21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ ۰۸:۴۰:۰۰
کد مطلب:  1158245
مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی؛
فعالیت‌های مربوط به معرفی مشاغل در فضای مجازی ارائه می‌شود

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی با اشاره به شرایط موجود گفت: فعالیت‌های مربوط به معرفی مشاغل در فضای مجازی ارائه می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌ رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش ‌و پرورش، مسعود شکوهی، اظهارکرد: هفتة معرفی مشاغل، که هرساله در هفتة اول اردیبهشت ‌ماه در مدارس برگزار می‌شود فرصت مغتنمی است تا دانش آموزان دوره‌های مختلف تحصیلی با مشاغل گوناگون و لزوم آن‌ها در جامعه آشنا شوند.

وی افزود: در سال جاری به علت شرایط حاکم ناشی از کرونا که به تعطیلی مدارس انجامیده است فعالیت‌های مربوطه به " معرفی هفته مشاغل " در فضای مجازی انجام می‌شود.

شکوهی تصریح کرد: تهیه و ارسال تراکت و بروشورهای شغلی در فضای مجازی، تهیه بروشورهای تحصیلی ویژه تبیین ضوابط هدایت تحصیلی دانش آموزان، تهیه کلیپ‌های سخنرانی متخصصان موفق رشته‌های گوناگون تحصیلی و دانشگاهی مثل پزشکان ، اساتید دانشگاه، چهره‌های موفق کارآفرینی و خوداشتغالی استان‌ها، تهیه پیام‌های مناسب تحصیلی شغلی، معرفی شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی دانش آموزان، معرفی رشته‌های دانشگاهی، تهیه پویانمایی‌های شغلی، معرفی مشاغل بومی منطقه‌ای و استان‌ها، بازدید از مراکز و محیط‌های شغلی توسط دانش آموزان در فضای مجازی(تور مجازی شغلی)، معرفی سایتmedu.ir  جهت آشنایی اولیاء و دانش آموزان با قوانین و مقررات و سؤالات مربوط به هدایت تحصیلی ازجمله فعالیت‌های هفته معرفی مشاغل در فضای مجازی خواهد بود.

وی افزود: ضروری است تا دانش‌آموزان جهت طرح‌ریزی مناسب تحصیلی- شغلی با مشاغل موجود در جامعه آشنا ‌شوند و بتوانند تصمیم‌گیری مناسبی در خصوص انتخاب رشته تحصیلی و شغلی، بر اساس استعداد و رغبت خود و کیفیت‌بخشی به زندگی  را داشته باشند.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابرآسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: هدایت صحیح دانش‌آموزان به شاخه‌ها، رشته‌های تحصیلی- شغلی، آماده نمودن آنان برای تحصیلات عالی و ورود به بازار کار با توجه به امکانات و نیازهای جامعه  ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

وی به اهداف راهنمایی شغلی در دوره‌های مختلف تحصیلی اشاره و تصریح کرد: مهم‌ترین هدف راهنمایی شغلی در دور ابتدایی آن است که دانش آموزان متوجه شوند که وجود تمام مشاغل مشروع و نیز اشتغال درآن‌ها برای ادامه زندگی افراد و بقای جامعه لازم است.

شکوهی اضافه کرد: در دوره اول متوسطه، دانش آموزان از طریق راهنمایی شغلی، باید از توانائی‌ها و خصوصیات خود بیشتر آگاه شوند و با تأکید بر خودشناسی و شناخت مشاغل مختلف، برای طرح‌ریزی شغلی آماده شوند. در این دوره، خودشناسی بر شغل شناسی مقدم است.

وی ادامه داد: در دوره متوسطه دوم، راهنمای شغلی دو هدف اصلی را دنبال می‌کند؛ اول آنکه با فراهم کردن امکانات و موقعیت ، دانش‌آموز با خودشناسی و شغل شناسی کامل‌تر و دقیق‌تر طرح‌ریزی شغلی را انجام دهد و مشکلات موجود را در انتخاب شغل برطرف نماید و دوم آنکه باید اطلاعات دقیق‌تری درباره نتایج آزمون‌های روانی، شناسایی مشاغل متعدد و امکانات و فرصت‌های استخدامی در دسترس دانش آموزان قرار گیرد.

 

روز شمار هفته معرفی مشاغل سال 1399

ردیف

روز

تاریخ

عنوان

1

دوشنبه

1/2/1399

دانش آموزان و نقش آنان در  فرهنگ سازی تحقق شعار جهش تولید

2

سه شنبه

2/2/1399

توجه جدی به طراحی مسیر  زتذکی تحصیلی – شغلی دانش آموزان

3

چهارشنبه

3/2/1399

دانش آموزان و نهادینه کردن فرهنگ کار ، کارآفرینی و خود اشتغالی در فضای مجازی

4

پنج شنبه

4/2/1399

دانش‌آموزان و  تجربه آموزی شغلی

5

جمعه

5/2/1399

دانش آموزان و نقش مشاوره تحصیلی – شغلی در تربیت  نیروی انسانی مورد نیاز بازارکار آینده

6

شنبه

6/2/1399

دانش آموزان و راه های کسب اطلاعات در زمینه شناخت  خود و مشاغل موجود در جامعه

7

یکشنبه

7/2/1399

نقش خانواده در طرح ریزی تحصیلی - شغلی

به اشتراک بگذارید :