21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ ۱۲:۳۵:۰۰
کد مطلب:  1171151
جلوه‌های معلمی از منظر مجله تصویری، خبری، تحلیلی و آموزشی نگاه؛
استفاده از بازی برای یادگیری بهتر دانش آموزان

در آستانه هفته بزرگداشت مقام معلم و به‌منظور تکریم و تشکر از معلمان کشور، میترا ثمری یکی از معلمان فرهیخته و پژوهشگر منطقه 9 تهران، که علی‌رغم ابتلا به بیماری ms کلاس درسش را رها نکرد، مهمان مجله تصویری و خبری نگاه بود.

به گزارش مرکز اطلاع ‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش ‌و پرورش، تمام پیشرفت‌های‌ معنوی و مادی بشر ریشه در تربیت افراد دارد که از منبع زلال ایمان، معرفت، تعهد و ایثار معلم سیراب می‌شوند. از این منظر کشور وامدار تمام استادانی است که به‌حق چراغ هدایت بشریت را به پیروی از پیامبر اعظم «ص» روشن و فروزان نگاه داشته‌اند.

بر این اساس، به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم، میزبان میترا ثمری، یکی از معلمان شاغل در منطقه 9 تهران در مجله تصویری، خبری، تحلیلی و آموزشی نگاه بودیم.

ثمری در ابتدای صحبت خود گفت: از دوران کودکی عاشق معلمی بودم و ترجیح می‌دادم دربازی‌های کودکانه بیشتر نقش معلم را داشته باشم. وقتی به دوران دبیرستان رسیدم جزو اولین افرادی بودم که برای ادامه تحصیل در دانشسرا ثبت‌نام کردم و باوجوداینکه از اطرافیان می‌شنیدم که در شغل معلمی درآمد کم و سختی کار بیشتر از شغل‌های دیگر است، چون عاشق این حرفه بودم. تصمیم گرفتم در آن ادامه بدهم.

وی ادامه داد: بعد از دوران تحصیل در دانشسرا، یک سال به‌طور جهادی در مناطق محروم شهر تهران کارکردم و سپس به‌عنوان معلم دوره ابتدایی در روستاهای شهریار استخدام رسمی شدم و در حدود 20 سال در این روستاها کارکردم.

ثمری با تأکید بر اینکه تنها انسان‌های آرمان‌گرا معلم می‌شوند و معلمی یک کار جدی و سخت است که باید در آن عاشق باشید وگرنه نمی‌توانید دوام بیاورید، گفت: در حال حاضر 28 سال سابقه دارم که در تمام این مدت در دوران ابتدایی تدریس داشتم. مقطع ابتدایی دورانی است که در نگاه دانش آموزان همه‌چیز نو و تازه است و معلمان ابتدایی اولین و ماندگارترین آموزش‌ها را به دانش آموزان می‌دهند.

طراحی بازی برای دانش آموزان

وی گفت: فعالیت بازی برای یادگیری درس در کلاس را از دورانی که در شهریار مشغول به کار بودم، شروع کردم و همچنان آن را ادامه دادم و با ساخت وسایل مختلف سعی می‌کردم بیشتر مفاهیم را در ذهن دانش آموزان جایگزین کنم. کلاس‌های درسی من همیشه با بازی همراه بوده و برای یاددادن مطالب درسی مثل جدول ‌ضرب یا حتی املاء به دانش آموزان برای آن‌ها بازی‌هایی را طراحی می‌کردم که دانش‌آموز بتواند به همراه بازی کردن، به یادگیری بهتر مطالب درسی بپردازد چون معتقد بودم که بازی کردن باعث می‌شود مطلب درسی در ذهن دانش‌آموز ماندگار شود.

تدریس دو نوبت در روستاهای محروم

ثمری گفت: گاهی اوقات مجبور بودم در روستاهای محروم دو نوبت در روز تدریس کنم. در این روستاها دانش‌آموزانی داشتم که ازلحاظ مالی بسیار ضعیف بودند و بعضی از آن‌ها حتی با دمپایی وارد کلاس درس می‌شدند. با کمک همسرم برای کلاس درس میز تهیه کردم و زمین کلاس را موکت کردم تا دانش آموزان در آن احساس راحت‌تری داشته باشند و در محیطی شبیه محیط منزل بتوانند آموزش را تجربه کنند.

وی ادامه داد: برای یادگیری بهتر دانش آموزان دیوارهای کلاس را با تصاویر و نقاشی‌های مختلف تزئین می‌کردیم و با کمک کاغذ رنگی اشکال مختلف را ساخته و به دیوار کلاس نصب می‌کردیم تا به‌این‌ترتیب کلاس درس را به کلاسی شاد برای حضور دانش آموزان تبدیل کنیم.

ثمری درباره فعالیت‌های علمی و پژوهشی که در کنار شغل معلمی و آموزش به بچه‌ها انجام می‌دهد، اظهار کرد: سعی کردم فعالیت‌های پژوهشی را به‌طور مداوم همراه با تدریس انجام دهم. یکی از این کارها بررسی و تحلیل کتاب ریاضی شش‌پایه بود که با کمک همکاران پژوهشی منطقه 9 اشکالات کتاب ریاضی شش‌پایه را در گروه‌های آموزشی مشخص کردیم و برای تصحیح به سازمان پژوهش ارسال کردیم. بررسی و تحلیل کتاب فارسی که بازهم با کمک گروه‌های آموزشی انجام دادیم یکی دیگر از فعالیت‌های پژوهشی من بود. همچنان عضو گروه‌های آموزشی بودم که اگر معلمی در تدریس و سؤالات درسی مشکلی داشت با من تماس می‌گرفت و سعی می‌کردیم مشکل را حل کنیم.

وی اظهار کرد: در طرح نظارت بالینی با نقش همیار آموزشی، فعالیت داشتم که با حضور در مدارس به معلمان کمک می‌کردیم و اگر مشکلی در کلاس‌های درسی همکاران بود سعی می‌کردیم با کمک هم حل کنیم و درصورتی‌که از عهده ما خارج بود آن را به مسئولان بالاتر ارجاع می‌دادیم. همچنین مجری و داور طرح نویسنده کوچک در اداره و منطقه بودم.

روزهای اول این بیماری آموزش و حضور در کلاس برای من بسیار سخت بود

ثمری وجود بیماری ms را برگه جدیدی در خاطرات معلمی خود بیان کرد و افزود: ابتلا به بیماری ms برگ جدیدی در زندگی من بود که در ابتدا نظر پزشکان بر این بود که نباید وارد کلاس و محیط آن شوم ولی چون عاشق حرفه معلمی و دانش‌آموزانم بودم توانستم نظر پزشک را مساعد کرده و در کلاس درس حاضر شوم چون نمی‌خواستم بیماری بر من غلبه کند.

وی ادامه داد: در روزهای اول این بیماری آموزش و حضور در کلاس برای من بسیار سخت بود حتی نمی‌توانستم خودکار را در دست بگیرم یا برای مدت‌زمانی بیشتر، پای تخته بایستم ولی اشتیاق بودن در کنار کودکان به من امید به زندگی داد و توانستم این بیماری را تا حد امکان کنترل کنم من به عشق دانش‌آموزانم در مدرسه و کلاس حاضر می‌شوم وسعی می‌کنم با تمام توانم کلاسم را به کلاسی شاد تبدیل کنم.

وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تعطیلات مدارس گفت: بعد از شیوع بیماری کرونا شروع به آموزش مجازی کردم و بادانش آموزانم به‌صورت مجازی و تصویری ارتباط برقرار کردم و آموزش و آزمون‌ها را به‌صورت آنلاین برگزار می‌کردم. برای این کار به کمک دخترم ویدئوهای آموزشی را ضبط می‌کنم و بعد برای دانش آموزان به اشتراک می‌گذارم.

ثمری گفت: از جامعه و آموزش ‌و پرورش توقع دارم به معلم و شغل معلمی بیشتر احترام بگذارند. نگاه معلم در جامعه کمرنگ شده و مسئولان آموزش ‌و پرورش باید کمک کنند تا این نگاه را ترمیم کنند و ارزش معلم را دوباره بازگردانند و احترام برای معلم و شغل معلمی قائل شوند.

 

به اشتراک بگذارید :