22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ ۱۵:۰۵:۲۸
کد مطلب:  1171211
معاون اول رئیس جمهور:
همه جامعه و مسئولین کشور به نوعی مدیون معلمین هستند / سرمایه گذاری در آموزش و پرورش به سرعت تاثیر خود را بر همه بخش‌‌ها نمایان می‌کند

معاون اول رییس جمهور آغاز عملیات اجرایی پروژه های مسکن فرهنگیان که همزمان با هفته بزرگداشت مقام معلم برگزار شد، تاکید کرد: همه جامعه و مسئولین مدیون معلمان هستند، وضعیت معیشتی معلمان همواره یکی از دغدغه‌ها و موضوعات اساسی کشور بوده است، در شرایط کرونایی مسئولیت سنگینی برای توجه به اقشار آسیب پذیر جامعه بر دوش تک تک ما است، طرح رتبه بندی معلمان و پرداخت فوق العاده شغل به آن‌ها در دولت تدبیر و امید اجرایی شد، بخش مسکن مهمترین اولویت اقتصادی کشور در سال جاری است.

به گزارش مرکز اطلاع‌ رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، با صدور فرمان معاون اول رییس جمهور عملیات اجرایی احداث پروژه‌های مسکن فرهنگیان در ۱۱استان کشور آغاز شد.

 

اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) از طریق ارتباط ویدئو کنفرانسی با استانهای تهران،‌ فارس،‌ اصفهان، خوزستان،‌ آذربایجان شرقی و کهگیلویه و بویراحمد، فرمان آغاز به کار برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن فرهنگیان در 11 استان کشور را صادر کرد.

 

معاون اول رئیس جمهور در این مراسم با تبریک ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم کشور گفت: ماه میهمانی خدا فرصتی برای راز و نیاز است تا برای رفع گرفتاری‌های دنیا و خصوصا جهان اسلام دعا کنیم و از خداوند بخواهیم شر بیماری کرونا را از سر ملت ایران و سایر ملت‌ها برطرف کند و مردم بتوانند به روال عادی زندگی باز گردند.

 

وی همچنین با تبریک هفته بزرگداشت معلم به همه معلمین و جامعه فرهنگی کشور،‌ ابتکار وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و راه و شهرسازی برای آغاز عملیات اجرایی تفاهم نامه فیمابین برای تولید و عرضه مسکن به فرهنگیان را ابتکاری ارزشمند توصیف و ابراز امیدواری کرد نتیجه اجرای این برنامه رفع دغدغه معلمین و فرهنگیان نسبت به تامین مسکن مناسب باشد.

 

جهانگیری همچنین از استانداران این 11 استان خواست با جدیت هرچه بیشتر پای کار باشند تا این پروژه‌ها در مدت زمانی کوتاه به نتیجه برسد و در اختیار فرهنگیان و معلمین عزیز کشور قرار گیرد.

 

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه همه جامعه و مسئولین کشور به نوعی مدیون معلمین هستند گفت: همانطور که امروز فرزندان ما تحت آموزش معلمین و نظام تعلیم و تربیت قرار دارند،‌ خودمان نیز زمانی تحت تعلیم و آموزش جامعه فرهنگی و معلمین بوده‌ایم و نتیجه تعلیم و تربیت و آموزش معلمین کشور است که امروز جامعه روند توسعه و پیشرفت را طی می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه توسعه کشور چه آن زمان که در حال پیشرفت است و چه آن زمان که با قدری توقف در سرمایه‌های انسانی،‌ فیزیکی و طبیعی مواجه است، ‌تحت تاثیر کارکرد آموزش و پرورش قرار دارد و به همین دلیل باید توجه داشته باشیم که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش به سرعت تاثیر خود را بر همه بخش‌‌ها نمایان می‌کند.

 

جهانگیری وضعیت زندگی معلمان را یکی از مهمترین عوامل موفقیت نظام تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش دانست و افزود: اگر به دنبال اصلاح و بهبود نظام تعلیم و تربیت در کشور هستیم باید به زندگی و وضعیت معیشتی معلمین کشور به عنوان تعیین کننده‌ترین بخش در آموزش و پرورش توجه داشته باشیم.

 

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه وضعیت معیشتی معلمین همواره یکی از دغدغه‌ها و موضوعات مورد توجه در کشور بوده است، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید تلاش کرده است در حد بضاعت به وضعیت معیشتی معلمین توجه کند که نمونه آن رتبه بندی معلمان بود که در این دولت پایه گذاری و اجرا شد و نمونه دیگر پرداخت فوق العاده شغل به دستگاه‌های اجرایی است که تاکید شد این پرداخت‌ها باید در وزارت آموزش و پرورش نیز اجرایی شود.

 

وی افزود: البته این موارد به معنای بالا بودن حقوق معلمان نیست و به دلیل گستردی نیروی انسانی در این بخش،‌ ارتقاء وضعیت معیشتی همچنان یک مطالبه به حق این قشر زحمت کش از دولت است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

جهانگیری در ادامه با اشاره به شرایط کرونایی در کشور تصریح کرد: در این شرایط مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش تک تک ما قرار دارد تا به اقشار آسیب پذیر جامعه بیش از پیش توجه کنیم چرا که در این گونه شرایط به دلیل الزامات و پروتکل های بهداشتی نظیر درخانه ماندن که البته بسیار لازم و ضروری است و مرم نیز به خوبی در این زمینه همکاری کردند،‌ وضعیت معیشتی و درآمدی اقشار آسیب پذیر بیش از سایرین با مشکل مواجه می شود.

 

معاون اول رئیس جمهور افزود: شرایط کرونایی در دنیا نشان داد که رویکرد و سیاست برخی کشورها و نظام‌های اقتصادی که معتقد به اقتصاد و بازار آزاد هستند و برنامه‌ای برای حمایت از اقشار آسیب پذیر ندارند چندان مطلوب نیست و در دوران پسا کرونا این فرآیندها باید اصلاح شود.

 

وی با تاکید بر اینکه مسئولین آموزش و پرورش کشور باید برای دوران پسا کرونا برنامه جدی داشته باشند،‌ تصریح کرد: آموزش و فراگیری علم و دانش در هیچ مقطعی نباید متوقف شود و معلمان و جامعه فرهنگی کشور نیز در مقطع فعلی که با شرایط کرونایی مواجه هستیم،‌ کار مهمی انجام دادند و با استفاده از فضای مجازی به تدریس فرزندان کشور پرداختند.

 

جهانگیری همچنین از برنامه ریزی‌های وزارت آموزش و پرورش برای استفاده از ظرفیت‌ صدا و سیما در جهت تدریس به دانش آموزان قدردانی کرد و گفت: آموزش و پرورش در این مقطع توانست از فرصت‌هایی که صداوسیما در اختیار قرار داد،‌ به بهترین شکل ممکن برای آموزش دانش آموزان استفاده کرده و نظام تعلیم و تربیت را فعال نگه دارد.

 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدام زیبا و شایسته برخی معلمان در مناطق محروم کشور خاطر نشان کرد: در این مقطع شاهد اقدامات زیبای برخی معلمان در مناطق محروم کشور بودیم که برای تدریس به دانش آموزانی که به فضای مجازی و اینترنت دسترسی ندارند، به خانه این دانش آموزان مراجعه و به آنها تدریس کردند.

 

وی افزود: حتی برخی از این معلمین از تخت بیمارستان با استفاده از فضای مجازی اجازه ندادند که دانش آموزان از درس و مدرسه عقب بمانند که این اقدامات در تاریخ کشور ماندگار خواهد بود.

 

جهانگیری با تاکید بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به وضعیت معیشتی جامعه و به خصوص اقشار آسیب پذیر خاطر نشان کرد: اگر روزی بتوانیم برای همه مردم کشور مسکن قابل قبول و سرپناه مطمئن فراهم کنیم، کار بزرگی انجام شده و منجر به رضایتمندی جامعه خواهد شد.

 

معاون اول رئیس جمهور با تقدیر از انعقاد تفاهم نامه میان وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و آموزش و پرورش برای اجرای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن فرهنگیان گفت: وزارت راه و شهرسازی برنامه احداث مسکن را در کشور در دستور کار خود دارد و می تواند مشابه این تفاهم نامه را با سایر دستگاه‌های اجرایی و برای اقشار مختلف جامعه اجرایی کند.

 

وی با اشاره به اینکه امروز کشور تحت تاثیر شرایط کرونایی قرار دارد و بخش‌های مختلف تولید با افت مواجه شده‌اند، گفت: به همین دلیل مقام معظم رهبری سال جاری را سال جهش تولید نامگذاری کرده‌اند و همه مسئولین باید تمرکز ویژه‌ای برای تحقق این شعار معطوف کنند.

 

جهانگیری با بیان اینکه بخش‌های پیشران اقتصاد می‌‌توانند ده‌ها فعالیت اقتصادی دیگر را به حرکت وادار کنند،‌ گفت: مهمترین بخش اقتصادی کشور در سال جاری بخش مسکن است زیرا اگر در این بخش جهش ایجاد شود، 120 رشته و فعالیت اقتصادی را به حرکت وادار می‌کند که این امر می‌تواند نقش موثری در خارج شدن از رکود و جهش تولید و اقتصاد داشته باشد.

 

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی عزم و اراده‌ای جدی برای رونق بخش مسکن و جهش تولید در این بخش دارد و برنامه‌ای برای احداث یک میلیون واحد مسکونی را در دستور کار خود قرار داده است و همه دستگاه ها،‌ نظام بانکی و ستاد اقتصادی دولت نیز اگر به دنبال تحقق جهش تولید هستند باید از این وزارتخانه حمایت کنند چرا که برنامه‌هایی دقیق و آماده اجرا برای جهش تولید در بخش مسکن در این وزارتخانه تدوین شده است.

 

وی افزود: خوشبختانه صد در صد نیازهای احداث مسکن در داخل کشور تامین می‌شود و پیمانکاران ساختمانی نیز از توانمندی خوبی در کشور برخوردار هستند و اگر در بخش مسکن جهش ایجاد شود، در سایر بخش‌های زیرمجموعه آن نظیر کارخانه‌های فولاد،‌ سیمان و دیگر صنایع و مصالح ساختمانی جهش ایجاد خواهد شد.

 

جهانگیری با اشاره به اختصاص 4 هزار میلیارد تومان منابع مالی از سوی بانک ملی ایران برای اجرای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن فرهنگیان،‌ خاطر نشان کرد: همه دستگاه‌ها باید برای اجرای مناسب این برنامه همکاری و همراهی کنند و وزارت آموزش و پرورش نیز با جدیت این طرح را پیگیری کند تا اعتبارات و منابع مالی به موقع برای اجرای این طرح پرداخت شود.

 

معاون اول رئیس جمهور همچنین از وزارت راه و شهرسازی خواست موضوع کیفیت،‌ قیمت و کاهش هزینه‌ها را در احداث واحدهای مسکونی مورد توجه قرار دهد چرا که برای کمک به اقشار ضعیف جامعه لازم است واحدهای مسکونی با کمترین هزینه و در عین حال با کیفیت مناسب احداث شوند.

 

وی نقش استانداران را نیز در اجرای این برنامه اقدام ملی پراهمیت ارزیابی و خاطر نشان کرد: استانداران رسالت بسیار مهمی در مقطع پسا کرونا دارند تا چرخ اقتصاد و اشتغال کشور را به حرکت درآورند و اجازه ندهند که نرخ بیکاری در کشور افزایش پیدا کند.

 

در این جلسه وزیر آموزش و پرورش نیز با تبریک هفته بزرگداشت معلم، گزارشی از برنامه این وزارتخانه برای تولید و عرضه مسکن به فرهنگیان ارائه و از نقش موثر وزارت راه و شهرسازی در پیشبرد این برنامه قدردانی کرد.

 

وزیر راه و شهرسازی هم در این جلسه گفت: هدف از انعقاد تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش برای احداث مسکن فرهنگیان،‌ تبدیل این برنامه به یک جریان پایدار تولید مسکن در کشور است و تلاش کرده‌ایم در تعریف این پروژه ها، انطباق با جامعه هدف مورد توجه قرار گیرد.

 

در این مراسم استانداران و مدیران کل راه و شهرسازی و آموزش و پرورش استان های فارس،‌ اصفهان،‌ خوزستان،‌ تهران، آذربایجان شرقی و کهگیلویه و بویراحمد از طریق ویدئو کنفرانس گزارشی از محل اجرای پروژه مسکن فرهنگیان، تعداد افراد متقاضی و روند شناسایی افراد واجدالشرایط به معاون اول رئیس جمهور ارائه کردند.

 

گفتنی است، بر اساس این گزارش قرار است 14 هزار و 564 واحد مسکن در استانهای تهران،‌ فارس،‌ اصفهان،‌ خوزستان،‌ آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، اصفهان،‌ مرکزی،‌ بوشهر و زنجان در قالب تفاهم نامه منعقد شده میان وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و آموزش و پرورش احداث شود که عملیات اجرایی این برنامه امروز با صدور فرمان معاون اول رئیس جمهور آغاز شد.

 

به اشتراک بگذارید :