20 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۹ ۱۳:۳۶:۵۸
کد مطلب:  oeKFyNTn
رئیس اداره تکنولوژی آموزشی متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان:
تقدیر از 278 دانش آموز حائز رتبه های جهانی و کشوری در جشن ستارگان

برگزاری شانزدهمین دوره جشن ستارگان در اصفهان با هدف از تقدیر از دانش آموزان برتر استان در حوزه های مختلف بهانه ای شد تا گفتگوی اختصاصی با مهرابی، رئیس اداره تکنولوژی آموزشی متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان انجام دهیم که در زیر به آن می پردازیم.

 

 

_ به عنوان اولین سوال لطفا از فلسفه وجودی برگزاری جشن ستارگان چیست و هدف اصلی از برگزاری این برنامه چیست؟

مهرابی: جشن ستارگان، سنت حسنه ای است که امسال شانزدهمین سال برگزاری این جشن را برگزار می کنیم و بدون شک وقتی برنامه ای که شانزده سال ماندگاری داشته باشد نشان می دهد که کار ارزشمندی است و این فعالیت بیشتر در حوزه معاونت آموزش متوسطه اداره کل است که عمده مخاطبان این برنامه، دانش آموزان دوره متوسطه اول و دوم هستند. در این فعالیت ها ماحصل تلاش دانش آموزان را در یکسری فعالیت های شاخصی که در روند آموزش است را ارزیابی کردیم که یکی از این فعالیت ها رتبه های تک رقمی و دو رقمی کنکور  است یا المپیادهای جهانی و کشوری، جشنواره جوان و نوجوان خوارزمی در استان، رتبه های تک رقمی در کنکور کاردانی در بخش فنی و حرفه ای، مسابقات برگزار شده در هنرستان ها اعم از مسابقات علمی __ عملی، هنرهای تجسمی، علمی کاربردی، مهارت های هنری کاردانش و .... دانش اموزانی که بالاترین معدل را در حوزه امتحانات نهایی سال سوم دارند مورد تقدیر قرار می گیرند، کارهایی که جنبه خلاقیت و شکوفایی استعدادها صورت گرفته از جمله مسابقات ربوکا، رباتیک، نانو تکنولوژی، جشنواره پرواز، سازه های ماکارونی، جشنواره تبیان و .... در سطح استان نیز مورد تقدیر قرار گرفته می شوند و نکته مهم اینکه اسامی تمام دانش اموزانی که از رتبه های کشوری، جهانی و استانی برخرودار هستند در کتاب مورد نظر ذکر شده است و در مراسمی تحت عنوان جشن ستارگان مورد تقدیر مسئولان اداره کل و استان قرار می گیرند.

_ مطلع شدیم که به همت معاونت آموزش متوسطه کتابی تحت عنوان جشن ستارگان بدین منظور چاپ شده است. لطفا از موضوعات مطرح شده در این کتاب توضیحات لازم را بفرمایید.

مهرابی: در کتاب جشن ستارگان امسال نام 921 دانش آموز ذکر شده است که در جلسه جشن ستارگان از 278 نفر از دانش آموزانی که حائز رتبه های جهانی و کشوری شده اند تقدیر می شود. این کتاب، مستندی از فعالیت ها است و هر سال آموزشگاه های دوره متوسطه که دارای رتبه هستند نیز شناسایی می شوند و از مدیرانی که دارای رتبه برتر هستند تقدیر به عمل می آیند که در کتاب ستارگان 16، 394 آموزشگاه حائز رتبه شناسایی شده اند و 49 آموزشگاه که امتیاز آنها از 5 به بالا باشد نیز در جشن ستارگان مورد تقدیر قرار گرفته می شوند . همچنین در کتاب مذکور ارزیابی ادارات آموزشی انجام شده است به طوری  که از 40 منطقه آموزشی تقدیر می شود. همچنین به اداراتی که تا حدودی از امکانات و تجهیزات لازم محروم هستند نیز امتیاز ویژه ای داده می شود تا بتوانند با ادارات برخوردار رقابت داشته باشند. حدود 74 آموزشگاه نظری و 29 آموزشگاه فنی و حرفه ای که در امتحانات نهایی که شاخص مهمی برای ارزیابی هستند، رشد معدل داشتند نیز در کتاب مورد شناسایی قرار می گیرند و مورد تقدیر قرار می گیرند و حدود 5 تا نیم نمره در شاخص معدل نسبت به سال گذشته ارتقاء داشتند.

_ وجه تمایز نحوه برگزاری این جشن با سال گذشته چیست؟

مهرابی: ما هر سال تلاش می کنیم که نسبت به سال گذشته برنامه های متنوع تری اجرا کنیم چون مجموعه فعالیت ها در کتاب منتشر می شود، تلاش کردیم که اطلاعات موجود در کتاب به صورت ویژه تری اشاره شود و نسبت به سال گذشته از نظر کمی و کیفی عکس تمام دانش آموزانی که رتبه های برتر جهانی و بین المللی کسب کرده اند چاپ شده است. همچنین دعوت از دانش آموزان و اولیای آنها که رتبه های برتر کسب کرده اند، انجام مصاحبه با دانش آموزانی که موفقیت های ویژه ای نسبت به سایر دانش آموزان داشته اند، مسئولان استان نیز در این جلسه حضور پیدا خواهند کرد.

_ چه میزان اعتباری برای برگزاری این جشن در نظر گرفته شده است؟

محرابی: ما هر سال در ردیف اعتبارات استانی، اعتبارات ویژه ای را برای جشن ستارگان اختصاص می دهیم و از آنجایی که تعداد دانش اموزان بالا است، هدایای تعدادی از دانش آموزان از اعتبارات اداره کل تامین می شود و هدایای سایر دانش آموزان نیز در جشن ستارگان در مدارس معادل مبلغ استان تقدیر به عمل می آیند.

_ آمار دانش آموزان امسال نسبت به سال گذشته چند درصد افزایش یافته است؟

مهرابی: نسبت به سال گذشته 15 درصد به آمار دانش آموزان برتر افزوده شده است.

_ آماری از دانش آموزان ممتاز جشن ستارگان به ثبت رسیده است؟

مهرابی: در زمینه المپیادهای جهانی، 4 نفر، 5 نفر از دانش آموزران در المپیاد کشوری مدال طلا، 4 نفر مدال نقره و 9 نفر مدال برنز کسب کرده اند، 6 نفر در مسابقات جهانی ربوکاپ چین، 39 نفر در مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ( اوپن )، 179از دانش آموزان در مقطع دیپلم بالاترین معدل را داشتند، 4 نفر دارای رتبه تک رقمی کنکور سراسری در متوسطه نظری، 37 نفر دارای رتبه تک رقمی کنکور فنی و حرفه ای،  117نفر دارای رتبه دو رقمی کنکور سراسری در متوسطه نظری، 16 نفر از دانش آموزان دارای رتبه کشوری در مسابقات علمی - عملی هنرستان ها و 71 نفر نیز دارای رتبه استانی، 18 نفر از دانش آموزان نیز در مسابقات علمی کاربردی هنرستان ها دارای رتبه کشوری و 76 نفر دارای رتبه استانی، 2 نفر در المپیاد فرش دارای رتبه کشوری و 7 نفر دارای رتبه استانی، 9 نفر در تورنمنت ریاضی شهرها ، 2 نفر در جشنواره بین المللی تبیان، 22 نفر در جشنواره پرواز، 12 نفر در جشنواره نانو تکنولوژی، 7 نفر در جشنواره رباتیک کشوری و 11 نفر در جشنواره استانی شرکت کرده بودند، 8 نفر در جشنواره کشوری نوجوان خوارزمی در متوسطه اول و 58 نفر در جشنواره استانی، 20 نفر در جشنواره هنرهای تجسمی فنی حرفه ای کشوری و 35 نفر در بخش استانی، 4 نفر در جشنواره مهارت های هنری در بخش کشوری و 14 نفر در بخش استانی، 19 نفر در مسابقه علمی دوره اول متوسطه ، 5 نفر در مسابقه سازه های ماکارونی ، 52 نفر در جشنواره جوان خوارزمی، 49 نفر نیز جشنواره نوجوان خوارزمی شکرت کرده اند که در مجموع 921 نفر دانش آموز گزارش شده است.

سخن پایانی:

مهرابی: امیدواریم اینگونه فعالیت ها در طول سال تداوم داشته باشد و بدون شک تاثیر بسیار زیادی برای دانش اموزان و مدیران خواهد داشت و این کار به عنوان پارامتری برای ارزیابی و نظارت بر عملکرد ادارای به صورت غیرمستقیم است

 

 

 

به اشتراک بگذارید :