22 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۰۹ ۰۰:۱۳:۰۳
کد مطلب:  1189077
تحقق اسناد بالادستی مهمترین رویکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در وضع کنونی است

معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تأکید کرد عملیاتی کردن اسناد بالادستی هدف اصلی اش از قبول این مسئولیت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دکتر حسن ملکی در نشست شورای مدیران سازمان پژوهش با اشاره به ریاست حجت الاسلام دکتر علی ذوعلم در این سازمان و آرزوی توفیقات الهی و سلامتی برای ایشان، اظهار داشت: دیروز دکتر ذوعلم ریاست این سازمان را بر عهده داشت، امروز بنده مسئول هستم و فردا فرد دیگری در این مسند خواهد نشست. این یک پیام دارد و آن این است که این ابلاغ ها، مسئولیت ها و ریاست ها اصالت ندارد و اصل مسئله  خدمتگزاری است. هرکسی مسئولیتی به دست گرفت توفیق داشته باشد خدمتی کند و قدم هایی را برای نیل به اهداف اصیل تعلیم و تربیت بردارد برنده است ولی اگر به میز و ریاست به عنوان هدف نگریست و از اصل موضوع غافل شد بازنده است.

ایشان خطاب به اعضای شورای مدیران سازمان بیان داشت: از شما به عنوان همکاران خودم انتظاراتی دارم  که امیدوارم در تعامل با یکدیگر و با توافقات روی قواعد عمل، در این مسیر قدم برداریم.  یک سوال پیش می آید و آن این است که چگونه مدیریت کنیم تا مدیریت نشویم؟ البته مدیریت شدن دو وجه دارد که وجه مثبت آن  مدیریت شدن توسط مدیر بالادست است  اما وجه منفی آن  مدیریت شدن به وسیله مسایل عرصه مدیریت است که این نوع مدیریت از نظر من مذموم است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی سپس مواردی را به عنوان اولویتهای مد نظر مدیریت خود در این سازمان ارائه کرد که به شرح زیر می باشد:

 • بر خدا توکل داشته باشیم:معتقدم زمانی در امور موفق می شویم که متوکل باشیم و استعانت از خدا را فراموش نکنیم.تلاش کنیم مدیریت خود را در طول تدبیر و مدیریت پروردگار متعال قرار دهیم.
 • متواضعانه عمل کنیم:در این بخش بایستی اخلاق اسلامی را در کنار مدیریت های خودمان قرار دهیم و احترام و کرامت انسانی رعایت کنیم.سعه صدر یکی از الزامات اصلی مدّیریت است.
 • عالمانه عمل کنیم: در همه امور  به علم محتاجیم مانند علم تکنولوژی آموزشی، علم برنامه ریزی درسی و غیره. سوال مهمی که پیش می آید این است که شما به عنوان مدیران سازمان در بخش خودتان به کدام علم احتیاج دارید تا امور بهتر اداره گردد.
 • هوشیارانه عمل کنیم:لزوماً دانایی هوشیاری نمی آورد.هوشیاری درک ظرافتهاست که دقت نظر آنها را کشف می کند ما باید در مسایل اعتقادی و مسایل اجتماعی و غیره خود را به ظریف کلی عادت دهیم.

یک مثال بزنم- شما می دانید کارخانه دین سازی دشمنان جهان اسلام اشّکال قّلابی و بدلی دین اسلام را برای ایجاد انحراف در ذهن جوانان درست کرده اند.اسلام آمریکایی که امام راحل (ره) متذکر شده اند از جمله آنهاست.از طرفی من و شما با متون آموزشی که خوراک فکری و تربیتی کودکان و نوجوانان است سروکارداریم.اگر هوشیار نباشیم چه بسا عمداً و یا سهواً تفکر انحرافی وارد متون شود و مانند یک سمّ آنها را مسموم کند.این یک حقیقتی است که نباید از آن غافل شد.گروه اندیشه ورز در حوزه های تربیت و یادگیری چه مختصاتی باید داشته باشند تا انحرافات را به درستی و به موقع ببینند.گاهی ورود این نوع کج بینی ها مثل حرکت یک مورچه سیاه در شب ظلمانی عمل می کند. دیدن آنها به بصیرت نیاز دارد.لذا همه باید هوشیار باشیم و صرفاً به دانش خود غرهّ نشویم.

 • معیار مدارانه عمل کنیم:در هر بخشی نیازمند شاخص هستیم البته نوع شاخص متفاوت است وقتی از استاندارد کتب درسی صحبت به میان می آید منظور همین شاخص و معیار است.
 • اجتماعی عمل کنیم:از فردگرایی پرهیز کنیم.ما به عنوان مسئول باید روحیه اجتماعی خودمان را تقویت کنیم.بدیهی است که خیلی از کارها را فردی عمل می کنیم و از ایدئولوژی فردگرایانه باید شدیداً بپرهیزیم.
 • جامع عمل کنیم: از تک بعدی عمل کردن پرهیز کنیم.برنامه تک بعدی نتایجی ابتر خواهند داشت.
 • قانونی عمل کنیم:عمل به قانون نشانه بزرگی انسان است و هیچ کس و گروهی از قانون شکنی نفعی نبرده است.
 • قاطعانه و مهربان عمل کنیم: قاطعیت به موقع لازمه مدیریت کارآمد است البته قاطعیت را نباید با استبداد یکی گرفت.استبداد مذموم است ولی قاطعیت لازم است.
 • کارهایمان استمرار داشته باشد:با استمرار می توانیم آثار کارهای خود را نهادینه کنیم.
 • آرمان ها را فراموش نکنیم: آرمان هابه صورت مستقیم با برنامه درسی مارابطه دارد ما باید در امور واقع برنامه ها را با نگاه به آرمان ها بنگریم و تحلیل کنیم
 • فرایندی عمل کنیم:فرایندی عمل کردن مشکل گشاست و مقطعی و گسسته عمل کردن مشکل زاست.

دکتر حسن ملکی با اشاره به برخی جابجایی ها در این سازمان اظهارداشت: به طور طبیعی هر مدیری براساس سلایق و اهداف خود تصمیم گیری نموده و دست به تغییرات می زند که بنده هم از این قاعده مستثنی نیستم. این تغییرات اصلا به معنی ضعف نفرات قبلی نیست چراکه آن عزیزان هم قطعا زحمات زیادی برای اعتلای این مجموعه کشیده اند لکن موقعیت های متفاوت به انسان های متفاوت نیاز دارد.

به اشتراک بگذارید :