16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ ۱۳:۱۹:۳۰
کد مطلب:  1170111
مدیر کل آموزش و پرورش فارس در برنامه زنده رادیویی از شبکه استانی تاکید کرد:
شبکه شاد مکمل نظام آموزشی و برنامه های آموزش و پرورش است / ملاک ارزیابی در امتحانات نهایی پاسخگویی به 80 درصد از محتوای کتب درسی است که تا اسفند ماه به صورت حضوری تدریس شده است

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت : در امتحانات نهایی و کنکور سراسری فقط پاسخگویی به 80 درصد از محتوای کتب درسی که تا اسفند ماه به صورت حضوری تدریس شده ملاک ارزیابی است و پاسخگویی به سوالاتی که از 20 درصد بقیه محتوای کتب درسی که به صورت مجازی تدریس شده اختیاری و کمکی است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی  روابط عمومی آ موزش و پرورش فارس، دکتر فرهاد اسماعیلی در برنامه زنده رادیویی " مجله فارس " از شبکه استانی ، با تاکید بر اینکه شبکه شاد مکمل نظام آموزشی و برنامه های آموزش و پرورش است گفت: این شبکه صرفا برای مسئله بحران کرونا طراحی نشده بلکه بستری است برای ارائه فعالیتهای آموزشی و پرورشی در وضعیت های اضطراری که ممکن است در حوزه آموزش و پرورش پیش آید.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس  گفت : در حادثه همه گیری ویروس کرونا ، جایگاه اجتماعی و علمی معلمین  بیشتر نمایان شد و شاهد بودیم که چگونه معلمان عزیز با تعطیلی مدارس، بدون اینکه ملزم شوند و از آنها خواسته شده باشد ،خودشان با استفاده از هر امکاناتی که داشتند تلاش کردند تا تدریس متوقف نشود و دانش آموزان از تحصیل عقب نمانند.

اسماعیلی به آموزش های خودجوش ارائه شده توسط معلمان به صورت مجازی در پی تعطیلی مدارس اشاره کرد و گفت: معلمانی هستند که در سخت ترین شرایط  درنقاط کور اینترنتی در بحران کرونا از هر کمکی برای تدریس به دانش آموزان دریغ نمی نمایند که این خیلی مهم و واقعا جلوه هایی از ایثار است .

وی گفت : با نصب و راه اندازی شبکه شاد این امکان فراهم می گردد که علاوه بر ارائه آموزشهای مدرسه ای فعالیتهای  دیگری نیز دنبال شود؛ از جمله صرفه جویی در هزینه های برگزاری جلسات  مختلف طی  سال تحصیلی ، ایجاد ارتباط مناسب بین اولیاء مدرسه با اولیاء دانش آموزان به صورت مجازی .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت : در امتحانات نهایی و کنکور سراسری  فقط پاسخگویی به  80 درصد از محتوای کتب درسی که تا اسفند ماه به صورت حضوری تدریس شده ملاک ارزیابی است و پاسخگویی به  سوالاتی  که از 20 درصد بقیه محتوای کتب درسی که به صورت مجازی تدریس شده اختیاری و کمکی است .

اسماعیلی افزود : این شبکه به سامانه سناد متصل است که سامانه سناد نیز به عنوان سامانه مرجع اطلاعات دانش آموزان ،معلمان و کلاس بندی مدارس می باشد، بنابر این وزارت آموزش و پرورش یک سامانه گزارش گیری دارد که  از طریق آن هر دانش آموز، مدیر یا معلمی که وارد این شبکه می شود بلافاصله در سیستم گزارش گیری وزارت ثبت می شود .

وی با تاکید بر اینکه ضرورت دارد همگی ما سعی کنیم  تا از این بستر نهایت استفاده را داشته باشیم گفت: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته  تمامی مدیران و معلمان مدارس باید وارد این سامانه شوند و به طبع آن لازم است دانش آموزان نیزبا ورود به این شبکه  بتوانند از برنامه های آموزشی و پرورشی استفاده نمایند.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به کمبود زیرساخت ها و  بروز مشکلاتی در زمینه برگزاری کلاس درس به صورت مجازی در همه استان، گفت: بر اساس بررسی های کارشناسی در این زمینه، ۵۳۰ نقطه استان از اینترنت بی بهره اند که معادل یک هزار و 34 کلاس درس است، 250 نقطه در استان دسترسی به آنتن تلویزیون ندارند، 1470 نقطه دسترسی به تلفن ثابت ندارند و 130 نقطه نیز رادیو ندارند.

اسماعیلی افزود: بر اساس این ارزیابی، همکاران ما تلاش کردند تا با فراهم کردن  امکانات مختلف، روند آموزش را در این مناطق  ادامه دهند تا جایی که در برخی از نقاط با رعایت دستورالعمل های بهداشتی اقدام به اعزام نیرو برای آموزش دانش آموزان شده است.

وی  با اشاره به اینکه هیچ گاه آموزش در فضای مجازی نمی تواند جایگزین آموزش حضوری گردد و اینکه  مدرسه کانون تربیت است  گفت :  انسان موجودی اجتماعی است  و یادگیری یک رویکرد وسیع تربیتی دارد که در واقع  دانش آموزان با حضور  در مدارس  درس زندگی ، مهارت های اجتماعی ، جامعه پذیری را می آموزند .  

مدیر کل آموزش و پرورش فارس  گفت : در خصوص زمان و شیوه  ثبت نام مدارس  منتظر اعلام وزارت هستیم کههنوز بخشنامه ایی در این زمینه دریافت نکرده ایم .

اسماعیلی گفت :  برای جبران عقب افتادگی احتمالی  برای دانش آموزان با نیازهای ویژه که  نیاز به آموزش چهره به چهره است و  همچنین دانش آموزان پایه اول مقرر شده در سال آینده یک بخش به  صورت تکمیلی در نظر بگیریم .

وی در خصوص  برگزاری امتحانات  پایان سال تحصیلی نیز گفت: در برگزاری امتحانات مهمترین اولویت ما سلامتی دانش آموزان است و بر همین اساس برگزاری آزمون به صورت حضوری  و بارعایت دستورالعمل های بهداشتی تنها در پایه دوازدهم  و به دلیل برگزاری امتحانات نهایی مطرح است .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود :  در امتحانات نهایی و کنکور سراسری  فقط پاسخگویی به  80 درصد از محتوای کتاب که تا اسفند ماه به صورت حضوری تدریس شده ملاک ارزیابی است و پاسخگویی به  سوالاتی  که از 20 درصد بقیه محتوای کتاب که به صورت مجازی تدریس شده اختیاری و کمکی است .

اسماعیلی گفت :  اعلام نمرات دانش آموزان در پایه های غیر از پایه دوازدهم  نیز بستگی به نظر معلمان دارد که با لحاظ کردن شرایط دانش آموزان و نحوه ی بهره گیری آنها از آموزش های مجازی  لحاظ می گردد .

وی در ادامه گفت : معلمان ما با  شیوع ویروس کرونا ، علاوه بر راه اندازی آموزش های مجازی و ایجاد آرامش در فضای عمومی جامعه و در بین خانواده ها ،آموزش و پرورش و فرهنگیان فارس با در نظر گرفتن مسئولیت اجتماعی که داریم،  اقدامات مختلفی انجام دادند که تولید ماسک و مواد ضدعفونی مورد تایید علوم پزشکی توسط هنرستان و حضور داوطلبانه همکاران در ضدعفونی کردن سطح شهر و مدارس و مراکز مختلف  از آن جمله است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس در پایان ضمن تبریک هفته معلم  گفت : این اقدامات خودجوش معلمان تداعی گر آیه شریفه در سوره شعرا ست که  پیامبران می فرمایند: من از شما در برابر هدایت خود  مزدی نمی طلبم و مزد من تنها بر عهده پروردگار است و امیدوارم که اجر معلمان ما نیز  در نزد خداوند متعال  محفوظ باشد .

 

به اشتراک بگذارید :