23 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ ۰۹:۳۱:۳۱
کد مطلب:  1217495
تلاش‌های سازمان در دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی به کالا تبدیل می شود

جلسه عمومی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با مدیران و همکاران اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی امروز سه شنبه 17 تیرماه در سالن جلسات سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، آقای مهندس احمدرضا امینی مدیر کل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی ضمن سلام و خیر مقدم به حضور ریاست محترم سازمان، معاونت توسعه منابع و پشتیبانی و همکاران آن دفتر، هدف از تشکیل جلسه را تبیین و تشریح فعالیتها و مأموریت‌های این دفتر عنوان کرد.

ایشان افزود:اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی مأموریت آماده سازی هنری و چاپ کتاب های درسی را بر عهده دارد و زنجیره وصل مجموعه ستاد و ادارات کل استانی برای تولید و توزیع مواد آموزشی می‌باشد.

وی از تلاش همکاران دفتر که با همت بالا برای تحقق اهداف و برنامه های سازمان تلاش می‌کنند، تشکر کرده و فرایند کار دفتر در حوزه چاپ کتاب‌های درسی را به شرح زیر بیان نمود:

 • تهیه پیش نویس کتاب ها
 • آماده سازی خبر
 • کادر بندی و تیتر بندی
 • انجام کارهای هنری و گرافیکی جهت تهیه ماکت و یونیفرم کتاب
 • حروفچینی محتوای تهیه شده
 •  رسامی و تصویرسازی
 • صفحه آرایی و تهیه شاکله اولیه کتاب و لی آت آن
 • ارسال به واحد تصحیح جهت مطابقت در راستای مصوبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رعایت هویت و فرهنگ ایرانی- اسلامی
 • ارسال برای مؤلف جهت بررسی و تأیید
 • تعیین شمارگان کتاب، سهمیه استان و قیمت گذاری آن
 • سفارش چاپ

ایشان بیان کرد که کتاب‌های ابتدایی توسط شرکت افست و کتاب های دوره اول و دوم متوسطه توسط شرکت چاپ و نشر چاپ می‌شوند.

آقای مهندس امینی در خصوص فرآیند توزیع کتاب‌های درسی هم گفت:در سال‌های گذشته عملیات توزیع کتاب‌ها به صورت دستی و سنتی انجام می‌شد در حال حاضر کتاب‌ها از طریق سامانه فروش، ثبت سفارش و توزیع می‌شوند.

تلاش‌های سازمان در دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی به کالا تبدیل می شود

سپس جناب آقای دکتر حسن ملکی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ضمن سلام و تحیت اظهارداشت: توفیق حاصل شد به اتفاق معاونت توسعه منابع و پشتیبانی در خدمت شما همکاران دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی باشیم.

ایشان هدف از حضور خود در نشست عمومی همکاران دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی را شنیدن فرمایشات همکاران این دفتر بیان کرد و اهمیت این دفتر را  به شرح زیر بیان داشت:

 •  دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی سخت ترین کار را بر عهده دارد و دلیل آن این است که کار دفاتر تألیف فکری و علمی است و فعالیت یدی آن دفاتر نوشتن است در حالی که در این دفتر هم کار فکری باید انجام داد و هم کار یدی وکارهای میدانی به همین دلیل سختی های خاص خودش را دارد.
 • عینی‌ترین  کار در این دفتر انجام می شود آنچه بروز و ظهور فیزیکی و در قالب یک ماده عینیت و وزن پیدا می‌کند همین دفتر است.
 • سومین مورد که اهمیت خاصی هم دارد تلاش‌های سازمان در این دفتر به کالا تبدیل می شود اگر سازمان را به یک کارخانه تشبیه کنیم کارکرد اصلی در این دفتر است که فعالیت هایش  از طریق این دفتر بر سر سفره خانواده ها قرار می گیرد. بر این اساس باید در انجام کارهای  این دفتر تفکر حاکم باشد آنچه که در این دفتر احتیاج است تفکر تولید و توزیع است هر قدر تفکر تولیدی و توزیعی پشت کارهای این دفتر باشد همه کارهای آن از جمله صفحه آرایی، بُعد هنری و ..... درست و منطقی انجام خواهد شد.

برای آینده این دفتر باید ملاحظاتی مورد توجه قرار گیرد اولین نکته تصویب ساختار سازمان در هیئت امنا است در ساختاری که برای سازمان ترسیم شده سعی شده خلاء ها پر شود بر این اساس در این ساختار عنوان دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی ثابت مانده همکاران این دفتر باید کمک کنند تا نیّات سازمان اِعمال شود.

نکته قابل ملاحظه دوم چرخش از  کتاب محوری به سوی بسته آموزشی است که باید گام به گام و تدریجی انجام گیرد.ان شاالله در سال 1401-1400 باید بسته های آموزشی تولید شود و این دفتر باید برای تولید بسته های آموزشی تدارک ببیند.

نکته سوم چرخش از درون به بیرون سازمان است که در عصر جدید یک ضرورت قلمداد می‌شود. این کار نیازمند بازکردن میدان برای تألیف دیگران است ضمن رعایت خطوط قرمز سازمان که روح و اندیشه سازمان است. باید فضا باز شود. نه دچار افراط شویم و نه تفریط زده گردیم، این راه را باید  برویم ولی محتاطانه قدم برداریم. انجام این کار ضروری است ولی باید توأم با حکمت و عقلانیّت باشد. در این کار باید از دیگران استفاده شود در عین حال هویت ما نیز نباید از دست برود.

دکتر ملکی ادامه داد: برای غنی سازی و قوی‌تر کردن این دفتر باید باید فرصت آموزش برای همکاران این دفتر فراهم شود، از صاحب نظران مرتبط با این دفتر بانک اطلاعاتی تهیه شود و هسته آموزشی کوچک در این دفتر شکل بگیرد تا حمایت های علمی صورت گیرد هرچه بر طول عمر  بشر افزوده می‌شود نیاز به قواعد و قاعده مند شدن بیشتر احساس می‌شود . هنر ما باید حفظ اصالت رسالت ها و استقبال از تحولات و سازگاری با آن باشد.

 پس از فرمایشات ریاست محترم سازمان نظرات و پیشنهادات همکاران دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی به شرح زیر مطرح شد:

 • کار توزیع کتاب ها در استان یک کار اجرایی دیده شده و در این عرصه از افراد توانمند بهره گرفته نمی شود.
 •  چالش دیگر در توزیع است که  به واسطه شروع سال تحصیلی جدید پیش از موعد و حجم توزیع کتاب ها بوجود آمده است.
 • با توجه به اهمیت این دفتر در نظام آموزشی فعال کردن شورای سیاستگذاری هنری برای پر کردن خلاهای هنری  کتاب ها و کیفیت بخشی آنها ضرورت دارد.
 • تهیه و تجهیز دفتر از نظر سخت افزاری و نرم افزارهای کاربرد.
 •  آموزش برای همکاران دفتر در بحث هنری.

 پس از ارائه نظرات همکاران دفتر آقای دکتر اسدالله مرتضایی معاون محترم توسعه منابع و پشتیبانی سازمان اظهارداشت: خدای علیم و حکیم را سپاسگزارم که روزی فرمود تا  محضر شریف همکاران دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی باشیم و از نزدیک زحمات آنها را در بخش مهم سازمان ارج نهیم.

معاون توسعه منابع و پشتیبان سازمان در ادامه نکاتی را در خصوص برنامه ‌های آن معاونت در ارتباط با دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی بیان کرد که اهم آن به شرح زیر می‌باشد:

نکته اول: حق و تکلیف در کنار هم است. اگر حق داشته باشیم انتظاراتی از همکاران داشته باشیم باید خود را نیز مکلّف به برآوردن انتظارات همکاران بدانیم همه ظرفیت ها، تجربیات و دانشی که در این شرایط جدید فراهم است بکار خواهیم گرفت تا به تکلیفمان درست عمل می‌کنیم

 نکته دوم: با توجه به درگیری کار های کمّی،   از کارهای کیفی باز مانده ایم  چقدر توانستیم از حیث جمال پردازی  و زیبایی شناسی در حوزه  چاپ کار کنیم باید اهتمام جدی در این حوزه داشته باشیم.

نکته سوم: با توجه به شرایط حاکم در وضعیت کرونا و شروع زود هنگام سال تحصیلی باید همه همتمان را صرف کنیم تا به فضل الهی کارها به درستی جلو برود و زحمات دوستان تحت الشعاع  حاشیه ها قرار نگیرد. در سامانه فروش زحمات زیادی کشیده شده است، آنچه در این برهه از زمان زحمات را به خیر تبدیل می کند رسیدن به موقع کتاب به دست دانش‌آموزان است که یکی از تاکیدات مؤکد مقام عالی وزارت نیز می‌باشد. برای اطمینان از درستی کارها باید ارتباطمان را از سطح استان به منطقه و مدرسه برسانیم. لذا ضرورت دارد برنامه ریزی شود تا بتوانیم از طریق منطقه و مدرسه از درستی کارمان اطمینان حاصل کنیم. کتاب‌ها باید تا پایان مرداد به چاپ و توزیع برسد هر آنچه در توان داریم در کنار همکاران هستیم  آنچه همکاران انجام می دهند از دیده ها پنهان نیست و مایه افتخار سازمان است.

ریاست محترم سازمان در جمع بندی مباحث مطرح شده در این نشست اظهارداشت:

 • صحبت نکردن همکاران دو نکته دارد. اولین نکته آن است که مسئله‌ای وجود ندارد که اگر این‌طور باشد خدا را بسیار شاکریم نکته دو این است که حرف زیاد است ولی همکاران نتوانستند یا نخواستند مطرح کنند. جای طرح مسائل باقیست همکاران می‌توانند موارد را از هر طریقی به بنده برسانند حرفی که در دل بماند مسئله ایجاد می‌کند خیلی از مسائل از حرف های ناگفته ریشه می گیرد. وظیفه داریم مسائل را حل کنیم قرار بنده این است که ابهامی نداشته باشیم، اگر قادر باشیم حل می کنیم اگر مقدور حل‌کردن نبود  به صورت شفاف بیان می‌کنیم.
 •  بخش گرافیک و هنری برای کتاب بسیار پر اهمیت است کارهای خوب باید دیده شوند همکاران باید در این عرصه تلاش علمی و مضاعف کنند تا جلوه‌های خلاقیت نمایان شود و بر جذابیت مواد آموزشی افزوده شود.
 • اگرچه برخی از تغییرات کتاب‎ها منوط به تحولات جامعه است ولی لازمست به همراه تحولات روز جامعه برای  پایداری کتاب و بسته های آموزشی تدابیری اندیشیده شود.
 •  ابعاد علمی و تئوریک کار دفتر نظارت بر نشر و توزیع کتاب‌های درسی باید تقویت شود. آموزش کارشناسان باید امر ضروری دفتر باشد. بنابراین نیازهای آموزشی این دفتر احصاء و به بخش آموزش اعلام شود تا دوره ها و کارگاه‌هایی  برای تقویت بدنه کارشناسی این دفتر برگزار گردد.
 • تمام همّ و غمّ دفتر باید برطرف کردن مشکلات گذشته و توزیع به موقع کتاب‌ها تا پایان مرداد باشد. از تلاش همکاران در این عرصه مطلع هستم ولی باید به قید زمان توجه ویژه داشته باشیم و به عمق ارتباطمان با ادارات کل، روسای مناطق و مدیران بیفزایم و اثری به یادگار بگذاریم که کار توزیع تا پایان مرداد ماه به اتمام برسد.

لینک گزارش تصویری این برنامه:  http://oerp.ir/image-rep/11626/%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D9%84-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%B1-%D9%86%D8%B4%D8%B1-%D9%88-%D8%AA%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B9-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C

به اشتراک بگذارید :