23 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ ۰۹:۵۰:۰۰
کد مطلب:  1216887
در جلسه کمیته هدایت تحصیلی استان مطرح شد:
صدور نمون برگ هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم به صورت غیرحضوری از 23 تیر ماه در سامانه همگام

در جلسه کمیته هدایت تحصیلی استان از صدور نمون برگ هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم به صورت غیرحضوری از 23 تیر ماه در سامانه همگام خبر داده شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش گلستان، ظهر یکشنبه 15 تیر ماه 99 جلسه کمیته هدایت تحصیلی با حضور احسان گوهری راد مدیر کل آموزش و پرورش استان، ابراهیم حاجیلری معاون آموزش متوسطه، سید خلیل حسینی معاون پرورشی و فرهنگی، حسین زارع رئیس اداره آموزشهای فنی حرفه ای و کاردانش و سید محمود حسینی رئیس اداره مشاوره و تربیتی و دیگر حاضرین در سالن فرهنگ این اداره کل برگزار شد.

در این جلسه مدیر کل آموزش و پرورش استان با توجه و تاکید به نزدیک شدن زمان صدور نمون برگ هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم گفت: فرآیند هدایت تحصیلی یکی از مباحث جدی نظام آموزش و پرورش است که ضرورت دارد به منظور انجام صحیح آن دانش آموزان و اولیاء آگاهی های لازم را داشته باشند.

گوهری راد با بیان اینکه انتخاب درست رشته تحصیلی یکی از دلایل موفقیت تحصیلی و شغلی دانش‌آموزان در آینده است، اظهار داشت: تنوع و تعدد شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی درحوزه‌های نظری، فنی حرفه‌ای و کار دانش، عدم شناخت صحیح وکافی از آینده شغلی هر یک این رشته‌ها و اطلاع رسانی ناقص و محدود بر تردیدها در حوزه انتخاب رشته افزوده است، بنابراین ضروری است والدین همکاری لازم را با فرزندان خود داشته باشند، زیرا هدایت تحصیلی درست، آغاز مسیر سرنوشت‌ساز برای دانش‌آموزان می باشد.

معاون آموزش متوسطه استان گفت: هدایت تحصیلی بر اساس چهار رکن استعداد، علاقه دانش آموزان، نیاز جامعه و امکانات موجود در آموزش و پرورش تنظیم شده و بر اساس سه عامل عملکرد تحصیلی، بررسی های مشاوره ای، ظرفیت ها و محدودیت های منطقه ای صورت می گیرد که با توجه به شیوع بیماری کرونا و شرایط خاص مدارس، نیاز به تدابیر خاص در جهت بهتر انجام شدن این فرآیند می باشد.

حاجیلری افزود: بر اساس ماده ۵ آیین‌نامه هدایت تحصیلی، هدایت تحصیلی شغلی به صورت فرایندی در پایان سال نهم، با اقداماتی از قبیل برگزاری آزمون‌های رغبت و توانایی و ارائه آموزش ‌و راهنمایی‌های لازم بر اساس توانایی، استعداد، انگیزه، علاقه و شخصیت و همچنین ظرفیت شهرستان ها انجام می شود.

سید خلیل حسینی معاون پرورشی و فرهنگی استان نیز با اشاره به اینکه مشاورین مدارس در هدایت آگاهانه دانش آموزان برای تصمیم گیری صحیح در انتخاب رشته تحصیلی مسئولیت خطیری بر عهده دارند بیان کرد: از آغاز سال تحصیلی جاری تا کنون دوره‌های آموزشی و توانمند سازی مختلفی برای اولیا، مدیران، معلمان و مشاوران تحصیلی و بخصوص دانش آموزان برگزار شده است و اطلاعات لازم در اختیار آنان قرار گرفته است.

سید محمود حسینی رئیس اداره مشاوره و تربیتی استان، ضمن بیان اینکه پس از اعلام نتایج، صدور نمون برگ هدایت تحصیلی دانش آموزان از  23 تیرماه ۹9 آغاز می شود نکات زیر را به دانش آموزان و اولیاء توصیه نمودند:

1-در سال تحصیلی جاری، هدایت تحصیلی به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه همگام قابل مشاهده و دریافت می باشد.

2-اولیا و دانش آموزان از تصمیم گیری های احساسی و عجولانه پرهیز کرده و با شناخت کافی و مشورت با صاحب نظران تصمیم بگیرند.

3-دانش آموزان با توجه به توانایی ها، علایق و استعداد های خود و آینده شغلی رشته ها تصمیم بگیرند.

 


به اشتراک بگذارید :