8 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ ۰۹:۱۳:۲۲
کد مطلب:  QMtH3AbK
متن سخنراني دبير ستاد بزرگداشت مقام معلم در مراسم تجليل از معلمان نمونه استاني
متن كامل سخنراني دكتر سيد ابوالفضل احمدي، معاون پژوهش، برنامه ريزي و نيروي انساني(دبير ستاد بزرگداشت مقام معلم) در مراسم تجليل از معلمان نمونه استاني

متن كامل سخنراني دكتر سيد ابوالفضل احمدي، معاون پژوهش، برنامه ريزي و نيروي انساني(دبير ستاد بزرگداشت مقام معلم) در مراسم تجليل از معلمان نمونه استاني

سم الله آمنت بالله و توكلت علي الله

من علّمني حرفاً فقد صيّرني عبداً

معلم شمع بزم افروز جان است                                       معلم روشني بخش جهان است

سلام و درود خدا بر نبي مكرم اسلام حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي (ص) كه فرمودند: «إنّي بُعِثتُ مُعَلِّماً» . سلام و درود خدا بر رسول مهرباني كه نور آگاهي و آزادگي بر شبستان جهالت و اسارت پاشيدند. سلام و درود خدا بر رسولي كه معجزه اش كتاب است و اولين آيات اين كتاب با امر خواندن و الفاظ كتاب و قلم و علم توأم است.

سلام و درود بر عالماني كه بر عابدان برتري داده شده اند. سلام و درود بر معلمان؛ معلماني كه آموزنده طاعت و بندگي و پرورنده ي عشق و زندگي اند؛ معلماني كه خلعت پيامبري بر تن و كلام وحي در سخن دارند؛ معلماني كه آموزنده چگونه زيستن و چگونه انديشيدن ، آموزنده عشق ورزيدن و محبت كردن، آموزنده ايثار و فداكاري ، صداقت و نيك انديشي اند.

سلام و درود بر شما، شما كه بذر دانايي مي پاشيد و محصول توانايي؛ شما كه با كچ سفيد خطي از نور و آگاهي مي كشيد بر تخته سياه جهل و ناداني؛

 خرمن انديشه تان سرشار از خوشه هاي بي رياي دانش و پيمانه ي ذهنتان لبريز از شراب ناب بينش.

سلام و درود بر شما مهمانان گرامي و عالي مقام، همكاران معزز و گرانمايه، خانم ها و آقايان محترم خوش آمديد.

و اما اينك ، اينك با افتخار تمام، به پاس شأن ملكوتي و مراتب قدسي معلمان قيام مي كنيم. قيام مي كنيم و اداي احترام به همه معلمان سرنوشت ساز در طول تاريخ : اداي احترام مي كنيم به ۵۰۰۰ معلم شهيد،  اداي احترام مي كنيم به ۳۶۰۰۰ دانش آموز شهيد، اداي احترام مي كنيم به معلمان شهيد رجايي و باهنر، اداي احترام مي كنيم به ۳ معلم بزرگ خراساني شهيد استاد مطهري ، دكتر علي شريعتي و رهبر فرزانه انقلاب.

ميهمانان عزيز سپاس فراوان از يكايك شما خوبان، شكوهتان پاينده، عزمتان مستدام.

حضار گرامي، هماهنطور كه استحضار داريد پس از ۳۱ دوره فرايند انتخاب معلم نمونه ، امسال به منظور تمركز بيشتر بر برنامه هاي مدرسه اي و محلي، كاهش تمركز گرايي و تفويض اختيار بيشتر به مناطق، افزايش مشاركت اثربخش و مسئولانه نهادهاي دولتي و غير دولتي ، جلب مشاركت آحاد جامعه و به ويژه اولياي دانش آموزان ، طرح تكريم مقام معلم به عنوان يك سند استاني تدوين گرديد.

گسترش دامنه زماني و نهادي تكريم مقام معلم از ويژگي هاي منحصر به فرد اين سند مي باشد. به اين صورت كه از نظر زماني با ايجاد دبيرخانه دائمي ستاد بزرگداشت با ۱۲ كارگروه ، فعاليت ها و اقدامات به ۹۵ برنامه ويژه هفته معلم محدود نمي شود بلكه ۳۵ مناسبت منزلتي و تكريمي طي سال شناسايي و با عنوان «تقويم تكريم سالانه» تدوين شده است و به طور ميانگين هر دو هفته يكبار خط سير منزلتي معلمان در استان استمرار مي يابد. همچنين به لحاظ نهادي، دايره تكريم فراتر از آموزش و پرورش ، تمامي دستگاه ها و نهاد ها و آحاد جامعه را شامل مي شود. چرا كه به فرمايش مقام معظم رهبري، تكريم معلم، تكليف همگاني است.

و اما در شيوه نامه انتخاب معلم نمونه نيز با خلاقيت و نوآوري خادمان شما در ستاد بزرگداشت استان و ادارات ، تحول اساسي رخ داده است. به نحوي كه شيوه خوداظهاري كه در بالاترين سطح خود سال گذشته ۴۷۴۹ متقاضي داشت با افزايش مشاركت اثرگذار مدرسه يعني انجمن و اولياء، شوراي دانش آموزي و شوراي معلمان و نهايتا برگزاري انتخابات در شوراي مدرسه ۲۰۰۰۰ همكار گرامي را در معرض انتخاب شدن قرار داد. از اين طريق ۹۰۰۰ معلم نمونه در سطح مدارس كه داراي بيشترين مقبوليت بودند، انتخاب شدند و از اين ميان در سه حيطه دانشي، مهارتي و ارزشي با ۲۵ شاخص ۱۳۹۵ معلم نمونه منطقه اي و ۱۷۱ معلم نمونه استاني انتخاب شدند كه امروز و اين مراسم براي سپاس و تجليل از اين عزيزان به نمايندگي از ۹۰۰۰۰ معلم فرهيخته خراسان رضوي بر پا شده است.

اي خدا جان را تو بنما آن مقام                       كاندرو بي‌حرف مي‌رويد كلام

حرف و صوت و گفت را بر هم زنم                   تا كه بي اين هر سه با تو دم زنم

در پناه الله

گفتني است اين مراسم با حضور استاندار محترم و رئيس ستاد بزرگداشت، فرماندار مشهد، مدير كل محترم آموزش و پرورش خراسان رضوي(نائب رئيس ستاد)، معاونين و مشاورين مدير كل، مديران كل دستگاه هاي اجرايي، فرمانداران،بخشداران،روساي ادارات آموزش و پرورش، اعضاي شوراي شهر و روساي ادارات داخلي اداره كل و ... برگزار شد. 
 
 
 
 
 
 
به اشتراک بگذارید :