ، توزیع مواد شوینده ضدعفونی کننده به 200 مدرسه شهرستان ضدعفونی مستمر حوزه های امتحانی نهایی با همکاری شهرداری قیدار از مهمترین اقدامت در این زمینه بود .

در حوزه پرورشی چه فعالیت های شاخص داشته اید ؟

برگزاری جشنواره اختتامیه مسابقات علوم قرآنی(98-97)و تجلیل از 392نفر از منتخبان منطقه ای، برگزاری  المپیاد درون مدرسه ای(99-98) ،برگزاری جشنواره منتخبین  مسابقات فرهنگی هنری سال 98 و تجلیل از 630نفر از منتخبان منطقه ای ، جشنواره دانش آموزی کانون فرهنگی تربیتی شهیدفهمیده خدابنده، برگزاری مسابقات ورزشی گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی ، برگزاری کارگاههای آموزشی مهارتهای زندگی و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی با همکاری فرمانداری شهرستان در 50 مدرسه  شهری و روستایی خدابنده ، تشکیل کارگروه فرهنگ و هنر و تولید محتوای فرهنگی هنری در فضای مجازی برای دانش آموزان و اجرای 136دوره  آموزش خانواده با مدرسان بومی شهرستان برای 5 هزار نفر از اولیا از مهم ترین فعالیت های این حوزه می باشد.

 در راستای ترویج و اهتمام به امر  پژوهش چه برنامه هایی اجرا نموده اید ؟ 

 برگزاری همایش تجلیل از معلمان و دانش آموزان مولف و پژوهشگر خدابنده ، برگزاری همایش  مدیران مدارس سمپاد استان زنجان در خدابنده ، تاسیس و تجهیز کتابخانه آموزش و پرورش خدابنده با کمک  250 میلیون ریالی خیرین فرهنگی و برگزاری جشنواره استانی طرح بوم باشرکت مدیران ومعلمان استان وتجلیل از 30 نفرازمنتخبین جشنواره  از جمله اقدامت در این راستا می باشد.

در خصوص ریشه کنی بی سواد و  نهضت سوادآموزی چه اقداماتی انجام گرفته است ؟

برگزاری کارگاه توجیهی آموزش دهنده گان اداره سوادآموزی خدابنده با شرکت 85 نفر ، برگزاری همایش هفته سوادآموزی و تجلیل از آموزش دهندگان سواد آموزی خدابنده با حضور معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان و مسؤلان شهرستان ، برگزاری مسابقه انشانویسی رنج و گنج با شرکت 200 نفر از سوادآموزان شهرستان همزمان با دهه فجر 98، جذب و آموزش  100 درصدی حجم پیش بینی شده جمعیت (49-10 سال) شهرستان خدابنده در سال1398  از جمله مهم ترین اقدامات است و ایجا د دو مرکز یادگیری محلی در شهر قیدار و نوربهار برای  سوادآموزان عزیز نیز گامی در مسیر ریشه کنی بی سواد در سطح شهرستان می باشد. 

سنجش و ثبت نام نوآموزان در چه وضعیتی قرار دارد ؟

1 هزار و 142 نفر نوآموز تاکنون ثبت نام شده اند و پیش بینی می شود برای سال تحصیلی جدید 2 هزار  نفر نوآموز در 15پایگاه سنجش سلامت دانش آموزان ثبت نام و نوبت گیری شده اند.

 هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم در چه مرحله ای قرار دارد ؟  

کمیته هدایت تحصیلی در منطقه و کلیه مدارس متوسطه شهرستان تشکیل شده و 95 درصدی مدارس و دانش آموزان دوره اول متوسطه  تحت پوشش این کمیته هستند که  23نفر از همکاران مشاور نیز در این خصوص مشارکت دارند و همچنین در این زمینه هسته  مشاوره به مرکز تخصصی مشاوره آموزش و پرورش خدابنده در ساختمان جداگانه با فعالیت 4نفر از مشاوران ارتقا یافته است که  به 120 نفر دانش آموزان و داوطلبان شهرستان خدمات مشاوره تحصیلی ارائه شده و رویکرد در این خصوص،  ایجاد توازن رشته در روند هدایت تحصیلی دانش آموزان در جهت سیاستهای کلی وزارت است .

از مهم ترین افتخارات و مقام های کسب شده توسط  اداره آموزش و پرورش شهرستان بیان بفرمایید .

1-کسب رتبه برتر استانی در مسابقات کتابخوانی و پیشتازان سازمان دانش آموزی

2-کسب  رتبه سوم کشوری مسابقات بدمینتون فرهنگیان توسط دبیر تربیت بدنی شهرستان خدابنده

3- کسب رتبه برتر صیانت از عفاف وحجاب در بین ادارات شهرستان خدابنده(مشاور امور بانوان)

4-کسب رتبه دوم صیانت از حقوق شهروندی در بین ادارات شهرستان خدابنده(کارشناسی ارزیابی عملکرد)

5-کسب رتبه برتر استانی انجمن اولیا و مربیان(کارشناسی انجمن اولیا و مربیان)

6-عضویت3 نفر از دانش آموزان خدابنده در مجلس دانش آموزی کشور

7-کسب رتبه سوم جشنواره الگوهای برترتدریس آموزش دهندهگان سوادآموزی استان زنجان

8- کسب رتبه برتراستانی درطرح بهبودکیفیت بخشی آموزش متوسطه دوم سال تحصیلی99-98

9-کسب رتبه دوم میزان قبولی درکنکورسراسری سال 98 دبیرستان نمونه دولتی اشراق خدابنده

10-کسب رتبه برتراستانی درجشنواره الگولهای برترتدریس دبیران متوسطه نظری سال 98

11-کسب رتبه دوم استانی 5 نفردانش آموزان خدابنده درجشنواره نوجوان خوارزمی استان

12-کسب رتبه برتراستانی و راهیابی به مرحله کشوری توسط 2نفرازدانش آموزان هنرستانهای خدابنده درمسابقات علمی وکاربردی دانش آموزان استان زنجان

13-کسب رتبه برتردرکنکورسراسری سال 98 توسط  8 نفردانش آموزان خدابنده

به عنوان سوال آخر ، در حوزه روابط عمومی چه رویکرد و فعالیتی داشته اید ؟

روابط عمومی اداره آموزش و پرورش شهرستان خدابنده موفق به کسب رتبه برتر روابط عمومی در همایش طلایه داران ترافیک شهرستان شد.

پوشش خبری گسترده در پورتال رسمی اداره آموزش و پرورش خدابنده و راه اندازی کانال معلمان شهرستان خدابنده در شبکه های اجتماعی مجازی با 1200  عضو فرهنگی، انعکاس اخبار آموزش و پرورش خدابنده در نشریات محلی و استانی ، انعکاس اخبار آموزش و پرورش خدابنده در شبکه تلوزیونی  استانی اشراق نیز از مهمترین اقدامات در حوزه روابط عمومی شهرستان بود.

 

به اشتراک بگذارید :