23 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ ۱۴:۴۳:۴۴
کد مطلب:  dlF6NJM4
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس خبر داد:
برگزاری اولین دوره تربيت مدرس حركات اصلاحي کشور در فارس

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس گفت: اولين دوره تربيت مدرس حركات اصلاحي در آموزش و پرورش و راهكارهاي اصلاح ناهنجاري هاي قامتي دانش آموزان ،با حضور 70 تن از معلمان شاغل در حوزه تربيت بدني و علوم ورزشي فارس ، برای اولین بار در کشور برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش فارس  محمد جعفری  با اعلام اين خبر گفت: اين دوره آموزشي در راستاي پيشگيري از بروز ناهنجاري هاي قامتي و آسيب هاي ناشي از آن براي 70 تن از معلمان شاغل در حوزه تربيت بدني و علوم ورزشي با اولويت گرايش آسيب شناسي و حركات اصلاحي برگزار شد.

وی گفت: فراگير نمودن بحث حركات اصلاحي در بين اقشار جامعه خصوصا دانش آموزان، شناسايي دانش آموزان دچار مشكلات و ناهنجاري هاي قامتي و ارجاع اين عزيزان به مراكز تخصصي براي درمان و رفع اين ناهنجاري ها از جمله برنامه ها و اهداف حوزه معاونت تربيت بدني و سلامت آموزش و پرورش فارس مي باشد.

جعفري با بيان اينكه بعد جسماني تندرستي يا همان وضعيت جسماني مطلوب نقش مهمي در ايجاد زندگي سالم و با نشاط ايفا مي نمايد، گفت: در جامعه ماشيني امروز فقر حركتي در كودكان و نوجوانان تهديدي اساسي براي تندرستي حال و آينده اين عزيزان بوده و جامعه را مستعد گسترش انواع مشكلات وضعف هاي عضلاني و ناهنجاري هاي اسكلتي طي سال هاي آينده مي نمايد.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس با تاكيد بر اينكه عادت به كم تحركي و اتخاذ شيوه هاي نادرست حركتي در سنين پايين شكل مي گيرد و در طول سالهاي بعدي عمر پايدار مي ماند. گفت: توجه به آموزش يكي از مهمترين برنامه هاي حوزه تربيت بدني و سلامت در سال تحصيلي آينده مي باشد لذا سعي داريم تا با استفاده از ظرفيت ها ي موجود و پتانسيل بالاي همكاران خود در مناطق و شهرستان ها برنامه هايي را در اين خصوص به اجرا در آوريم.

در ادامه دكتر سخنگويي به عنوان مدرس دوره در سخناني ضمن قدر داني از برگزار كنندگان اين كارگاه آموزشي گفت: آموزش و پرورش درحالي كه متولي اصلي اين كاردر سطح كشورهم نيست، هميشه در اين زمينه پيش قدم بوده است لذا آموزش و پرورش سهم بسزايي در حفظ سلامت و برگرداندن سلامت فيزيكي به دانش آموزان داشته است.

اين استاد دانشگاه با بيان اينكه چشم انداز روشني براي جلوگيري ازبروز اين آسيب ها درآينده به چشم مي آيد، گفت: حركات اصلاحي در واقع حركاتي هستند كه در زمينه شناسايي ناهنجاري ها، پيشگيري از اين ناهنجاري ها و ارائه حركاتي است كه بتوان آن را اصلاح كرد و نيازي هم به تجهيزات آنچناني ندارد.

وي با اذعان به اينكه جامعه به سمت كم تحركي رفته و فقر حركتي تمامي سطوح جامعه را در بر گرفته است گفت: اين امر درتمامي سنين نهادينه شده به نحوي كه امروزه قسمت اعظم ناراحتي هاي عصبي عضلاني اسكلتي ريشه در ناهنجاري هاي بدني دارند.

دكتر سخنگويي تغيير سبك زندگي، عادتهاي غلط، مشكلات و بيماري هاي ژنتيكي، فقرحركتي، بيماري هاي التهابي را در بروز ناهنجاري هاي بدني مؤثر دانسته و افزود: شناسايي و غربالگري دانش آموزان دچار ناهنجاري ها و مشكلات مفاصل و ارجاع آنان به مراجع درماني خاص جهت پيگيري مي تواند به اصلاح سريعتر ناهنجاري ها منجر شده و از تغيير مسيرناهنجاري هاي عملكردي به ساختاري ممانعت بعمل آيد .

وي با تاكيد بر اينكه داشتن وضعيت بدني طبيعي در عملكرد فرد هم نقش مؤثري دارد. گفت: غربالگري ناهنجاري هاي بدني دانش آموزان و پيگيري آنها بلحاظ درماني هزينه هاي خانواده ها را كه در آينده ممكن است متحمل بشوند به حداقل مي رساند و همچنين هزينه هاي هنگفتي را كه به بهداشت كشور تحميل مي شود كاهش مي دهد.

دكتر سخنگويي در پايان اظهار اميدواري نمود: برگزاري اين دوره ها بتواند موجب تغيير نگرش مثبت در مربيان و كارشناسان تربيت بدني و ورزش در آموزش و پرورش  شود، تا بتوانند در آينده نقش خوبي را در تامين سلامت جامعه و خصوصا دانش آموزان ايفا نمايند.

گفتنی است ،پس از پایان این دوره آموزشي که در قالب آموزش ضمن خدمت و به مدت 32 ساعت در كانون فرهنگي و تربيتي حضرت زينب (س) برگزار شد ،شركت كنندگان به عنوان مدرس دوره هاي آموزشي حركات اصلاحي در مناطق و شهرستان ها و نواحي استان به آموزش ساير مربيان و معلمان ورزش مي پردازند،

به اشتراک بگذارید :