3 ذیقعده 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۰ ۱۱:۵۱:۰۷
کد مطلب:  1199205
امکان تدریس تمام محتوای درسی است؛ اما در کیفیت تضمینی نیست

خبرگزاری مهر

 عطف به مطلب مندرج خبرگزاری مهر به تاریخ 1 اردیبهشت 1399 با عنوان « امکان تدریس تمام محتوای درسی است؛ اما در کیفیت تضمینی نیست»  پاسخ  معاونت متوسطه وزارت آموزش‌ و پرورش جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می رساند:

وزارت آموزش و پرورش با پدیدار شدن نشانه‌هایی از طولانی شدن تعطیلات مدارس به فوریت به فکر استمرار جریان آموزش افتاد و در طراحی این آموزش‌ها 4 اصل مهم را مورد توجه قرار داد.

1-حداکثر پوشش و فراگیری بمنظور اتخاذ جهت گیری عادلانه در برنامه ریزی

2-آماده بودن امکانات و زیرساخت‌ها و امکان واکنش سریع و فوری

3-آموزش با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی موردنظر در خصوص معلمان، دانش آموزان و خانواده‌ها و حرکت در راستای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا

4-انعطاف پذیری به دلیل ابهام در شرایط و عدم قطعیت

براین اساس اجرای برنامه‌ها با اولویت زیر در دستورکار قرار گرفت، اگرچه ممکن است این رشته از آموزش‌ها که تاکنون به عنوان رسانه مکمل در آموزش مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند آثار و پیامدهای آموزش در محیط واقعی و در جریان تعاملات دوسویه بین یادگیرنده و معلم را نداشته باشد. اگرچه آموزش از رسانه تلویزیونی ویژگی‌های قابل توجه مثبتی دارد که در این مجال نیاز به ذکر آن نیست.

ضمن تشکر از حساسیت‌ها و نقدهای منصفانه دلسوزان، از آنها انتظار دارد به محدودیت‌ها در حوزه امکانات، تنگناهای زمانی برای تصمیم گیری، نسبیت پوشش و فراگیری هر یک از ابزارها و روش‌ها، محدودیت‌های کاربران و ... توجه نموده و علاوه بر نقادی منصفانه، به راهنمایی و ارائه راهکارهای قابل اجرا بپردازند تا نوشته‌های آنان منشاء تأثیر مثبت در جامعه بوده و علاوه بر رفع نگرانی به بهبود روندهای در پیش گرفته شده کمک نماید.

1-اولویت نخست در آموزش استفاده از شبکه‌های تلویزیونی بود که دارای پوشش کشوری بودند و بر اساس اعلام نظر مدیران کانال‌های انتخابی پوشش 93 درصد در کشور داشته‌اند. شبکه 4، شبکه 7 و شبکه معارف از جمله مهم‌ترین آن‌ها بوده و تاکنون با مشارکت آن‌ها حدود 1300 برنامه که بخش اعظم آن‌ها بصورت زنده بوده است پخش گردیده و علاوه بر استفاده همزمان تاکنون بیش از 9 میلیون بار نیز دانلود شده‌اند که بخشی از دانلودها مجدداً در پرتال‌های آموزش و پرورش و منابع دیگر بازنشر داشته اند.

بدیهی است آموزش‌های تلویزیونی یک سویه بوده و امکان تعامل مورد نظر نظام تعلیم و تربیت برای آن‌ها وجود ندارد و این امر بر کیفیت جریان یادگیری بی‌تأثیر نیست؛ گرچه به زعم کارشناسان در تعاریف، یادگیرنده عنصری کلیدی در موفقیت برای یادگیری به شمار می‌آید.

2-دومین فرصت آموزشی، بهره گیری ظرفیت‌های آموزش در فضای مجازی و پیام رسان‌های داخلی بود. این امرکه با نگاه متعهدانه معلمان و فرهنگیان به صورت خودجوش به میدان آمده بود با مداخلات مدیریتی توسعه بیشتری یافت و به یک فرصت در جریان یاددهی و یادگیری تبدیل شد.

در این شیوه نیز پراکندگی این دسته از آموزش‌ها و نیز محدودیت درامکانات دانش آموزان، مانع از فراگیر شدن و پوشش کامل دانش آموزان بود. علاوه بر آن امکان سنجش و مدیریت و نظارت برآن وجود نداشت. ویژگی تعاملی بیشتر این رسانه‌ها، تا حدودی با کیفیت موردانتظار مطابقت داشت. اما یقیناً نمی‌توانست جایگزین تعاملات رویاروی معلمان و دانش آموزان باشد.

3-راهبرد سوم که بلافاصله با راه اندازی دو راهبرد اول و دوم پیگیری و اجرا شد ارسال بسته‌های آموزشی، درسنامه‌ها،CD و DVD و جزوات و کتاب‌های کمک درسی برای دانش آموزان مناطقی بود که تحت پوشش آموزش‌های تلویزیونی و مجازی قرار نداشتند این امر با کمک راهبران آموزشی در روستاها و نیز مساعدت دهیاران مناطق روستایی و عشایری انجام شده و ادامه دارد.

4-راهبرد چهارم تلاش برای راه اندازی یک شبکه مستقل، امن و اختصاصی برای آموزش و تربیت بود. این روش که به سرعت پیگیری و اجرایی شد می‌توانست پراکندگی‌های در امر آموزش را انسجام بخشیده و مدیران را در ارزیابی و سنجش شرایط و حصول اطمینان بیشتر از مشارکت یادگیرندگان را فراهم آورد. این فرصت که اکنون به عنوان جایگزین آموزش حضوری در شرایط بحران و تعطیلات فعلی گسترش یافته است قادر است در ترکیب با سه راهبرد پیش گفته اطمینان مدیران را از میزان پوشش تقویت نماید و خوشبختانه تاکنون علی‌رغم کاستی‌های نسبی در آن که به سرعت در حال رفع است به رسانه سازمانی وزارت آموزش و پرورش تبدیل شده است و می‌تواند در شرایط مشابه امروز و در هنگام وقفه در آموزش به سرعت به سازماندهی جریان آموزش بپردازد. علاوه بر آن این شبکه با ایجاد کانال‌های ویژه تربیتی، خانواده و سلامت بهداشت و فرصت‌های نظرسنجی و برخورداری از داشبوردهای مناسب نظارت و مدیریت بر جریان تربیت و یادگیری را تقویت نموده است.

از این جهت امروز آموزش و پرورش مفتخر است در دوران وقفه در آموزش، شعار « آموزش تعطیل نیست» را محقق ساخته، نگرانی خانواده‌ها را از آموزش فرزندان تا حدود کم کرده است، رسالت خود را به جامعه به میزان توان و امکانات خویش و جامعه و البته نه به مقدار ایده آل و آرمان‌های مدیران به انجام رسانده و این تلاش را تا رسیدن به یک « پایان خوب » در سال تحصیلی 99-98 ادامه خواهد داد.

به اشتراک بگذارید :