23 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ ۱۰:۳۹:۲۹
کد مطلب:  1176510
محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی بیان داشت
جلسه مشترک مدیران حوزه ستادی سازمان با معاونین سوادآموزی استانها بصورت ویدیوکنفرانس برگزارشد

صبح روزیکشنبه مورخ 99/2/21 جلسه مشترک مدیران حوزه ستادی سازمان با معاونین سوادآموزی استانها به ریاست محمدزاده معاون وزیر و رئیس این سازمان و بصورت ویدیوکنفرانس برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی ، صبح روزیکشنبه مورخ 99/2/21 جلسه مشترک مدیران حوزه ستادی سازمان با معاونین سوادآموزی استانها  به ریاست محمدزاده معاون وزیر و رئیس این سازمان و بصورت ویدیوکنفرانس برگزار گردید.

محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ، ابتدا با  سلام و درورد به ارواح طیبه شهدا و روح ملکوتی امام شهدا وشهیدان رجایی و باهنرو شهید مطهری و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) قبولی طاعات و عبادات همکاران خود را از درگاه الهی خواستار شد ، وی با تبریک هفته معلم به معلمان و تبریک ولادت امام حسن مجتبی(ع) ، با اشاره به اینکه جلسه گردهمایی قبلی به دلیل کرونا تعطیل شد از تشکیل این جلسه اظهار خرسندی نمود .

محمد زاده در ابتدای جلسه ضمن عرض تبریک به معاونین جدید انتصاب استانی برایشان آرزوی موفقیت نموده و افزود: شرایط کرونایی شرایطی نبود که تاکنون تجربه شده باشد و خیلی از مراکز به اجبار تعطیل شدند که مدارس و دانشگاهها از این امر مستنی نبوده اند ، فلذا به جهت تثبیت شرایط عادی و حل شدن تدریجی موضوع کرونا بایستی برنامه ریشه کنی بی سوادی به قوت خود ادامه داشته باشد و با استفاده از برنامه های مجازی و غیر حضوری در تشکیل کلاسها و فعالیت های سوادآموزی تلاش کنیم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان عملکرد سازمان در سال 1398 از برنامه ریزی ها و فعالیتهای همکاران خود قدر دانی نموده و به موارد ذیل اشاره نمود:

1-     از کل حجم پیش بینی شده در سال جاری تا کنون، تعداد 385هزار و 64 نفر (83%) در سه دوره سوادآموزی تحت پوشش قرار گرفته اند که از این تعداد 186140 نفردر دوره سوادآموزی 98511 نفر در دوره انتقال و 100413  نفر در دوره تحکیم (تثبیت سواد )هستند. از این رقم تعداد 352609 نفر (91.6%) ایرانی و تعداد 32455 نفر ( 8.4%) اتباع خارجی بوده است.

2-     از مجموع سوادآموزان تحت پوشش سال جاری، تعداد 63031 ( 16.4%) مرد و تعداد 322033 نفر ( 83.6% ) زن بوده است و از همین رقم ، تعداد 213242 ( 55.4%) در مناطق شهری و تعداد 171822 نفر ( 44.6% ) در مناطق روستایی در حال آموزش هستند.

3-     در سال 98 با تلاشهای انجام شده تعداد مراکز یادگیری محلی در سراسر کشور به 478 مرکز افزایش پیدا کرد که با هدف بومی سازی فعالیت های سوادآموزی و ارائه مهارتهای زندگی، اجتماعی، حقوق شهروندی و شغلی و حرفه‌ای به سوادآموزان علاوه بر آموزش پایه سواد می‌باشد که در شرایط کرونایی نیز این مراکز نقش افرینی بسزایی داشتند..

4- تعداد 35 تفاهم نامه همکاری مشترک با دستگاه های دولتی و غیر دولتی از سنوات قبل منعقد شده تا در حوزه آموزش، نظارت، توانمندسازی، تبلیغ و ترویج، تولید محتوا ، پژوهش و فن آوری با سوادآموزی فعالیت می کنند.

5-     در سال جاری مجموعاً 79 عنوان کتاب آموزشی، راهنمای آموزش و طرح های مکمل به مرحله بازنگری و تجدید چاپ رسیده است از جمله تهیه، تدوین کتاب مرجع در خصوص فرایند تولید محتوای آموزشی ویژه بزرگسالان، کتب حکایت‌های آموزنده ، راهنمای حقوق شهروندی، آموزش مقدمات زبان انگلیسی و مهارت های رایانه ، زندگی زیباست و امام مهربانی ها (عج) ، راز شکوفایی (رنج و گنج) ، نماز کلید بهشت، چاپ کتاب دوره های سوادآموزی، انتقال و تحکیم سواد.

6-     امور مربوط به تعداد 2عنوان پژوهش ملی و 67 عنوان پژوهش استانی پیگیری و انجام شده است و امسال هم کمیته پژوهش سازمان در بین کمیته های پژوهشی معاونت ها و سازمانهای وابسته به آموزش و پرورش رتبه برتر را کسب کرده است.

7-     در ارزیابی عملکرد سال گذشته، سازمان نهضت سوادآموزی در جشنواره شهید رجایی در بین سازمانهای وابسته به وزارت متبوع، رتبه برتر را کسب کرده است.

8-   سازمان نهضت سوادآموزی در سال 1398 با توجه به حساسیت های بوجودآمده در زمینه افزایش بهره وری و انجام خدمات اداری در جهت بهبود خدمت رسانی به شهروندان و مخاطبان در بستر مبتنی بر فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی، توسعه ارائه خدمات از طریق میز خدمت توانست براساس شاخص های ارزیابی در مرحله پنجم این ارزیابی، رتبه 9 را در بین دستگاه های دولتی کسب کند.

9-     بخشنامه ها و دستورالعمل هایی همچون برونسپاری، مراکز یادگیری محلی، اصلاح برنامه درسی دوره انتقال، آئین نامه آموزشی و ... مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت.

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به سیاست ها و برنامه های اولویت دار سازمان در سال 1399اشاره نموده و برخی از آنها را بطور مبسوط تشریح نموده و عنوان کرد: تامین عدالت آموزشی در امر سوادآموزی باید به گونه ای تحقیق پیدا کند که مخصوصاً با اجرای دقیق برنامه  سواد آموزی در راستای عدالت آموزشی بالاترین تلاش را داشته  باشیم که به همین منظور در سال گذشته با اجرای سواد آموزی سه سطحی و طرح های شتاب بخشی، استانها را به سه  دسته بالای میانگین کشوری ونزدیک میانگین  کشوری و زیر میانگین کشوری تقسیم کردیم ؛در مناطقی که زیر میانگین هستیم بایستی تکیه بر سواد آموزی داشته باشیم مانند مناطقی چون سیستان و بلوچستان  ودر استانها و مناطقی که نزدیک میانگین  کشوری می باشند  تاکید بر سوادآموزی بصورت50% و انتقال و تحکبم 50%  مساوی و متعادل می باشدودر استانهای بالای میانگین کشوری  بایستی برعکس و 70 الی 80% بر فعالیت درامرانتقال وتحکیم سواد و مابقی برای سواد آموزی تاکید شود.

محمد زاده در راستای سیاست ها و برنامه های اولویت دار سازمان در سال 1399 با تاکید بر اجرای فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در امر ریشه کنی بی سوادی ( بند اول سیاستهای کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش)، و سیاست ها و اهم توصیه های سوادآموزی که برگرفته از تجارب گذشته می باشد و با در نظر گرفتن اسناد بالادستی چون؛ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ، برنامه ششم توسعه و برنامه ریشه کنی بی سوادی موارد زیر را جهت اقدام مورد تاکید قرار داد؛

1-تأمین و بسط عدالت در بهره مندی از فرصت ها و امکانات برای سوادآموزی با کیفیت ازطریق اجرای دقیق برنامه های سوادآموزی و یادگیری  مادام‌العمر برای  خانواده‌های  آسیب‌پذیر با تأکید بر مناطق مرزی، محروم وکمتر  توسعه یافته ،با بهره گیری ازظرفیت سایر خانواده ها

2-تنوع بخشی و باز تدوین محتوای آموزشی بزرگسالان و بازنگری اجرای برنامه درسی .

3-اجرای  برنامه سوادآموزی  سه سطحی  و حمایت ازطرح های شتاب بخشی محلی و منطقه ای در سوادآموزی.

4-تصویب و استقرار مرحله دوم نظام آموزش بزرگسالان .

5-پیگیری تصویب لایحه الزامی شدن آموزش عمومی درگروه سنی زیر30 سال از طریق دولت و مجلس محترم شورای  اسلامی.

6-پژوهش و توسعه فناوری های نوین به ویژه دولت الکترونیک در سوادآموزی.

7-پشتیبانی و به روز آوری سامانه سوادآموزی ، پایگاه اطلاعات ثبتی سطح سواد و اطلاعات آموزش دهندگان.

8-ترغیب و تنویر افکار عمومی برای ایجاد تقاضا و ترویج دستاوردها و پیامدهای سوادآموزی .

9-توسعه و تقویت مراکز یادگیری محلی بارویکرد توسعه آموزش های مهارتی.

10-ساماندهی و ارتقاء توانمندی نیروی انسانی شاغل درحوزه سوادآموزی

11-تقویت نظارت بر فرآیند ثبت نام، آموزش ، سنجش وارزشیابی تحصیلی.

12-مدیریت بهینه و افزایش بهره وری منابع و مصارف مالی و تقویت مشارکت موسسات و بخش های غیر دولتی و نهادهای بین المللی.

محمد زاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی همچنین به بروزرسانی سامانه سوادآموزی ،توسعه مراکز یاد گیری محلی ،ساماندهی نیروهای انسانی در حوزه سوادآموزی ،تقویت نظارت بر فرآیند ثبت نام و آموزش و سنجش و ارزشیابی تاکید نمود و توضیحات لازم را ارائه نمود.وی همچنین سال 99 را از لحاظ شرایط بودجه ای محدودتر و ضعیف تر از سال 98 خواند وگفت : انتظاری که برای سال 99 داشتیم اگر رشدی در بودجه  نداشتیم لااقل کم نشود ولی شرایط کشور به گونه ای است که حدود 30 درصد بودجه در سال 99 کم شده و برنامه ها بر مبنای این باید طراحی شود و تلاش و کوشش کنیم با اندک اعتبار موجود طوری حرکت کنیم که آسیبی به فعالیتهای سوادآموزی نرسد و بیشترین باز دهی را داشته باشیم .

در ادامه جلسه آقایان کوثری معاونت توسعه و پشتیبانی سازمان و خاک زاد سرپرست معاونت امور آموزشی  ، سیاست ها وضوابط مالی و بودجه ای و سیاست ها و زمان کلاسگذاری و حجم سال 1399 را تشریح نمودند و به سوالات معاونین سوادآموزی استانها پاسخ دادند.

در این جلسه که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید 15 استان حضور آنلاین داشتند و نقطه نظرات و مشکلات استان ها را مطرح نمودند.

به اشتراک بگذارید :