20 ذیحجه 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ ۰۷:۳۶:۵۷
کد مطلب:  W5pcwKri
مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش خبرداد:
وجود 9 هزار كلاس هوشمند درمدارس شاهد و ايثارگران

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با بيان اين كه در1347 مدرسه شاهد وايثارگران بيش از13 هزار درس فعال است، از وجود 9 هزار كلاس هوشمند درمدارس شاهد و ايثارگران كشور خبرداد

به گزارش مركزاطلاع رساني وروابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، پيش ازظهرروز گذشته محمد حسین کفراشی در نشست خبری که درخصوص ثبت نام مدارس شاهد در ساختمان شهید بهشتی برگزار شد، بابيان اين كه فعالیت مدارس شاهد از حدود 27 سال پیش که آغاز شده است، اظهاركرد: تا سال قبل ثبت‌نام دراين مدارس به صورت سنتي وحضوري انجام مي شد و بعدآن ثبت‌نام الکترونیکی وازطريق سامانه سجا آغاز شد و هدف آن دسترسی آسان به ثبت نام و افزايش تحت پوشش جامعه هدف و پاسخ به گلایه مندی‌های آنان بود.

وی ادامه داد: ثبت نام فرزندان ایثارگران به مرور زمان در حال کم شدن بود و دلایل مختلفی داشت تا کاهش ثبت نام در سنوات گذشته اتفاق بیفتد؛ از جهتی اعلام می‌شد آمار ایثارگران کم شده است و این کاهش نیز باعث شده بود این پرسش مطرح شود که چرا این مدارس ادامه فعالیت دهند اما با توجه به شرایط کشور و جنگ نیابی و حمایتی که از مسلمانان در لبنان، سوریه و عراق داریم و شهدایی تقدیم می‌شود، در نتیجه این مدارس باید به قدرت خود باقی بمانند

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: سال گذشته بالغ بر 68 درصد ورودی مقطع ابتدایی و متوسطه اول ایثارگران بودند به گونه اي كه قريب به 15 هزار دانش‌آموزازجامعه ایثارگر نسبت به سال قبل بیشتر ثبت نام شدند.

کفراشی تصریح کرد: امسال نیز با جدیت بیشتر کار ادامه پیدا می‌کند و مقطع متوسطه دوم اضافه می‌شود و تلاش می‌کنیم در 3 مقطع ورودی خود با قوت بيشتر کار کنیم.

وی با با اشاره به تعداد مدارس شاهد گفت: 1347 مدرسه شاهد داریم که 556 مدرسه ابتدایی، 392 مدرسه متوسطه اول و 399 مدرسه در متوسطه دوم است و در سال گذشته 2 هزار و 130 کلاس در مقطع ابتدایی و متوسطه اول داشتیم که از این تعداد 911 کلاس مربوط به ابتدایی و 1219 کلاس مربوط به متوسطه اول است.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: ظرفیت اسمی دانش‌آموز در ابتدایی 25 هزار و 24 دانش‌آموز و در متوسطه اول 33 هزار و 934 دانش‌آموز داریم که در مجموع 59 هزار و 138 دانش‌آموز است که امسال نیز در این دو مقطع همین ظرفیت وجود دارد ضمن اینکه امسال متوسطه دوم نیز اضافه شده و 1384 کلاس درس ظرفیت آن است و تعداد دانش‌آموزان برابر با 45 هزار و 236 دانش‌آموز است که مجموع دانش‌آموزان سه مقطع برابر با 97 هزار و 661 دانش‌آموز است

وی با بیان اینکه سال گذشته 140 هزار نفر پیش‌ثبت‌نام داشتیم و این تعداد براي امسال بالغ بر 250 هزار نفر پيش بيني شده است، گفت: تعداد نیروی انسانی شاغل در مدارس شاهد و طرح پراکنده 48 هزار معلم است که در بخش‌های مدیریت، اجرایی، خدمات، دبیرو آموزگار مشغول به کار هستند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به طرح پراکنده شاهد افزود: در این طرح دانش‌آموزانی در خارج از مدرسه هستند و آموزش و پرورش موظف است به ازای هر دانش‌آموز طرح شاهد 2 ساعت دبیر در هفته اختصاص دهد و بخش‌های آموزشی و تربیتی آنها را پیگیری کند.

مشاوروزيرآموزش وپرورش گفت: سال گذشته حدود 30 هزار دانش‌آموز در طرح پراكنده شاهد تحصيل مي كردند و به دلیل نبود برخي محدوديت ها ازقبيل رشته،جنسيت و نبود مدارس شاهد موظف به پیگیری مسائل آنها بودیم و 70 درصد دانش‌آموزان در طرح پراکنده در مدارس عادی هستند.

وی با اشاره به دستورالعمل ثبت‌نام مدارس شاهد خاطرنشان کرد: دستورالعمل ثبت‌نام به ادارات کل ارسال شده و براساس زمان ثبت‌نام، برای ورودی پایه اول ابتدایی از اول تا 15 خرداد مهلت ثبت نام دانش‌آموزان است که باید به سامانه جامع امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش (سجا) مراجعه و ثبت‌نام کنند

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: پس از ثبت نام مدارس موظفند مدارک دانش‌آموزان را با سامانه سجا تطبیق دهند و از ابتدای تیرماه نتایج ثبت نام دانش‌آموزان ابتدایی را اعلام می‌کند.

کفراشی افزود: در متوسطه اول و دوم نیز از یک تیر تا 15 تیرماه ثبت نام انجام می‌شود و 16 تیر نتایج ثبت نام اعلام و پس از تطبیق با سامانه سجا تا پایان تیرماه نتایج کلی دانش‌آموزان مشخص شده و پس از تائید مدرسه، منطقه و استان تا ابتدای مرداد در سامانه سناد ثبت می‌شود.

کفراشی افزود: تا اول مهر موظف هستیم ثبت نام فرزندان خانواده‌های شهدا و ایثارگران را انجام دهیم و ظرفیت خالی تا 20 شهریور برای کسانی که نقل و انتقال پیدا کردند و یا افرادی که برای آنها ایثارگری جدیدی ایجاد می‌شود در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به هزینه‌های ثبت نام دانش‌آموزان شاهد و ایثارگران، گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران كمك هزینه سرانه و فوق برنامه فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد را پرداخت خواهد کرد و هزینه فرزندان جانبازان 25 درصد به بالا مشمول 40 درصد تخفیف شهریه می‌شوند و جانبازان زیر 20 درصد نیز 20 درصد تخفیف شهریه داریم.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به شهریه ثبت نام در مدارس شاهد تصریح کرد: شهریه ثبت نام برای مقطع ابتدایی حداقل 350 هزار و حداکثر 530 هزار تومان است، میزان شهریه در متوسطه اول حداقل 400 هزار و حداکثر 600 هزار تومان و در متوسطه دوم میزان شهریه حداقل 480 هزار تومان و حداکثر 780 هزار تومان است.

مشاوروزيرآموزش وپرورش در خصوص رسیدگی به مشکلات ثبت‌نام در مدارس شاهد تصریح کرد: در هر استان رئیس اداره شاهد و در مناطق و شهرها نیز کارشناسانی وجود دارد و هر ایثارگری در صورت وجود مشکل می‌تواند به استان و مناطق مراجعه کند.

مشاوروزيرآموزش وپرورش بابيان اين كه ازسال گذشته امتیاز رزمندگان دفاع مقدس را نیز اضافه کردیم، افزود: براين اساس امتياز به ازای هر ماه ايثارگري از 15 به 30 امتیاز افزايش يافت و در مجموع، فرزندان شهدا، جانبازان و نیز شهدای مدافع حرم اگر در سیستم بنیاد شهید و امور ایثارگران پرونده داشته باشند می‌توانند در مدارس شاهد ثبت نام کنند.

وی اضافه کرد: جانبازان با هر درصدی می‌توانند ثبت نام کنند ضمن اینکه رزمندگان دفاع مقدس افراد درجه 2 خانواده ایثارگران مانند خواهر،برادر و نوه شهید نیز شامل می‌شود و اگر این مدارس با این مجموعه یاد شده تکمیل نشد و خالی بود به افرادی که در مسابقات قرآن یا در مسابقات فرهنگی-هنری و ورزشی رتبه دارند یا دانش‌آموزانی که در متوسطه اول و دوم دارای رتبه باشند در اولویت ثبت نام هستند.

وی یادآور شد: هدف این است که ایثارگران با هر معدلی در این مدارس ثبت نام شوند و معدل شرط و ملاک نیست و آموزش وپرورش وظیفه دارد با هر نمره‌ای فرزندان آنها را در این مدارس جذب کند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ماده 67 قانون جامع ایثارگری آیین نامه آن 4ماه پیش به تصویب دولت رسید و براساس این ماده  بنیاد شهید باید به فرزندان ایثارگران و جانبازان بالای 25 درصد کمک سرانه آموزشی اهدا کند.

کفراشی یادآور شد: این قانون به دانش‌آموزان تسری پیدا کرده است و بنیاد شهید و امور ایثارگران در بودجه سال 95 خود پیش‌بینی‌هایی در این خصوص انجام داده است که امیدواریم تمام و کمال تصویب شده و اختصاص پیدا کند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش درخصوص تمهیدات برای امکانات مدارس شاهد و کمک بنیاد شهید به این مدارس گفت: بنیاد شهید امسال اعلام کرده است اعتبارات خوبی برای این مدارس جذب می‌کند ضمن اینکه مدارس شاهد عموماً وضع بهتری از مدارس دولتی دارند و حدود 9 هزار کلاس هوشمند در این مدارس وجود دارد و از نظر سرانه نیروی انسانی مدارس شاهد سرانه بهتری در اختیار دارند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش افزود: بیش از 90 درصد از ظرفیت مدارس شاهد به میزان متقاضی است و اعلام کرده‌ایم اگر در منطقه یا استانی ظرفیت مدرسه ایثارگری کامل نشد مدرسه را به منطقه‌ای دیگري که تراکم دانش‌آموزی جامعه هدف راتامين مي كند جابجا شود تا یک توازن‌سازی صورت گیرد.

به اشتراک بگذارید :