3 ذیقعده 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ ۱۱:۵۳:۴۶
کد مطلب:  1199210
دانش آموزان ناشاد از نرم افزار شاد

روزنامه صدای اصلاحات

عطف به مطلب مندرج در روزنامه صدای اصلاحات به تاریخ 3 اردیبهشت1399با عنوان « دانش آموزان ناشاد از نرم افزار شاد » پاسخ مرکز برنامه ریزی وفناوری اطلاعات وزارت آموزش‌ و پرورش جهت تنویر افکار عمومی به شرح زیر است:

بحران جهانی ناشی از اپیدمی کووید 19 و تأثیرات آن در همه وجوه زندگی سبب گردیده است تا برخی از اقدامات  وزارت آموزش و پرورش در استفاده از ظرفیت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات در قالب آموزش مجازی که تا پیش از این با تدریج در حال انجام بود، سرعت بیشتری یابد. در این شرایط با توجه به لزوم تعطیل نشدن آموزش علیرغم ضرورت تعطیلی مدارس، شبکه شاد با رویکرد تأمین امکان تعامل چندسویه دانش آموز- معلم- والدین از سوی وزارت آموزش و پرورش راه‌اندازی شده است.

«شاد» سامانه‌ای نوپاست که بر اساس نظرات کارشناسان و ذی‌نفعان بصورت مداوم در حال بهبود است. بی‌تردید این اقدام با توجه به جمعیت بزرگ ذی نفعان اعم از تعدد مدارس، معلمان و دانش‌اموزان خالی از اشکال نیست و انتظار میرود فرصت ایجاد شده ضمن تامین نیاز عمومی آموزش کشور فرصت شناسایی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های جامعه و نیز توسعه سریعتر خدمات به ویژه در حوزه تامین زیر ساخت‌های فنی و پشتیبانی در کلیه نقاط کشور به ویژه مناطق محروم و کم برخوردار، روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ را در اولویت قراردهد.

در حال حاضردر راستای تأمین عدالت آموزشی جهت تأمین نیاز مناطق محروم از اینترنت، مشکلات آنتن‌دهی و فقدان گوشی‌های همراه به ویژه هوشمند اقدامات زیر در حال انجام است:

1-رایزنی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتورهای جهت ارائه اینترنت رایگان به دانش‌آموزان و معلمان در مناطق محروم

2-شناسایی دانش‌آموزانی که توان اقتصادی مناسب برای تهیه وسیله ارتباطی را نداشته و رایزنی با نهادهای مرتبط جهت تأمین تبلت و اینترنت مورد نیاز انان

3-تهیه بسته‌های آموزشی و ارائه خدمات تلفنی برای نقاطی که امکان دسترسی اینترنت وجود ندارد.

4-ایجاد انعطاف در ارائه خدمات آموزشی متناسب با امکانات محلی

5-لازم به ذکر است کلاس‌های درس در مناطق سفید اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بصورت حضوری ادامه خواهد یافت.

6-به کلیه ذی نفعان تاکید می‌شود آموزش و پرورش کشور به منظور پرهیز از قراردادن همه تخم مرغ‌ها در یک سبد و با رعایت اصل« عدالت آموزشی» همه طرق ممکن در ارائه خدمات آموزشی را در نظر خواهد داشت؛ به نحوی که در پایان، همه دانش‌آموزان تحت فرایند آموزش و پرورش سال تحصیلی را به پایان برسانند.

به اشتراک بگذارید :