21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۷ ۱۱:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1173072
جلوه‌های معلمی از منظر مجله تصویری، خبری، تحلیلی و آموزشی نگاه؛
تلفیق آموزش و نمایش برای کشف هوش هیجانی و خلاقیت دانش آموزان

به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم، بهناز معززکورعباسلو، یکی از معلمان پایه ششم منطقه 3 آموزش‌وپرورش شهر تهران است که با تلفیق آموزش و نمایش به کشف هوش هیجانی و خلاقیت دانش آموزان و هدایت درست آن‌ها بر اساس علاقه مندی می‌پردازد، مهمان مجله تصویری، خبری، تحلیلی و آموزشی نگاه بود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، بهناز معزز کورعباسلو با حضور در مجله تصویری، خبری، تحلیلی و آموزشی نگاه اظهار کرد: از سال 85 به‌عنوان آموزگار در آموزش‌وپرورش استخدام شدم در 4 سال اول خدمتم در دوره پیش‌دبستانی کار می‌کردم و در سال‌های بعد وارد دوره ابتدایی شدم و هم‌اکنون به‌عنوان آموزگار پایه ششم دوره ابتدایی در منطقه 3 تهران مشغول به کار هستم.

وی ادامه داد: از کودکی عاشق معلمی بودم و تدریس را از سن 13 سالگی و از جمع فامیل شروع کردم در آن سال‌ها به دانش آموزان کوچک‌تر از خودم که در بخشی مسائل درسی مشکل داشتند، درس می‌دادم. دیدن موفقیت این دانش آموزان و تاثیرآن باعث شد که من امیدوارتر شوم و بیشتر از قبل عاشق شغل معلمی باشم.

معززکورعباسلو در مورد چگونگی علاقه‌مند شدن به نویسندگی اظهار کرد: از سنین کودکی به مطالعه بسیار علاقه داشتم و اغلب کتاب‌های کتابخانه مدرسه را مطالعه می‌کردم و در کنار مطالعه به نویسندگی هم بسیار علاقه داشتم. برای اولین بار در سن 13 سالگی تغییر کوچکی در کتاب داستان مهاجر کوچک اثر رضا رهگذردادم و آن را به یکی از معلمانم دادم تا مطالعه کند. وقتی با تشویق خانم معلم مواجه شدم تصمیم به نویسندگی گرفتم و این انگیزه‌ای برای ورود من به عرصه‌ی نویسندگی بود.

وی گفت: در سال‌های اول استخدام در دوره پیش‌دبستانی، تصمیم گرفتم به‌عنوان معلم پژوهنده تحقیقی را انجام دهم. وقتی دنبال موضوعی مناسب برای تحقیق بودم برنامه‌ای را در تلویزیون با عنوان کودک و خدا دیدم و تصمیم گرفتم برای آشنایی بیشتر کودکانمان باخدا، در این مورد بنویسم. شروع به تحقیق در مورد موضوع موردنظر کردم که درنهایت تحقیق من رتبه اول را کسب کرد و تبدیل به کتاب شد. بعدازآن کتاب تخصصی در زمینه انگلیسی نوشتم و سپس به سازمان تألیف کتب درسی وزارت آموزش‌وپرورش دعوت شدم و یک کتاب 10 جلدی برای پیش‌دبستانی با همکاری معلمان سازمان تألیف نوشتیم که تولید محتوی آن کارخیلی گسترده‌ای بود
معززکورعباسلو گفت: در حال حاضر باوجود شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مدارس از طریق فضای مجازی مباحث درسی را به دانش‌آموزانم می‌رسانم همچنین افتخار حضور در شبکه آموزش و تدریس دروس فارسی و نگارش پایه ششم در این شبکه را دارم.

وی گفت: در شبکه آموزش، با همکاری صداوسیما و معلمان منتخب، مطالب کتاب‌های درسی را تدریس و ضبط خواهیم کرد و از طریق تلویزیون و فضای مجازی در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهیم. علاوه بر این از طریق شبکه آموزش دانش‌آموزی (شاد) بادانش آموزانم ارتباط دارم.

معزز کورعباسلو در مورد چگونگی همکاری‌اش به شبکه آموزش گفت: در اواسط اسفندماه 98 در فراخوانی که از طریق آموزش‌وپرورش در مورد جذب معلم در تهیه محتوی آموزشی داده‌شده بود، شرکت کردم و بعد از دو مرحله گزینش توانستم به‌عنوان یکی از معلمانی انتخاب شوم که می‌تواند با شبکه آموزش در تهیه محتوی درسی برای تلویزیون و فضای مجازی همکاری کند.

وی گفت: با توجه به تجربه‌ای که در پیش‌دبستانی و کار با بچه‌ها داشتم به معلمان پیش‌دبستانی توصیه می‌کنم که در ایام تعطیلات شیوع کرونا با حفظ روحیه نشاط به تدریس همه‌جانبه در فضای مجازی بپردازند؛ و با نمایش‌های خلاق و کار با عروسک‌های انگشتی و کاردستی‌ها ... هوش هیجانی و زمینه خلاقیت بچه‌ها را کشف کرده و آن‌ها را در مسیر درست هدایت کنند و برای این کار باید بتوانند در فضای مجازی با تک‌تک بچه‌ها ارتباط دوسویه بگیرد.

معززکورعباسلو تأکید کرد: آموزش از طریق فضای مجازی سختی‌های بیشتری نسبت به آموزش از طریق تعامل چهره به چهره دارد. در حالت عادی شما دانش آموزان را از نزدیک می‌بینید و خیلی راحت می‌توانید با بچه‌ها ارتباط بگیرید ولی در فضای مجازی شرایط این‌قدر راحت نیست. البته از مزایای فضای مجازی این است که آموزش‌ها قابلیت تکرار دارد و بچه‌ها می‌توانند آن را بارها و بارها مرور کنند.

وی در پایان در مورد کلاس‌های درس خودش گفت: معتقدم در کلاسی که آرامش و تعامل عشقی باشد دانش آموزان زمان را فراموش می‌کنند و خلاقیت بچه‌ها در زمینه‌هایی که استعداد دارند نشان داده می‌شود. دانش‌آموز در کلاس من در هر سطحی یک معلم یار است و می‌تواند دانش آموزان دیگر را در یادگیری دروس حمایت کند.

به اشتراک بگذارید :