14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۰۱ ۱۰:۵۵:۲۱
کد مطلب:  1184454
رئیس اداره مشاوره تربیتی تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش فارس خبر داد :
تهیه بانک اطلاعات مشاغل بومی استان در راستای هدایت شغلی دانش آموزان در آموزش و پرورش فارس

رئیس اداره مشاوره تربیتی تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش فارس یکی از برنامه های مهم حوزه کاری خود را به روز رسانی اطلاعات مشاغل بومی استان با هدف هدایت صحیح شغلی دانش آموزان فارس عنوان کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، طیبه رحیمی در جلسه ویدیو کنفرانس هفته معرفی مشاغل با حضور  مشاوران و کارشناسان مشاوره  ادارات  آموزش و پرورش سراسر  فارس ، در تشریح برنامه های حوزه کاری خود گفت :  به روز رسانی اطلاعات مشاغل بومی استان با هدف هدایت صحیح شغلی دانش آموزان فارس یکی از  برنامه های مهم حوزه فعالیت های این اداره می باشد .

رئیس اداره مشاوره تربیتی تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش فارس در این جلسه که  با موضوع کارآفرینی برگزار شد ، اظهار داشت  : با همکاری کارشناسان و مسئولان پیگیری امور مشاوره ادارات آموزش و پرورش در سراسر استان، در صدد تکمیل بانک اطلاعات تحصیلی و شغلی در راستای هدایت صحیح دانش آموزان استان هستیم .

رحیمی افزود: پس از تکمیل این فرایند، اطلاعات جمع آوری شده از طریق هسته ها و مراکز مشاوره استان در اختیار دانش آموزان و والدین آنها قرار داده می شود.

مسئول گروه کارآفرینی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان فارس نیز در این جلسه گفت: مهمترین دلیل بالارفتن نرخ بیکاری در کشور عقب ماندن فرهنگ کارآفرینی کشورمان از سایر کشورها است.

دکتر محمد کاظم شمس، نرخ بیکاری در بین جوانان کشور را، طبق آمار اعلام شده حدود 5 میلیون تن اعلام کرد و افزود: با توجه به پژوهش های انجام شده ، در 40 سال گذشته از بین 800 هزار نفر فارغ تحصیل دانشگاهی در کل کشور، میانگین استخدام در مشاغل دولتی بین 25 هزار تا 30 هزار نفر بوده است.

وی میزان اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه های سراسر کشور در مشاغل دولتی را حدود 3 الی 4 درصد عنوان کرد و گفت: استخدام در مراکز دولتی از اهداف اکثر دانش آموزان و جوانان کشور است که تاریخ مصرف آن گذشته و جوانان باید شیوه های جدیدتری از راه اندازی کسب و کار را آموزش دیده و در اهم اهداف خود قرار دهند.

شمس کارآفرینی را متشکل از چهار علم مدیریت، روانشناسی، جامعه شناسی و اقتصاد عنوان کرد و گفت: بین 30 تا 40 درصد اقتصاد کشورهای پیشرفته دنیا بر پایه توسعه فعالیت کارآفرینی قرار دارد.

مسئول گروه کارآفرینی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان فارس گفت: نقش مدیران و مشاوران مدارس در اصلاح تفکر غلط فرهنگ دستیابی به ثروت های بادآورده یک شبه را بسیار با اهمیت دانست و گفت: کارآفرینی بعنوان یک فرایند بلند مدت چند ساله است و اصلی ترین دلیل شکست کسب کار در قالب کارآفرینی، عدم آموزش صحیح و نبود تحقیقات و بررسی های لازم در مورد راه اندازی کسب کار است.

به اشتراک بگذارید :