4 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۲۲ ۱۳:۰۸:۰۴
کد مطلب:  1201267
معاون آموزش ابتدایی دستگاه تعلیم و تربیت استان آذربایجان شرقی عنوان کرد؛
ضرورت توجه به عدالت آموزشی دانش آموزان دو زبانه

حقایی: ضرورت عدالت آموزشی در دانش آموزان دو زبانه و مسائل و مشکلات آنها باید مورد توجه تمامی مدیران و مسئولین ارشد آموزشی و تربیتی باشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از پورتال معاونت آموزش ابتدایی، معاون آموزش ابتدایی دستگاه تعلیم و تربیت استان گفت: امروزه بحث دوزبانه بودن دانش آموزان در بعضی از کشورهای جهان از جمله ایران مطرح است.

فریده حقایی عنوان کرد: تفاوت زبان کودک و زبان آموزش موجب ایجاد پدیده دو زبانگی میشود، که در آن فرد علاوه بر زبان مادری زبان دیگری را نیز می اموزد؛ بنابراین کوشش­های او برای یادگیری بیشتر از افراد تک­ زبانه است.

این مقام مسئول در امر آموزش اضافه کرد: مسئله عدالت آموزشی که سرلوحه برنامه های وزارت آموزش و پرورش بالاخص در دوره ابتدایی باعث شده تا دوزبانگی دانش آموزان و چگونگی آموزش به آنان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی در خصوص تشکیل کار گروه دبیرخانه و اقدامات صورت گرفته تصریح کرد:

  • تشریح و تبیین اهداف دبیرخانه در خصوص آموزش و راهبری معلمان در مناطق دوزبانه و زبان آموزی مهارت های ارتباطی و اجتماعی در کارگروه
  • تشکیل جلسات مستمر با حضور اعضای کارگروه در جهت بررسی اقدامات انجام یافته به صورت مرحله به مرحله
  • تنظیم برنامه عملیاتی و تقویم اجرایی دبیرخانه در مدت زمان باقیمانده سال تحصیلی 99-98 به تفکیک در دو حوزه : الف) ارتقاء توانمندی حرفه ای معلمان و مربیان پیش دبستانی ب) دانش آموزان و نوآموزان
  • انجام مکاتبات لازم با سایر استان ها در خصوص به اشتراک گذاری تجارب خود در رابطه با جذب، آموزش و نگهداشت دانش آموزان مناطق دوزبانه، چالش های موجود و راهکارهای اجرایی در جهت رفع چالش ها
  • انجام مطالعات تطبیقی و تدوین مقاله در این راستا به منظور آشنایی با تجارب سایر کشورها در حال حاضر و در طول تاریخ

معاون آموزش ابتدایی استان اظهار کرد: واقعیت این است معلمانی که خود و یا دانش آموزانشان به دو زبان تکلم می کنند چالش­های گوناگونی ضمن تدریس به زبان فارسی در مدارس دارند؛ به این معنا که نوعی عدم هماهنگی میان زبان نوشتاری و زبان شفاهی بومی وجود دارد.

وی تاکید کرد: به نظر می­رسد که ایجاد هماهنگی میان زبان شفاهی بومی( مادری) و زبان نوشتاری ضروری است زیرا اگر نواقصی در زبان، به ویژه زبان مادری پدید آید و به موقع اصلاح نشود این مشکلات نهادینه شده و درآینده اصلاح آن­ها مشکل­ترخواهد بود.

 حقائی در پایان جلسه از فعالیت های صادقانه همکاران در حوزه معاونت آموزش ابتدایی استان ها و اعضای کارگروه آموزش و راهبری معلمان در مناطق دوزبانه و زبان آموزی مهارت های ارتباطی و اجتماعی تقدیر و تشکر نمودند./خاک زاده

app.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

 

به اشتراک بگذارید :