25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۲۷ ۰۹:۰۱:۲۳
کد مطلب:  1155359
از سوی سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری و اطلاعات صورت گرفت؛
تشریح برخی ابهامات و سوالات در خصوص شبکه آموزشی دانش آموزان (شاد)

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری و اطلاعات وزارت آموزش و پرورش، برخی ابهامات و سوالات در خصوص شبکه آموزشی دانش آموزان ( شاد) را تشریح کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز مهدی شرفی در مصاحبه با خبرنگار این مرکز با اشاره به سوالات مطرح شده از سوی فرهنگیان و دانش آموزان، اظهار کرد: نزدیک شدن به پایان سال تحصیلی، ما را بر آن داشته تا در کمترین زمان به حل و فصل مشکلات و رفع موانع احتمالی این شبکه آموزشی بپردازیم.

امکان استفاده از یک تلفن همراه برای چند دانش آموز وجود دارد

وی ادامه داد: امکان استفاده چند دانش آموز از یک تلفن همراه وجود دارد  هرچند ممکن است این کار باعث شلوغی شود. هرچند در محیط پیام‌رسان شاد چند نفر می‌توانند استفاده کنند اما به زودی نسخه چند کاربر ( account) این برنامه ایجاد می‌شود. همچنین افراد که اینترنت  icdL دارند از برنامه تحت وب می‌توانند بهره‌مند شوند.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری و اطلاعات وزارت آموزش و پرورش شبکه آموزشی دانش آموز( شاد ) را پیام‌رسانی بومی ایرانی و دارای محیطی ایزوله عنوان کرد و گفت: در هیچ پیام‌رسانی به اندازه (شاد) قابلیت ایجاد گروه و کانال وجود ندارد و این ظرفیتی بی‌نظیر است.

وی ادامه داد: از ظرفیت‌های خوب این پیام‌رسان، امکان نصب بر دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف و وجود نسخه ویندوزی آن است که می‌شود بدون تلفن همراه و از طریق سایت با فضای وسیع از آن بهره‌مند شد

شرفی امکان دسترسی مدیران در همه سطوح به شبکه شاد را از دیگر ویژگی‌های این پیام‌رسان بومی اعلام و عنوان کرد: مشکل عدم ورود با برخی کدهای ملی رفع شده و این امکان برای همه دانش آموزان و  فرهنگیان وجود دارد تا به آسانی وارد این شبکه شوند.

 وی خاطرنشان کرد:  نحوه  تشکیل کلاس‌های چند پایه، مدارس غیرمستقل و همچنین نحوه دسترسی معلمانی که در مدارس مختلف کلاس دارند از جمله سوالاتی است که مطرح شده بود لذا این دو مشکل نیز رفع شده است و کاربران در این زمینه موردی نخواهند داشت.

دانش آموزان بدون حضور معلم نیز ساماندهی می شوند

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری و اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از امکان اضافه کردن دانش آموزان به کلاس‌ها توسط مدیران و معلمان بدون احراز هویت، خبر داد: در ادامه هویت آنها در سناد کنترل می‌شود همچنین دانش آموزانی که پیام‌رسان شاد را نصب کرده‌اند بدون حضور معلم و مدیر در کلاس‌ها ساماندهی می‌شوند اما فعالیت آن‌ها در کلاس منوط به حضور معلم است.

در زمان استفاده از پیام‌رسان شاد فیلترشکن vpn باید خاموش باشد

وی زمان باز و بسته بودن کلاس‌ها در تمامی دوره‌های تحصیلی را بر عهده معلمان دانست و افزود: معلم از طریق منوی تنظیمات زمان شروع و پایان کلاس‌ها را تعیین می‌کند، برخی از مشکلات مربوط سامانه سناد است که برطرف می‌شود و مشکل برخی خانواده‌ها نیز مربوط به قدیمی بودن نرم افزار و یا فیلترشکن (vpn) که موجب عدم احراز هویت می‌شود لذا با خاموش کردن آن مشکلشان رفع می‌شود و سپس برای استعلام دانش آموز، معلم و مدیر اقدام کرد

شرفی افزود: دانش آموزان اتباع خارجی نیز در دسترسی به این شبکه مشکلی ندارند و می‌توانند با ارائه کد اتباع وارد شوند و در کلاس‌ها شرکت کنند.

نسخه  ios و web شبکه آموزشی دانش آموز از فردا در دسترس خواهد بود

وی از در دسترس بودن نسخه  ios و web شبکه دانش آموزی شاد از فردا خبر داد و اظهارکرد: سری دوم پرسش‌ها و پاسخ‌های پر تکرار (FAQ) در حال آماده سازی است بنابراین کاربران محترم می‌توانند سوالات خود را از طریق واحد فناوری ادارات ارسال کنند.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در برنامه ios این برنامه در محیطی شبیه سازی شده قرار دارد و با استفاده از ابزاری که تحت  web قرار دارد افراد می‌توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

شرفی تصریح کرد: مدیران مدارس می‌توانند معاونان خود را با تعریف سطح دسترسی به عنوان ادمین در تنظیمات اضافه کنند.

تا کنون بیش از 80 درصد مدیران مدارس ابتدایی به این شبکه پیوستند

وی افزود: تاکنون حدود 270 هزار کلاس در شبکه آموزشی شاد تشکیل شده است همچنین حدود 78 هزار مدیر مدرسه یعنی بیش از 80  درصد مدیران مدارس ابتدایی به این شبکه متصل شده‌اند و بیش از سه میلیون از دانش آموزان ابتدایی به این شبکه وارد شده‌اند.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: شورای سیاستگذاری شبکه شاد در خصوص جاهایی که اینترنت وجود ندارد و یا دسترسی به آن مشکل است تصمیمات لازمه را اتخاذ خواهد کرد.

وی اضافه کرد: تعداد یکصد نفر از ساعت 9 صبح تا 16 آماده پاسخگویی به سوالات کاربران در زمینه فناوری و پشتیبانی هستند لذا افراد می‌توانند از طریق شماره تماس 43081 ارتباط برقرار کنند و سوالات خود را مطرح کنند.

ثبت نام دانش آموزان، معلمان و مدیران متوسطه اول و دوم در شاد از امروز آغاز شد

شرفی همچنین از آغاز ثبت نام دانش آموزان، معلمان و مدیران دوره متوسطه اول و دوم در شبکه شاد از امروز خبر داد و تصریح کرد: از ویژگی‌های این پیام رسان ذخیره برنامه‌ها و فعالیت‌هاست لذا اگر دانش آموزی به موقع در کلاس حضور نیابد می‌تواند محتوای کلاس و همچنین تکالیف را مشاهده، سوالات خود را با معلم مطرح و پاسخ را دریافت کند.

به اشتراک بگذارید :