17 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ ۰۸:۱۰:۰۰
کد مطلب:  MbTcum2k
وزیر آموزش و پرورش:
ارتقای کیفیت راهبرد اصلی آموزش و پرورش است

وزیر آموزش و پرورش گفت: ارتقای کیفیت آموزشی اصلی ترین راهبرد اموزش و پرورش در دولت یازدهم است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از پانا؛ علی اصغرفانی در پنجاهمین اجلاس شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه های اجرایی در اردوگاه شهید باهنر اظهارکرد: دولت یازدهم توجه ویژه ای به آموزش و پرورش دارد و ارتقای کیفیت را در اولویت خود قرار داده است و امیدواریم بتوانیم این روند را به خوبی به پیش ببریم.

وزیر آموزش و پرورش افزود : از سال  83 تا كنون تعداد دانش آْموزان از 18 ميليون به قريب 12 ميليون رسيده است، تصريح كرد: به درستی سیاست دولت، ارتقای کیفیت آموزشي و پرورشي  است.

وی به چاپ حدود 130 میلیون جلد کتاب در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: کتابهای جديد مهر سال 95 آماده شده و حتی برخی از کتاب های مهر 96 هم چاپ شده است. معمولا برای آماده سازی کتابهای درسی حدود 14 ماه وقت نیاز داریم که به همین خاطر انسجام ویژه ای را می طلبد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: این وزارتخانه 976 هزار نفر کارمند دارد که در بخشهای مختلف مشغول به خدمت هستند و به 13 میلیون دانش آموز و حدود 26 میلیون اولیای آنها کمک می کنند با در نظر گرفتن این اعداد و ارقام می بینیم که آموزش و پرورش حدود 40 میلیون مخاطب مستقیم دارد و هیچ دستگاه دیگری این تعداد مخاطب مستقیم را ندارد . می بینید که هر تصمیمی در آموزش و پرورش تاثیر زیادی در جامعه می گذارد

 

وی با اشاره به اینکه 750 هزار بازنشسته فرهنگی در کشور وجود دارد گفت : این معلمان به خاطر علاقه ای که به آموزش و پرورش دارند علی رغم بازنشستگی باز هم خود را جز ما می دانند هرچند که پرونده آنها به سازمان بازنشستگی کشوری منتقل شده است.

فانی گفت: اهمیت آموزش و پرورش بر هیچکس پوشیده نیست در تقسیمات سرمایه دنیا هم می بینید که سرمایه انسانی را بالاترین نوع سرمایه دانسته اند و شاخص توسعه یافتگی هرکشور هم نیروی انسانی آن است. آموزش و پرورش زیرساخت انسانی هر کشور را آموزش می دهد و از این نگاه می بینید که این وزارتخانه چه نقش ویژه ای دارد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به چندشیفته بودن مدارس در سالهای گذشته گفت: ارتقای کیفیت آموزش راهبرد اصلی دولت یازدهم است و می بینید که در این زمینه هم کمک های زیادی انجام شده است. هم اکنون 90 درصد مدارس کشور در یک شیفت فعالیت می کنند و فقط 10 درصد آنها 2 شیفت هستند.

وی با اشاره به اینکه عدالت آموزشی ایران در بخش کمی وضعیت تقریبا خوبی دارد گفت: هم اکنون حدود 98.5 درصد کودکان ایران که در سن ابتدایی هستند به مدرسه می روند و آن میزانی که بیرون از مدرسه هستند به دلایل مختلفی مانند وضعیت اقتصادی خانواده ها و یا فرهنگی به مدرسه نمی روند

 

فانی ادامه داد: برای تاکید دولت روی عدالت آموزشی و اهمیت آنها به کیفیت آموزش همین بس که بگویم هم اکنون 110 مدرسه در کشور داریم که فقط یک دانش آموز دارند. 4 هزارو 800 مدرسه داریم که کمتر از 5 دانش آموز دارند و فعالیت این گونه مدارس به لحاظ اقتصادی اصلا قابل دفاع نیست اما به لحاظ آموزشی و دید مثبت دولت امری کاملا پذیرفتنی است.

وی گفت: هم اکنون 56.5 درصد نوآموزان پیش دبستانی تحت پوشش هستند که نسبت به سال قبل جهشی 18 درصدی داشته است.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه جذب همه دانش آموزان برای تحصیل وظیفه آموزش و پرورش است گفت: در 2 سال اخیر در استان سیستان و بلوچستان 72 هزار کودک شناسایی شدند که به مدرسه نمی رفتند و با همکاری خوب همه مسئولان تک تک این نفرات به مدرسه آمدند و جا دارد از همه بابت این کار بزرگ تشکر کنم که شاید اگر این کار را نمی کردیم آنها بی سواد بار می آمده اند.

وی ادامه داد: استان های سیستان و بلوچستان ، هرمزگان ، جنوب کرمان و آذربایجان غربی به لحاظ شاخص های آموزشی جز استان های ضعیف هستند و ما برای ارتقای جایگاه آنها هماهنگی هایی را با همه ارگان ها انجام داده ایم و امیدواریم برآیند خوبی داشته باشد.

فانی با اشاره به اینکه حدود 94 درصد دانش آموزان دوره متوسطه اول تحت پوشش تحصیلی هستند گفت: تنها 6 درصد دانش آموزان در این دوره تحصیلی سرکار نیستند که این 6 درصد هم مربوط به دختران است. در دوره دوم متوسطه هم 82 درصد بر سر کلاسها حضور دارند

 

وزیر آموزش و پرورش در مورد نحوه تحصیل دانش آموزان در مناطق محروم و روستاهای دورافتاده گفت: دو روش روستامرکزی و مدارس شبانه روزی را در این بخش مدنظر داریم در روش اول یک سرویس دانش آموزان روستاهای نزدیک به هم را جمع کرده و به یک روستای مجهز انتقال میدهد تا دانش آموزان در مدرسه تحصیل کنند.

وی ادامه داد: در روش دوم به خاطر فاصله زیاد روستاها از یکدیگر مدارس شبانه روزی در نظر گرفته شده تا دانش آموزان ضمن اسکان در خوابگاه ها از بقیه امکانات آموزشی و رفاهی استفاده کنند که در این بخش حدود 400 هزار دانش آموز داریم .سختی های زیادی در مدارس شبانه روزی می کشیم و اگر همین مدارس به همین شکل ناقص هم وجود نداشت این دانش آموزان مجبور به ترک تحصیل بودند.

فانی گفت: مدارس شبانه روزی و یا شکل های دیگر تحصیلی دانش آموزان مصداق رعایت عدالت آموزشی در این دولت است. البته باید بگویم که خیرین و اولیای دانش آموزان هم در اداره این مدارس کمک های خوبی انجام داده اند.

وزیر آموزش و پرورش به گلایه های معلمان اشاره کرد و گفت: آنها می گویند که ما از فقر ناراحت نیستیم بلکه از فرق بین کارمندان دولت ناراحتیم . به کارمندان دولت در زمانهای مختلف و به اشکال گوناگون کمک های معیشتی صورت می گیرد اما به آموزش و پرورشی ها فقط همان حقوق را می دهند و همین باعث شده آنها گلایه داشته باشند.

 

به اشتراک بگذارید :