14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ ۱۳:۳۱:۲۰
کد مطلب:  FtaO5Hlb
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس در همایش نقش فناوری اطلاعات در اشتغال و کار آفرینی :
لزوم هدایت تحصیلی دانش آموزان با تاکید بر توسعه متوازن رشته های تحصیلی

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: باید به دنبال اعتدال و توسعه متوازن و متناسب باشيم به نحوي كه در همه شاخه ها و رشته هاي تحصيلي دانش آموز داشته باشيم تا بتوانيم فرداي كشور را به گونه اي مديريت كنيم كه پاسخگوي نيازهاي جامعه باشد.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش فارس، دكتر ناصر قجري در همایش نقش فناوری اطلاعات در اشتغال و کار آفرینی گفت:لازم است كه ما در هر كار و تصميمي آگاهي داشته و بدون آگاهي،اطلاع و مشورت كاري نكنيم.

قجري با بيان اينكه انسان در كنار عقلي كه خداوند به او عطا فرموده و عقلانيتي كه دارد  موجودي انتخابگر نيز هست گفت: انسان  قدرت انتخاب  و اختيار داردو بر خلاف ساير موجودات بايستي همواره دست به انتخاب گري بزند و از ميان راههايي كه وجود دارد، راهي را كه مي داند بهتر است انتخاب كند.

وي توجه به بحث نياز و اقتضائات را در تصميم گيري ها ضروري دانسته و گفت: نياز و اقتضائات انساني و اجتماعي ايجاب مي كند كه همواره نظر و نگاه او به نيازهايي باشد كه ايجاد مي شود و براساس اين نيازها راه و حركتي را كه مي خواهد انتخاب كند .

قجري  با اشاره به تحول تكنولوژي و استفاده از فناوري هاي جديد كه نبايد مورد غفلت قرار گيرد، گفت:  نياز 20 سال قبل جامعه با نياز هاي امروز ما متفاوت بوده و قطعا نيازهاي 20 سال آينده ما نيز با نيازهاي امروزي متفاوت خواهند بود.

وي با بيان اينكه علايق هر انساني بسته به نوع تفكر و چارچوب جسمي و عاطفي كه دارد بر همان اساس تنظيم مي گردد و استعدادهايش براساس همان رقم مي خورد. گفت:انسانها را نمي توان  از علايق و سليقه هايي كه دارند دور نمود و منع كرد لذا بايستي همواره انسان به استعدادهاي دروني خودش و علايقي كه دارد توجه كند تا بتواند در بحث تصميم گيري براي يك امر موفق باشد .

دكتر قجري خطاب به داانش آموزان گفت: ما مجبور به تصميم گيري در زندگي هستيم و شما دانش آموزان هم اكنون در مرحله اي هستيد كه بايستي براي سال هاي آينده انتخاب رشته كنيد و هدايت تحصيلي شويد و تصميم بگيريد و انتخاب كنيد، لذا در اين تصميم و انتخاب بايستي همواره بر علايق و استعداد خود و نيازهاي جامعه در آينده با عقلانيت و آگاهي كه داريد توجه كنيد و تصميم خوبي را بگيريد.

وي در خصوص بحث هدايت تحصيلي و انتخاب رشته نيز گفت: هدايت تحصيلي و انتخاب رشته در حقيقت انتخابي است شبيه به مجموعه انتخاب هاي خيلي مهمي كه انسان در زندگي بايد داشته باشد لذا براي آينده شما دو مسير پيش رو داريد كه با توجه به اين شاخص ها و ويژگي ها يا بايستي برويد شاخه نظري كه بيشتر در حوزه نظر و تئوري است  و يا در شاخه فني و حرفه اي و كاردانش تحصيل كنيد كه بيشتر از نوع عمل و كار است .

قجري با اشاره به اينكه  اين مسير براي سالهاي آينده زندگي دانش آموزان تاثير گذار است گفت: بايستي امكانات جامعه و شهرمان را هم ارزيابي كنيم و ببينيم هم اكنون در كشور، استان و شهرمان چه امكانات و مقتضياتي فراهم است طبيعتا امكانات ما هم محدوده اي دارد كه بايستي با توجه به آن امكانات دانش آموزان به شاخه هاي نظري ، فني يا حرفه اي هدايت شوند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس تاكيد كرد: ما بايستي به دنبال يك اعتدال و توسعه متوازن و متناسب باشيم به نحوي كه در همه شاخه ها و رشته هاي تحصيلي دانش آموز داشته باشيم تا بتوانيم فرداي كشور را به گونه اي مديريت كنيم كه پاسخگوي نيازهاي جامعه باشد.

وي با بيان اينكه جامعه همانطور كه به پزشك نياز دارد نيازمند مهندس و تكنسين نيز مي باشد، گفت: تا كنون شرايط به نحوي  بوده كه از هر يكصد نفر دانش آموز بين 40 تا 45 نفر به شاخه هاي فني و حرفه اي و كاردانش هدايت شده اند و مابقي نيز در شاخه نظري به ادامه تحصيل مشغول بوده اند كه در نظر داريم امسال نيز اين قاعده را رعايت كنيم .

قجري در ادامه يادآور شد: در كشور هاي پيشرفته و صنعتي دنيا حداكثر تعداد دانش آموزاني كه در رشته هاي تجربي و رياضي ادامه تحصيل مي دهند از هر يكصد نفر 25 نفر است و 75 نفر به كارها و شاخه هاي عملياتي و حرفه اي مي پردازند و جذب بازار كار مي شوند.

قجري در بخشي از سخنان خود با اشاره به اينكه رشته كامپيوتر به صورت تخصصي امكان رشد و چشم انداز بسياري دارد كه به صورت عمومي مي تواند در خدمت ساير رشته ها نيز باشد گفت: اقتضائات جامعه امروز با توجه به رشد قابل توجه علم و تكنولوژي ايجاب مي كند كه ما در بحث كامپيوتر و نرم افزارها آگاه بوده و به عنوان يك شهروند براي زندگي سالم و آبرومندانه را فراهم نماييم .

وي در پايان اظهاراميدواري نمود با كمك همه و نظر دانش آموزان بتوانيم يك هدايت تحصيلي خوب و يك انتخاب رشته دقيقا متناسب با شرايطي كه گفته شد را براي دانش آموزان  داشته باشيم .

سرگروه رشته کامپیوتر آموزش و پرورش فارس نیز در این همایش گفت: رشته فناوری اطلاعات در بیش از 200 هنرستان فنی و حرفه ای و کاردانش استان فارس وجود دارد.

رضا سهرابی گفت: بیش از 500 هنرآموز در رشته فناوری اطلاعات در این هنرستانها مشغول به تدریس می باشند
سهرابی در خصوص اهداف برگزاری این همایش نیز گفت:این همایش با هدف آشنایی دانش اموزان با رشته فناوری اطلاعات برگزار شد.

به اشتراک بگذارید :