14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۶ ۰۸:۰۱:۲۹
کد مطلب:  1171525
"‌ آموزش‌های مجازی خود را بهتر مدیریت نماییم"
معرفی یک برنامه کاربردی تولید محتوا

بحران کرونا اگر چه موجب تعطیلی مدارس در فضای واقعی شده است ولی مدرسه‌ را به فضای خانه‌ها منتقل کرده است و آموزش‌ها، شکلی مجازی به خود گرفته است. معلمان به عنوان یک سوی این آموزش‌های مجازی در هنگام تهیه محتوای درسی با توجه به امکانات موجود با چالشی مواجه شده‌اند این چالش تهیه محتوای صوتی و تصویریِ است که داری حجم کمی باشد و به هنگام بارگذاری توسط آموزگار و دانلود توسط دانش‌آموزان در زمان و همچنین حجم اینترنت صرفه جویی نماید.

مقدمه:

امروزه تولید محتوای سمعی و بصری با حجم کم و با قابلیت اشتراک گذاری در تمامی برنامه کاربردی پیام رسان و شبکه‌های اجتماعی یک دغدغه و چالش جدی محسوب می گردد. از آنجایی که (مخصوصا در مقطع ابتدایی) شنیدن صدای معلم و سبک آموزش معلم برای دانش آموزان آرامش بخش‌تر از فایلهای دانلود شده از بستر اینترنت می‌یاشد و تجربه اخیر نشان داد در صورت تولید چنین محتوایی آموزگاران با چالش صرف زمان و حجم بالای اینترنت برای بارگذاری و دانلود محتوا مواجه می شوند که به منظور کاهش حجم، آموزگاران را به سمت پایین آوردن کیفیت محتوا سوق داده است. آموزش زیر با توجه به بهره برداری از سامانه شاد در روزهای آینده، می‌تواند برای معلمان بسیار سودمند باشد و در فرآیند تولید محتوا درآموزش مجازی تسهیل‌گر آن‌ها باشد.                          

بحران کرونا اگر چه موجب تعطیلی مدارس در فضای واقعی شده است ولی مدرسه‌  را به فضای خانه‌ها منتقل کرده است و آموزش‌ها، شکلی مجازی به خود گرفته است. معلمان به عنوان یک سوی این آموزش‌های مجازی در هنگام تهیه محتوای درسی با توجه به امکانات موجود با چالشی مواجه شده‌اند این چالش تهیه محتوای صوتی و تصویریِ است که داری حجم کمی باشد و به هنگام بارگذاری توسط آموزگار و دانلود توسط دانش‌آموزان در زمان و همچنین حجم اینترنت صرفه جویی نماید.

در این مقاله با یکی از برنامه‌های کاربردی[1] تهیه محتوا آشنا می‌شوید. محتوای تهیه شده با این برنامه کاربردی قابلیت به اشتراک‌گذاری در سایر برنامه کاربردی[2] را که در آموزش‌های مجازی توسط آموزگاران بکار برده می‌شود، را داراست.

این برنامه کاربردی تحت عنوان liveboard interactive whiteboard  می‌باشد. از آنجایی که در این مقاله شما را با نسخه رایگان این برنامه کاربردی آشنا می‌سازیم، بهتر است برای تولید محتوا از نسخه  وب آن استفاده شود و به هنگام کلاس آنلاین و برخط از محتوای تولید شده و به اشتراک گذاشته شده استفاده شود . نسخه تلفن همراه این برنامه کاربردی برای گوشی‌های تلفن همراه با سیستم عامل‌های اندروید و IOSاز google play  و app store قابل دریافت می باشد حجم این برنامه 12 مگابایت می باشد.

LiveBoardنسل تعاملیِ جدید از برنامه کاربردی whiteboard  می‌باشد که با هدف مشارکت‌های بصری نسخه جدید آن به روز رسانی شده است.  کار، آموزش، ترسیم‌، طراحی‌، طوفان مغزی‌، و اشتراک گذاری از راه دور از طریق این بستر همکاری انجام می شود.  

ویژگی های این برنامه:

  • مشارکت در لحظه با تخته تعاملی
  • پیام رسانی فوری –عدم نیاز به تغییر برنامه به سمت پیام رسان ها
  • طراحی در لحظه و اشتراک گذاری تخته با تعداد نامحدودی از شرکت کنندگان از طریق اینترنت
  • عدم وجود محدودیت زمانیِ بر خط بودن در برنامه
  • اشتراک گذاری خلاقیت‌ها از طریق سایر برنامه‌ها و رسانه‌های اجتماعی
  • امکان ذخبره سازی محتویات(محتویات تخته و فیلم‌ها) بر روی گالری
  • ترسیم تصویر با استفاده از برنامه و یا بارگذاری تصاویر کامل موجود در گوشی و دسک‌تاپ بر روی تخته برنامه
  •  وجود ابزاهای تولید متن و بادداشت (اندازه فونت و نوع فونت) و ترسیم (پاک کن،نوع برس، اندازه برس و رنک)
  • وجود نسخه رایگان

اگر چه ویژگی‌های ذکر شده در بالا مختص به این برنامه کاربردی است، ولی تاکید این مقاله بیشتر بر تولید محتوا توسط این برنامه کاربردی و و استفاده از محتوای تولید شده پس از به اشتراک گذاری در سایر برنامه‌های کاربردی که در حال حاضر و و در طرح هماهنگ وزارت آموزش و پرورش در آموزش‌های مجازی برخط همزمان و ناهمزمان استفاده می‌گردد، می باشد. و به دلیل برخی محدودیت‌های موجود، نیازی به استفاده از این برنامه به هنگام برپایی کلاسهای مجازی نمی‌باشد.

گام اول عضویت در برنامه تحت وب می باشد. این عضویت می‌تواند از طریق حساب کاربری gmail  و یا عضویت مستقیم در این برنامه صورت گیرد. پس از ورود به فضای این برنامه در گوشه چپ سه گزینه وجود دارد که همگی به تشکیل گروه های کلاسی اختصاص دارد و در هر کلاس محتوای آن تهیه شده می‌تواند از طریق سایر برنامه‌های مورد استفاده در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد. با تشکیل گروه های مدنظرتان در حقیقت محتوای تولید شده خود را مدیریت می نمایید این کار با افزودن گروه در my groupصورت می گیرد. پس از ورود به فضای هرگروه شما قادر خواهید بود با فشردن علامت + گزینه create board ، یک تخته جدید یا محتوای جدید را ایجاد نمایید. تصویری از گام‌های گفته شده در زیر نشان داده شده است.

شکل 1- فضای برنامه در نسخه وب.

حال برای تولید محتوا در هر تخته با استفاده از ابزارهای موجود قادر هستید محتوای مورد نظر خود را تولید نمایید و یا با استفاده از گزینه insert pictureتصاویر متن یا نمودارها و اشکال موجود در سیستم خود را وارد نمایید. و در صورت نیاز با گزینه pagesصفحات دیگری به تخته بیافزایید.

ابن محتوا به طور خود بخود ذخیره می‌شود و در صورت نیاز می توانید با ابزارهای موجود در سمت چپ تخته آن‌ها را تغییر داده و یا حذف نمایید. پس از تکمیل محتوای تخته می توانید این محتوا را در برنامه هدف خود به اشتراک بگذارید.

شکل 2- به اشتراک گذاری محتوای تولید شده بر روی تخته.

فضای برنامه در گوشی تلفن همراه به شکل زیر است.

شکل 3- فضای برنامه در نسخه گوشی.

شما می‌توانید از طریق گوشی همراه خود به محتوای هر تخته تولید شده دسترسی داشته باشید و با فشردن سه نقطه در بالا گوشه راست گزینه start recording  را انتخاب نمایید و صحبت‌های تکمیلی خود را ضمن نزدیک نمایی بر روی بخشی از متن و یا استفاده از ابزارهای دیگر و افزودن و تغییر محتوا، ضبط نمایید و پس از اتمام صحبت ها، دکمه اتمام ضبط را فشار دهید. فیلم تهیه شده همانند محتوای متنی تخته، قابلیت به اشتراک گذاری را دارد.

به این ترتیب با استفاده از این برنامه کاربردی شما قادرید محتوای تولید شده در تخته‌ها را ، با استفاده از هر برنامه‌ای که کلاس مجازی خود را برپا نموده اید به اشتراک بگذارید. به این طریق محتوای تولید شده بسیار کم حجم بوده و دانلود آن توسط دانش‌آموزان در زمان اندکی صورت می‌پذیرد.

 [1] applications

[2] ایمیل، واتس اپ، تلگرام، سروش، روبیکا و.....

دانلود فایل : liveboard_.pdf ( 551KB )

دکتر زهرا مهربان،دانشیار پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

به اشتراک بگذارید :