14 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۰ ۱۰:۱۴:۱۲
کد مطلب:  R4OrGIVZ
قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در ستاد بزرگداشت مقام معلم
رشد هر جامعه به میزان تکریم معلمش بستگی دارد

قائم مقام وزیر در ستاد بزرگداشت مقام معلم و رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزیر آموزش و پرورش گفت: رشد هر جامعه به میزان تکریم معلمش بستگی دارد .

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ، پیش از ظهر امروز، محمدحسین سلیمی جهرمی در نشست خبری که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد؛  از جایگزینی دستورالعمل جدید تکریم مقام معلم به جای دستورالعمل انتخاب معلم نمونه خبر داد و اظهار کرد : تنزّل سِنجه های کیفی در امر انتخاب معلم نمونه در سال های قبل، از جمله آسیب های دستورالعمل انتخاب معلم نمونه بود که با مشورت استان ها ، دستورالعمل تکریم معلم با معیارهای جدید و با تفویض اختیار به استان ها جایگزین آن شد.

سلیمی جهرمی با اشاره به افزایش 30 درصدی اعتبارات تکریم معلم نسبت به سال قبل تصریح کرد : سیاست دولت تدبیر و امید همگانی کردن تکریم معلم در جامعه است. برنامه‌های بزرگداشت مقام معلم بر اساس اسناد بالادستی، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و سند تحول بنیادین اجرا می‌شود و در کنار آنها کاهش تمرکزگرایی و تفویض اختیار به استان‌ها، تمرکز بر برنامه ‌ریزی‌های مدرسه‌ای و محلی، جلب مشارکت اثربخش و مسئولانه نهادهای دولتی و غیردولتی و قاطبه مردم به ویژه اولیای دانش‌آموزان،‌ استفاده از بسترهای فرهنگی و اجتماعی و تنوع‌بخشی و ایجاد انسجام برنامه‌ها مورد توجه بوده است.

وی افزود : تلاش ما براین است تا تکریم از معلم به هفته معلم محدود نشود، بلکه همان طور که جامعه در طول سال از معلم بهره می برد، تکریم او نیز در طول سال مداومت داشته باشد.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در دستورالعمل جدید ویژه بزرگداشت هفته معلم دو  راهکار اجرایی داریم یکی برنامه ریزی و به کارگیری امکانات برای اعتلای فرهنگ عمومی در تکریم مقام معلم و دیگری افزایش مشارکت عمومی جامعه ، دیگر سازمان ها و ایجاد سازوکار برای ارتقای جایگاه فرهنگیان.

وی افزود: در راستای سیاست تمرکززدایی و تفویض اختیار به استان ها ، ستادهای استانی با معیارهای محلی، افراد را به عنوان منتخب و برگزیده انتخاب می کنند که از بیشترین مقبولیت و محبوبیت در بین فرهنگیان برخوردار باشند.

دیدار فرهنگیان با رهبرمعظم انقلاب

 قائم مقام وزیر در ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم گفت: دیدار فرهنگیان با رهبر معظم انقلاب ، رئیس جمهور و رئیس مجلس ، سخنرانی وزیر پیش از خطبه های نماز جمعه از برنامه های ستاد مرکزی در هفته بزرگداشت مقام معلم است و تعدادی از فرهنگیان به عنوان نماینده استان ها در آن شرکت خواهند کرد، البته در استان ها هم دیدار با پیش کسوتان ، شخصیت های معنوی و سخنرانی مدیران کل قبل از خطبه های نماز جمعه از برنامه های این هفته است.

وی افزود: در دیدار مقام معظم رهبری تعدادی از دانشجومعلمان حضور خواهند داشت و در حضور رهبر سوگندنامه ی معلمی را قرائت خواهند کرد.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات افزود : در روز شنبه 12 اردیبهشت، دیدار با خانواده شهید مطهری با حضور وزیر آموزش و پرورش و احتمالاً رئیس جمهور ازجمله دیگر برنامه های ستاد مرکزی بزرگداشت هفته معلم خواهد بود؛ ضمن اینکه مؤسسه نشر اندیشه و آثار شهید مطهری نیز کتاب‌هایی را به عنوان مسابقه کتابخوانی برای فرهنگیان معرفی کرده است.

برگزاری مراسم نمادین «سپاس معلم» در روز 12 اردیبهشت

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در ستاد بزرگداشت مقام معلم به برگزاری مراسم «سپاس معلم» اشاره کرد و گفت: مراسم «سپاس معلم» روز 12 اردیبهشت در تمام مدارس کشور و به طور نمادین در یکی از مدارس تهران برگزار می‌شود.

وی، تجدید میثاق با آرمان‌های با امام خمینی(ره)، نشست وزیر آموزش و پرورش با معلمان، دیدار با پیشکسوتان فرهنگی، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان فرهنگی، برگزاری یادبود شهید مطهری در زادگاهش را از دیگر برنامه‌های هفته معلم برشمرد.

قائم مقام وزیر در ستاد بزرگداشت مقام معلم بیان کرد: آموزش و پرورش بر اساس سند تحولی که در سال 1390 به تصویب رسیده است باید در مسیر حرکت از نهاد آموزشی به نهادی فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود و در این مسیر همه نگاه‌ها در توسعه پایدار نیز معطوف به ایجاد آموزش و پرورش مطلوب است. آنچه در سند تحول بنیادین برای رسیدن به این ابعاد مختلف مورد توجه قرار دارد تحول در نیروی انسانی و در راس معلم است.

وی افزود:تحول در نیروی انسانی مستلزم برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای است که آموزش و پرورش از چند سال پیش مبتنی بر سند تحول برای آن اقداماتی انجام داده است که از جمله این اقدامات می‌توان به تاسیس دانشگاه فرهنگیان و تربیت دانشجو معلمان اشاره کرد.

سلیمی جهرمی بیان کرد: همچنین نیروهایی که از طریق استخدام جذب آموزش و پرورش می‌شوند موظفند مهارتهای ویژه آموزشی و پرورشی را در این دانشگاه بیاموزند، در واقع این فعالیت‌ها ورودی‌هایی با ویژگی‌های برتر را به آموزش و پرورش معرفی می‌کنند.

وی به آموزش های ضمن خدمت در دانشگاه فرهنگیان اشاره داشت و گفت: برای معلمینی که در این نهاد آموزشی فعالیت می‌کنند برنامه‌هایی برای ارتقاء توانایی‌های آنها با عنوان آموزش‌های ضمن خدمت در دانشگاه فرهنگیان تعبیه شده است.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات از جذب 18 هزار معلم از فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی در سال تحصیلی جدید خبرداد.

 
به اشتراک بگذارید :