11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۲۴ ۱۰:۰۷:۵۰
کد مطلب:  1177935
نیمکت های خالی مدارس و معلمینی که دانش آموزان را رها نکرده اند/گفتگو با معلم نمونه استانی در فضای مجازی

امروز نیمکت های مدارس، در سکوت، منتظر نشسته اند. مستطیل سبز رنگ، از بس به گچ های بریده چشم دوخته افسرده شده است. سکوت مدرسه آزار دهنده است. «کرونا» شادی و هیاهوی کودکان را از مدرسه گرفته است. چند ماه پیش قبل از کرونا فریاد زندگی در مدرسه موج می زد، انگار همین دیروز بود که کیف ها و کوله پشتی ها با فریادهای کودکانه به هم ساییده می شدند.

الان همین کودکان بیش از ۲ ماهی هست در چهار دیواری خانه زانوی غم بغل گرفته اند دلشان بد جوری هوای مدرسه و شلوغی کرده است. دلشان برای معلم هم تنگ شده است. برای بشین و پاشو هایش، درس دادن و درس پس گرفتن هایش. در این میان معلمین هم دانش آموزانشان را به حال خود رها نکرده و دورادور ارتباطشان را قطع نکرده و همچنان به تدریس ادامه می دهند اما از نوع کرونایی اش.

کرونا هر چقدر هم بد باشد نکات مثبتی هم داشت که فضای مجازی را از حالت صرفا تفریح و وقت گذرانی خارج و حال و هوای مدرسه و تدریس و اموزش به آن داد. معلمینی که تا دیروز پای تخته سیاه درس علم و اخلاق به دانش آموزان می دادند امروز فاصله ها از عشق تدریس نکاسته و دانش آموزان را این بار نه پای تخته سیاه بلکه جعبه کوچک تبلت و موبایل و کامپیوتر کشانده است.

هفته معلم بهانه ای شد تا با یکی از همین معلمان گفتگویی انجام دهیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از تانیش نیوز، خانم نسیم باقرزاده ملکی که در یک خانواده فرهنگی بزرگ شده و عشق معلمی انگار در خون این خانواده نهادینه شده است قبل از این که کرونا تدریس آنلاین را سبب شود با ایجاد کانال تلگرامی اموزشش را علاوه بر پای تخته سیاه چوبین شروع کرده بود.

وی معلم یکی از مدارس ملکان است که دو خواهر دیگرش هم معلم بوده و پدرش بازنشسته فرهنگی است و امسال به عنوان معلم نمونه استانی در فضای مجازی انتخاب شده است.

باقرزاده می گوید: من قبل از کرونا ویروس تدریس در فضای مجازی را شروع کرده بودم اما  با تعطیلی مدارس به علت شیوع کرونا به صورت جدی تر تدریس در این فضا را شروع کردم.

وی می افزاید: چون خودم هم فرزندی در مقطع دبستان دارم در قبال دانش آموزانم احساس مسئولیت بیشتری  می کنم و به این نتیجه رسید ام که آموزش و پرورش نباید تعطیل شود.

این معلم ملکانی با اشاره به این که بعد از تعطیلی اجباری مدارس کانالی ایجاد شد که تمامی معلمین در آن حضور داشتند گفت: چون در این کانال همه دانش آموزان و معلمین حضور داشتند خیلی شلوغ و دانش آموز سردرگم شده بود، از مدیر مدرسه خواستم تا دانش آموزانم در کانال اختصاصی خودم فعالیت کنند و به این ترتیب هم من فرصت داشتم پاسخگوی تک تک دانش آموزانم باشم هم دانش آموز بهتر می توانست سئوالاتش را مطرح کند.

وی افزود: گرداننده اصلی کانال من، خوددانش آموزانم هستند حتی تدریس دانش اموزان و کاردستی هایشان در فضای مجازی در کل کشور برتر شده است.

باقرزاده که علوم تدریس می کند دو کلاس درسی سی و دو نفره دارد که علاوه بر رابطه علمی با دانش آموزانش رابطه احساسی هم برقرار کرده است بطوری که دانش آموزی که مشکلی دارد از طریق پیامک مشکلاتش را با معلمش در میان می گذارد.

در این میان آنچه که خانم معلم ما را می آزارد عدم دسترسی حدود سی درصد دانش آموزانش به اینترنت و تدریس آنلاین وی است.

وی در این باره می گوید: عده ای از دانش آموزانم که کم هم نیستند و حدود سی درصد آنها را شامل می شود در روستاها ساکن هستند که دسترسی به اینترنت و کامپیوتر و فضای مجازی ندارند.

وی می گوید: قطع نشدن تدریس بعد از تعطیلی مدارس و آشنا شدن بسیاری از دانش آموزان با فضای مجازی و استفاده بهینه از این فضا اگرچه از مزایای تدریس انلاین به حساب می آید اما این که همه دانش آموزانم نمی توانند از این فضا استفاده کنند آزار دهنده است هرچند هر تدریسی که می کنم جزوه آن را تهیه و از طریق مدیر مدرسه به دست دانش آموزان روستایی که اینترنت ندارند می رسانم و آموزش های لازم هم به اولیا داده شده است.

وی از سرعت کم اینترنت در ملکان گلایه هم می کند و می گوید: تدریس انلاین همان طور که گفتم مزایا و معایبی دارد که عدم تعامل دوطرفه و چهره به چهره با دانش آموزان از معایب مهم این نوع تدریس به شمار می رود و آن ها نمی توانند مشکلات و سئوال هایشان را مطرح کرده و همزمان پاسخ سئوال هایشان را دریافت کنند.

باقرزاده ارائه برنامه جامع تر را که در آن بتوان با دانش آموزان ارتباط بیشتری در فضای مجازی داشت از جمله راهکارهای تدریس بهتر انلاین می داند و می گوید: در طول ۱۴ سال تدریس خود با چنین مشکلی برخورد نکرده بودم و چون این نوع تدریس یهویی شد آمادگی نداشتیم ولی می توان برای آینده راهکارهایی ارائه کرد که مشکلات کنونی تدریس آنلاین را نداشته باشد.

وی افزود: اگر نرم افزاری باشد که فضای مجازی همانند فضای حقیقی باشد و بتوان همزمان با تدریس، دانش اموزان هم اشکالاتشان را بپرسند و تعامل داشته باشیم بهتر خواهد بود.

وی گفت: نود درصد دانش اموزانی که دسترسی به فضای مجازی ندارند  از تدریس انلاین استقبال کرده اند و علاوه بر این اولیا هم مجبور شده اند همزمان با دانش اموزان فعالیت کنند.

باقرزاده که همراه دختر کوچک و همسرش در دفتر روزنامه حضور یافته است حمایت های خانواده و همسرش را عامل موفقیتش در تدریس آنلاین می داند و می گوید: اگر حمایت های خانواده ام نبود من نمی توانستم با دانش آموزانم رابطه خوبی داشته باشم بطوری که علیرغم مشغله های کاری و زندگی کتابم را از طریق کانال تمام کرده و در مرحله مرور هستیم که در صورت بازگشایی مدارس، دوباره مرور شروع و اشکال یابی هم خواهد شد تا با بازگشایی مدارس و مرور دوباره درس ها مشکلی نداشته باشیم*

مصاحبه از:طیبه شایان

app.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :