24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۸:۲۸:۰۱
کد مطلب:  1208281
مدیرکل ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات در نشست خبری؛
ثبت و پاسخگویی آنلاین شکایات/ ارزیابی ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار شاخص در مدارس/ کاهش تخلفات مدارس / آغاز نظارت‌ها بر فرایند ثبت‌نام از امروز / جایگزینی نظارت‌های مجازی به‌جای نظارت‌های حضوری

مدیرکل ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات در نشست خبری از ثبت و پاسخگویی آنلاین شکایات، ارزیابی از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار شاخص در مدارس، کاهش تخلفات مدارس در سال 98، آغاز نظارت‌ها بر فرایند ثبت‌نام از امروز و جایگزینی نظارت‌های مجازی به‌جای نظارت‌های حضوری در ایام کرونا خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، صبح امروز زهرا مظفر در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه در سالن اجتماعات ساختمان شهید رجایی برگزار شد، با تبریک ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها و آغاز هفته کرامت، اظهار کرد: استقرار مدیریت عملکرد در خصوص برگزاری جشنواره شهید رجایی در سطح ملی ازجمله فعالیت‌های این اداره کل است.

 

وی، ارزیابی، رصد و ارائه گزارش را از وظایف اصلی این اداره کل دانست و افزود: در مراحل پایانی ارزیابی عملکرد آموزش ‌و پرورش در سال ۹۸هستیم و خوشبختانه میزان تخلفات مدارس در سال ۹۸کاهش داشته است.

 

مظفر با اشاره به برگزاری جشنواره شهید رجایی، گفت: بیش از یک‌میلیون و۸۰۰هزار شاخص اعم از ملی و غیر ملی در سطح مدارس کشور ارزیابی‌ شده است تا جایگاه آموزش ‌و پرورش در بین دستگاه‌های اجرایی مشخص شود.

 

وی به حوزه نظارت و بازرسی، اشاره و تصریح کرد: صیانت از حقوق شهروندان، مبارزه با فساد و نظارت و بازرسی از وظایف اصلی این اداره کل است بنابراین بازرسانی تعیین‌ شده و در این راستا فعالیت می‌کنند و البته کمیته سلامت اداری در این زمینه و در جهت مبارزه با فساد اقدام می‌کنند.

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: تعداد ۳۹هزار و ۴۸۶مورد نظارت در همه زمینه‌ها ازجمله فرایند ثبت‌نام و نحوه اجرای درست بخشنامه‌های وزیر تا سطح مدارس توسط ۸هزار نفر از اعضای کمیته‌های سلامت اداری و بازرسان انجام می‌شود.

 

وی اضافه کرد؛ در سال قبل تعداد ۲۸هزار و ۵۳۴بازدید حضوری صورت گرفت که از این تعداد؛ ۱۹۴۸تخلف دریافت وجه، ۷۸۷تخلف محدوده ثبت‌نام، ۱۴۹تخلف شرط معدل، ۱۱۱۱، عدم اطلاع‌رسانی ثبت شد که ۲۸۳۲بازخورد مکتوب، ۴۸۶مورد استرداد وجه، ۷۴مورد احاله پرونده، ۳۴مورد لغو ابلاغ مدیریت و ۶۱مورد ارجاع به شورای نظارت ازجمله این موارد بوده است.

 

مظفر با اشاره به سامانه ثبت شکایات، گفت: ۱۴هزار و ۳۰۱گزارش تخلف و شکایت در این سامانه ثبت ‌شده است که شامل ۵۷۸۲شکایت مربوط به حوزه اداری، ۲۴۴۳شکایت مربوط به حوزه آموزشی، ۵۴۸شکایت مربوط به حوزه پرورشی، ۴۴۰شکایت در حوزه ثبت‌نام، ۵۵۴شکایت در حوزه حقوقی، ۸۵۸شکایت در حوزه مالی و‌۳۷۰۶شکایت غیرمالی است.

 

وی افزود: در۴۴۰مورد شکایت مربوط به ثبت‌نام و اخذ وجه غیرمجاز شامل ۱۲۴فقره اخذ وجه در فصل ثبت‌نام در مدارس دولتی، ۴۶مورد مربوط به اخذ وجه مازاد بر شهریه در مدارس غیردولتی، ۱۲مورد اخذ وجه مازاد بر شهریه در مدارس استعدادهای درخشان، ۱۲مورد اخذ وجه مازاد بر شهریه در مدارس شاهد، ۱۵مورد مربوط به هزینه سرویس مدارس و ۲۳۱مورد مربوط به عدم رعایت محدوده بندی جغرافیایی که ظرف مدت ۷تا ۱۰روزبه شکایات، پاسخ‌داده‌ شده است.

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش تصریح کرد: گروه‌های نظارتی فعالیت خود را از امروز آغاز می‌کنند که ۲گروه ۹نفره در شهرستان‌های تهران و البرز حاضر شدند تا بر فرایند ثبت‌نام و اجرای دقیق بخشنامه‌های وزیر در سطح ادارات و مدارس نظارت کنند.

 

وی ادامه داد: ارسال بخشنامه استرداد وجه به همه مدارس اعم از دولتی و غیردولتی و خاص به خاطر شیوع کرونا و تعطیلی مدارس که شامل همه مدارس می‌شود ازجمله اقدامات این اداره کل در ماه‌های اخیر بوده است لذا به تیم‌های نظارتی تأکید کردیم تا اسناد و مدارک مربوطه در مدرسه موجود باشد.

 

مظفر در پاسخ به پرسشی درباره میزان حق التحریر معلمان حق‌التدریس، اظهار کرد: حق التحریر معلمان حق‌التدریس کمتر از قراردادشان نخواهد بود و کمتر دریافت نمی‌کنند. یک سری از پرداخت‌ها در آموزش‌وپرورش باید با تخصیص از طرف دولت انجام بگیرد و البته جز دغدغه‌های مهم و اولویت دارآموزش و پرورش پرداخت مطالبات است که به‌محض تخصیص حتماً پرداخت خواهد شد.

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات با اشاره به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و مطالعات انجام‌گرفته توسط مرکز مدارس خارج از کشور، گفت: اقدامات آموزش‌وپرورش در دوران شیوع کرونا نسبت به سایر کشورها موفقیت‌آمیز بود و به‌سرعت انجام گرفت.

 

مظفر تصریح کرد: آموزش‌وپرورش با چهل میلیون مخاطب که دانش آموزان، معلمان و والدین هستند در شرایطی که برایش به وجود آمد با همکاری سایر دستگاه‌های اتفاقات خوبی رقم زد و برای سال تحصیلی آینده آموزش‌وپرورش در برنامه‌های خود قرار داده است تا بسترهای لازم را فراهم کند.

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات بابیان اینکه ضرر تعطیلی آموزش جبران‌ناپذیر است، گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا و ستاد مدیریت کرونا در آموزش‌وپرورش دغدغه‌ها بررسی و بهترین تصمیم‌ها گرفته‌شده است چراکه درک مشخص و منطقی از مدرسه، معلمان و دانش آموزان وجود داشت.

 

وی در ادامه اضافه کرد: برای تداوم آموزش از سه طریق آموزش‌ها انجام گرفت که از طریق رسانه ملی، آموزش مجازی که با حضور جهاد گونه معلمان بود و درنهایت شبکه آموزش دانش آموزان بود که این شبکه راه‌اندازی شد و بیش از ۹۰درصد معلمان و دانش آموزان در آن ثبت‌نام‌شده‌اند و در حال فعالیت‌های آموزشی و پرورشی هستند.

 

مظفر با اشاره به اینکه در برخی از مناطق آموزش‌ها باکلاس‌های حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بسته‌های آموزشی و راهبران آموزشی انجام گرفت، تصریح کرد: تفویض اختیار به استان‌ها و مدارس داده‌شده است تا آزمون‌های پایانی را به شکل مجازی و با نظر معلمان انجام بگیرد.

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات گفت: برای دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم آزمون‌های حضوری در نظر گرفته شد چراکه پایه‌های مهم و حساسی در دوران تحصیل دانش آموزان هستند.

 

وی تأکید کرد: در این خصوص شکایت‌های محدودی وجود داشت که به‌محض دریافت شکایت‌ها بررسی، پیگیری و رفع شده است.

 

مظفر خاطرنشان کرد: مدیران موظف هستند تمامی دانش‌آموزانی را که نتوانستند آموزش مجازی را دریافت کنند شناسایی و در سامانه سناد و شاد معرفی کنند تا مشخص شود آموزش این دانش آموزان برای سال آینده چگونه خواهد بود.

 

وی با اشاره به اینکه بعد از تشکیل ستاد مدیریت بیماری کرونا در آموزش‌وپرورش اقدامات نظارتی انجام گرفت، گفت: چهار فرم اطلاعاتی در سامانه نظارت برای ۱۰۷۳۱۰مدرسه بارگذاری شد که این مدارس مستقل و غیر از بزرگ‌سالان، ضمیمه و پیش‌دبستانی‌ها هستند.

 

مظفر با اشاره به اینکه مدیران در این فرم‌ها خودارزیابی انجام دادند، اظهار کرد: در این چهار فرم دو هدف داشتیم تا پیگیری شود که آیا دانش آموزان از آموزش مجازی استفاده می‌کنند و آیا معلمان توانستند آموزش‌های مجازی را به دانش آموزان ارائه دهند.

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات افزود: بیش از ۹۵درصد از مدیران پاسخ در این خودارزیابی شرکت کردند و در همه گزارش‌ها اعلام‌شده بود که حدود ۸۰درصد معلمان و دانش آموزان به آموزش‌های مجازی دست‌یافته‌اند هرچند این آموزش کیفیت آموزش حضوری را ندارد اما راه‌حل دیگری نداشتیم.

 

وی افزود: ۹۰ هزار شماره تماس اعضای انجمن اولیا و مربیان را دریافت کردیم و به اعضای منتخب انجمن اولیا تمامی استان‌ها به‌طور تصادفی تماس گرفته شد که همگی اذعان داشتند که ۸۰ درصد آموزش‌ها را دریافت کرده‌اند.

 

مظفر خاطرنشان کرد: در مناطقی که امکان آموزش تلویزیونی و مجازی وجود نداشت، معلمان جهاد آموزشی کردند و با تشکیل کلاس‌های حضوری، بسته‌های آموزشی و حضور راهبران آموزشی، به دانش آموزان آموزش دادند.

 

وی تأکید کرد: در ارزیابی‌ها به این نتیجه رسیدیم که ارزیابی‌های به‌دست‌آمده از مدیران مدارس و اعضا انجمن اولیا و مربیان کاملاً باهم انطباق دارند و حدود ۸۰درصد آموزش‌ها را دریافت کرده‌اند.

 

گزارش قانون تعارض منافع تا دو ماه آینده آماده خواهد شد

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات با اشاره به ابلاغ اجرای قانون تعارض منافع اظهار کرد: در بازرسی‌هایی که انجام خواهد گرفت اجرای این قانون پیگیری خواهد شد و در دو ماه آینده گزارش‌ها را به وزیر آموزش‌وپرورش می‌دهیم تا اقدامات مقتضی ازجمله لغو ابلاغ انجام بگیرد و از امروز از استان البرز و شهرستان‌های تهران کار رصد ابلاغ قانون آغازشده است.

 

وی بیان کرد: والدین می‌توانند وارد سامانه شکایات شوند و ثبت شکایت کنند و البته امکان انتخاب برای آنان وجود دارد که چه بخشی؛ منطقه، اداره کل و یا ستاد پاسخگویی را انجام دهد.

 

مظفر با اشاره به گزارش‌های سامانه پاسخگویی به شکایات، گفت: از فروردین‌ماه بیشترین شکایت مربوط به رسیدگی اخذ وجه غیرمجاز در فصل ثبت‌نام بوده که بررسی‌های لازم انجام‌گرفته است.

 

وی تأکید کرد: در مدارس غیردولتی بر اساس مجوز مجلس شورای اسلامی الزام به داشتن سایت پاسخگویی به شکایات دارند.

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی بابیان اینکه امروز ۲۸شکایت وارد سامانه شده است، گفت: این شکایت‌ها در زمینه؛ تغییر احکام کارگزینی، شکایت از معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع، عدم صداقت و بی‌عدالتی، عدم دسترسی به شاد برای نابینایان، اعتراض به نتیجه آزمون استخدامی، حذف غیرقانونی از واحد آموزشی، مطالبات مهدکودک‌ها، عدم اعمال سهمیه در آزمون استخدام، تضمین سلامت داشتن آموزان در آزمون نهایی، استفاده شخصی از بیت‌المال، دریافت وجه فوق‌برنامه، باز نشدن سایت آزمون مدیران مدارس و موارد دیگر است.

 

احتمال برگزاری مجدد آزمون انتصاب مدیران مدارس

 

مظفر با اشاره به آزمون انتصاب مدیران مدارس، اذعان کرد: برخی از مدیران نتوانستند در آزمون شرکت کنند که با رایزنی انجام‌شده اگر تصویب شود مجدداً آزمون برگزار خواهد شد.

 

وی افزود: ثبت‌نام مدارس از هفته دوم خردادماه آغازشده است و در متوسطه اول و دوم از اول تیرماه آغازشده است که تاکنون شکایتی نداشته‌ایم و البته قبل از فرارسیدن فصل ثبت‌نام شکایت‌های سال گذشته را تحلیل کردیم و به استان‌ها اعلام شد تا برای رفع مشکلات آموزشی، اداری، حقوقی، ثبت‌نام و غیره اقدام کنند و راه‌حل داشته باشند.

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات بابیان اینکه به مدارس بخشنامه‌ای ارسال‌شده است تا وجوهی که از خانواده‌ها دریافت شده اما در قبال آن خدماتی ارائه نشده است، استرداد شود، گفت: از مدارس خواسته‌شده است تا وجوه دریافتی را مسترد کنند و رسید آن را در اسناد مدرسه بگذارند و البته اگر والدین بخواهند این وجه برای ثبت‌نام فرزندشان در سال آینده باشد فرمی باید تکمیل شود که به امضای والدین برسد و در مدرسه نگهداری شود.

 

مظفر با اشاره به اینکه در سال گذشته بازدیدهای مستمری از مدارس انجام‌شده است، گفت: در تابستان سال گذشته در فرایند ثبت‌نام۲۸۵۳۴بازدید داشتیم و در کل سال گذشته۳۹۴۸۶ بازدید حضوری از مدارس نیز انجام‌گرفته است و همچنین بیش از یک هزار نفر ارباب‌رجوع حضوری داشتیم که به کار آنان رسیدگی شده است.

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات تصریح کرد: یکی از شاخص‌های ارزیابی ما این است که آموزش در مدرسه انجام بگیرد و هیچ مدرسه‌ای اجازه ندارد دانش آموزان را برای آموزش به موسسه‌ای خارج از مدرسه معرفی کند و اگر موردی است باید والدین شکایت کنند تا پیگیری کنیم.

 

مظفر بابیان اینکه دریافت نقدی وجه برای کتاب‌های درسی غیرقانونی است، گفت: در حال حاضر الزاماً در نظام آموزشی ما باید دانش آموزان کتاب درسی را دریافت کنند و پرداخت هزینه برای خرید کتاب‌های درسی به دو شیوه است که یک روش خرید انفرادی است که والدین انجام می‌دهند و روش دیگر به‌صورت گروهی از طریق مدرسه انجام می‌گیرد.

 

به اشتراک بگذارید :