20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۲۳ ۱۹:۵۰:۵۵
کد مطلب:  1152646
پایتخت خلاقیت به وقت جشنواره

امروزه یکی از بسترهای شکل گیری و رشد تفکر خلاق ،رویدادهای علمی دانش آموزی در کشور است که همیشه به لحاظ کیفیت تاثیرگذاری، محل بحث و تبادل نظر کارشناسان تعلیم و تربیت قرار داشته است

مطالعات تجربی و حتی مشاهدات روزمره به روشنی نشان داده است  که استعداد و خلاقیت کودکان در نظام آموزش و پرورش غیر خلاق و غیر کارآفرین مجالی برای بروز و شکوفایی نخواهد یافت. در واقع، جریان قدرتمند و پرتلاطم استعداد و خلاقیت نوجوانان با رسیدن به شنزار آموزش غیر خلاق به سرعت به خاموشی خواهد گرایید و نشانی از آن باقی نخواهد ماند!

امروزه یکی از بسترهای شکل گیری و رشد تفکر خلاق ،رویدادهای علمی دانش آموزی در کشور است که همیشه به لحاظ کیفیت تاثیرگذاری، محل بحث و تبادل نظر کارشناسان تعلیم و تربیت قرار داشته است .متن زیر گفتگویی است با  خانم دکتر سلمانی دبیر نخستین جشنواره کشوری خلاقیت،نوآوری و کارآفرینی که  این جشنواره در نوع خود می تواند  یک رویداد منحصر بفرد در زمینه پرورش تفکر خلاق در جامعه باشد.          
 

 • خانم دکتر سلمانی این جشنواره کی و کجا متولد شد ؟

اگر بخواهم کمی به عقب برگردم دبیرخانه جشنواره ایده های برتر دانش آموزی از سال تحصیلی 94-93 با پیشنهاد من و به ابتکار پژوهش سرای دانش آموزی بصیرت ناحیه دو شهرری در سطح شهرستانهای استان تهران فعالیت خود را شروع کرد.

 • برای کسانی که از طریق این مصاحبه با جشنواره خلاقیت آشنا میشوند بفرمائید در حال حاضر قطار جشنواره در کدام ایستگاه است و از چه مراحلی عبور کرده تا به اینجا برسد؟

با توجه به راه اندازی سایت ثبت نام جشنواره و ارسال بخشنامه به مدارس سراسر کشور در اسفند ماه سال 1398 در حال حاضر داوطلبین در حال ثبت نام در جشنواره هستند که تا اوائل اردیبهشت ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

 تا بحال سه دوره از جشنواره باموفقیت و استقبال قابل توجه دانش‌آموزان و اولیای آنها  در سطح استان تهران و دوره سوم در سطح چند استان دیگر برگزار شده و در حاشیه مراسم اختتامیه  این دوره ها ، نمایشگاهی از دستاوردها و توانمندی های برگزیدگان هم برپاشده است .

 • می دانیم که همه ساله جشنواره های متنوعی در سطح آموزش و پرورش کشور برگزار میشود اما بسیاری از جشنواره های استعدادیابی از لحاظ ساختاری به گونه ای  سازماندهی شده اند که برگزیدگان خود را فقط تا اختتامیه همراهی می کنند و سرنوشت آنها پس از پایان رویداد به دست خود شرکت کنندگان  سپرده میشود !فکر نمی کنید این باعث هدر رفتن سرمایه و نیروی انسانی میشود؟آیا شما برای این چالش راهکاری دیده اید؟آیا جشنواره خلاقیت در این زمینه از مزیتی برخورداراست؟

بله همانطور که بدرستی اشاره کردید شورای سیاست گذاری جشنواره از ابتدا این چالش را شناسایی و برای آن برنامه ریزی کرد.دبیرخانه جشنواره ایده های برتر دانش آموزی در طول سه دوره برگزاری، ارتباط خود را با برگزیدگان حتی بعد از اختتامیه جشنواره حفظ کرده و در حد توان و بضاعت خود، حمایت علمی و مالی ایده های برتر جهت تبدیل به طرح، ساخت و ثبت اختراع را هم در دستور کارش قرار داده است .

برگزاری دوره‌های آموزشی و جلسات مشاوره و هدایت ایده های برگزیده، ارائه آخرین دستاوردهای علمی و تکنیک‌های ایده پردازی و خلاقیت،  از فعالیت های اصلی دبیرخانه جشنواره خلاقیت،نوآوری و کارآفرینی است .

یکی دیگر از موارد مهمی که این جشنواره را از رقبای دیگر متمایز کرده راه اندازی "باشگاه کارآفرینان نوجوان"  برای برگزیدگان است که اگر مایل بودین در بخش بعدی بیشتر توضیح بدهم...

 • بله حتما دوست داریم بیشتر در مورد فعالیتهای این باشگاه بدانیم اما پیش از آن اگر ممکن است  یک تعریف کوتاه از باشگاه کارآفرینان نوجوان داشته باشیم؟

باشگاه کارآفرینان نوجوان دوره‌ای است متمایز برای تربیت «نسل آیندة کارآفرینان نوآور کشور» که با تلاش جمعی «دفتر توسعة کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی»‍‌، «سازمان آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای کشور»، «‌وزارت آموزش و پرورش» و «دبیرخانه جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی» تشکیل شده است .

 

 • چه ضرورت و اهدافی باعث شد به فکر راه اندازی این باشگاه بیفتید؟

 

جمع‌بندی مطالعات انجام شده در زمینه کارآفرینی در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که یک فرد برای تبدیل شدن به یک کارآفرین نوآور، نیاز به تقویت مهارت‌هایی نرم و بنیادین در خود دارد که این کار اساسا می‌بایست از سنین کودکی و نوجوانی آغاز شود.

بر همین اساس به منظور تکمیل زنجیره خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی، دانش آموزان مستعد و ایده پرداز پس از ارائه ایده های خود در جشنواره خلاقیت رها نمی شوند و تحت آموزش های نرم کارآفرینی قرار می گیرند.

هدف از تاسیس این باشگاه :

 • توانمندسازی دانش آموزان خلاق و ایده پرداز در جهت دستیابی به تجربه عملی کارآفرینی در مقیاس کوچک
 • کمک به دانش آموزان جهت تقویت باور نسبت به خود و کشف و واکاوی خلاقیت خود از طریق کوشش و خطا
 • بهبود مهارت های اساسی مانند: تصمیم گیری، توانایی کار گروهی، حل مساله و شبکه سازی
 • تقویت نگرش کارآفرینانه نوجوانان و افزایش خلاقیت و نوآوری، عزت نفس، میل به موفقیت
 • تغییر روش‌های تدریس متناسب با مبانی کارآفرینی با هدف افزایش توانایی های کارآفرینانه دانش‌آموزان

و آشنا کردن اولیای دانش‌آموزان با مباحث کارآفرینی به منظور تربیت کودکان و نوجوانان در محیط خانواده برای افزایش توانایی های کارآفرینانه آنهاست.

 • باشگاه کارآفرینان نوجوان چه ویژگی هایی دارد و چه کسانی می توانند عضو این باشگاه بشوند؟

 

مدت فعالیت در باشگاه کارآفرینان دانش‌آموزی 18 ماه است که در ابتدا با یک اردوی دو روزه شروع و پس از آن دانش آموزان به گروه های 6 تا 8 نفری تقسیم و برای هر گروه یک رهیار در نظر گرفته می‌شود . گروه‌های دانش‌آموزی هر دو تا سه هفته یکبار در مکانی که از سوی باشگاه اعلام می‌شود گرد هم آمده  و به یادگیری مهارت های کارآفرینی می‌پردازند. ارتباط دانش‌آموزان پس از دوره‌های باشگاه و حتی پس از ورود به دانشگاه و موقعیت های شغلی ادامه پیدا می کند.  اردوی آموزشی به صورت مجزا ویژه دانش آموزان دختر و پسر برگزار می شود و مربیان خانم ویژه اردوی دختران و مربیان آقا ویژه اردوی پسران در نظر گرفته می شود.

  این دوره فراگیر محور و بر پایه فعالیت‌های فردی و جمعی تدوین شده و توسط اساتید کارآفرینی مرکز تربیت مربی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اجرا می شود .

  آموزش های باشگاه بر پایه فعالیت‌هایی شامل ورزش های ذهنی، تمرین‌‌های انگیزشی و خلاق، حل معما، ارائه مباحث توسط فراگیران و یادگیری در خلال داستان های افراد موفق، بازدید از صنایع و کسب و کارهای موفق و ورزش صورت می گیرد و  نکته آخر اینکه برگزیدگان جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی در سطح مدرسه، منطقه، استان دختر و پسر در رده‌های سنی 12 تا 15 سال و 16 تا 18 سال پس از انجام غربالگری می توانند به عضویت در  این باشگاه نائل شوند .

 • چه کسانی می توانند در این دوره از جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی شرکت داشته باشند و داوطلبین به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟

 

شرکت‌کنندگان واجد شرایط در این دوره از جشنواره  شامل:

تمامی  دانش‌آموزان دوره اول متوسطه

تمامی دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه (نظری، فنی حرفه‌ای، کار دانش)

 و همه  اولیای دانش آموزان، مدیران و کادر آموزشی و اجرایی مدارس کشور

 به علاوه ی دانش آموزان مدارس ایرانی خارج از کشور و مدارس با نیازهای ویژه (استثنایی) میشه.

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت ایده:

-1 عنوان ایده

-2 زمینه علمی ایده

-3 وضعیت مالکیت معنوی ایده (ثبت اختراع، درحال ثبت اختراع، نمونه سازی شده ولی ثبت نشده، پژوهشی، فقط ایده خام )

-4 درج شماره اظهارنامه ثبت اختراع یا شماره اختراع ثبت شده (اختیا ری)

-5 چکیده ایده، شامل:  هدف، بیان مسئله یا مشکل، راه حل، شیوه عملیاتی نمودن راه حل پیشنهادی، دستاوردها و کاربرد (حداکثر 500 کلمه)

-6 نقشه علمی و فنی ایده

-7 آیا ایده در مسابقه دیگری ارائه شده است؟ (عنوان مسابقه و رتبه کسب شده)

-8 آیا ایده شما برای اولین بار  (در سطح ایران و جهان) ارائه می شود؟ وجوه تمایز و برتری ایده شما نسبت به ایده‌های مشابه داخلی و خارجی چیست؟

9-  استفاده کنندگان نهایی از ایده شما چه کسانی هستند؟

لازم به توضیح است که در صورت نیاز به توضیحات بیشتر توسط داوطلب، فایل ضمیمه به‌صورت متن و تصویر و فیلم می‌تواند بارگذاری شود .توضیحات بیشتر برحسب موضوع و نوع ایده می تواند شامل: ضرورت، روش اجرا، نقشه علمی و فنی ایده، پیش بینی زمان اجرا، برآورد هزینه، نتایج آزمایش ها، مقایسه دقیق علمی و تخصصی ایده با نمونه های مشابه داخلی و خارجی، تاییدیه های علمی و فنی در صورت وجود، کدهای برنامه و نمونه کامپایل شده ی ایده های حوزه نرم افزار، پرسش نامه‌ها و مصاحبه ها در ایده های حوزه علوم انسانی، مستندات مربوط به نمونه سازی و عملیاتی نمودن و... باشد.

هنگام ثبت نام امکان ارسال و بارگذاری فیلم حد اکثر 3 دقیقه ای با روایت ایده پرداز که در آن مراحل ایده پردازی، طراحی، ساخت، آزمایش ،  نتایج و... همراه مستندات وجود دارد.استفاده از نرم افزارهای ارائه و کنفرانس به منظور توضیح بیشتر  هم موثر خواهد بود.

همچنین ایده پردازان عزیز می توانند در صورت تمایل قبل از ثبت ایده خود، به راحتی و با حداقل هزینه (یک هزارتومان) اظهارنامه اختراع خود را در سامانه مرکز مالکیت معنوی به آدرس  http://iripo.ssaa.ir ثبت و شماره اظهارنامه را در فرم ثبت نام درج نمایند  که البته انجام این مرحله اجباری نیست.

به داوطلبین پیشنهاد می شود برای اطمینان از تکراری نبودن ایده، از بانک های اطلاعاتی سامانه مرکز مالکیت معنوی و سایر بانک های اطلاعاتی ثبت اختراع استعلام کنن.

 

 • این جشنواره چقدر در راستای اهداف عالی نظام تعلیم و تربیت که در اسناد بالادستی کشور پیش بینی شده است؟

 

سوال خوبی مطرح کردید ممنونم .

باید عرض کنم پرورش دانش‌آموزان پژوهنده، خلاق، نوآور  و دارای روحیه کارآفرینی از مهم‌ترین اهداف سند تحول بنیادین در فصل دوم: بندهای 5، 6، 7، 13، 24 و25، فصل چهارم: مدرسه در افق چشم انداز 1404، فصل پنجم: بند1، فصل ششم: بندهای 6، 7، 14 و 15، فصل هفتم: بندهای 1، 6، 7، 8، 15، 17، 18، 21، 23) ، اهداف مدرسه ایده آل در سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404(بندهای 2، 7، 8، 10)، برنامه زیر نظام راهبری و مدیریت  نظام تعلیم و تربیت (اهداف 6، 8، 81 و 12)، برنامه درسی ملی و نیاز اساسی کشور برای پیشرفت و توسعه است و برگزاری این جشنواره گامی موثر و مهمی در تحقق اهداف ذکر شده است.

 

 • به نظر می رسد چشم انداز و ماموریت وسیعی برای این جشنواره تعریف شده!منظورم این است که جمع بین مفاهیم خلاقیت،نوآوری و کارآفرینی بشکل زنجیره ای از مهارتها که در عنوان و رویکرد این جشنواره به چشم می خورد چه ضرورتی داشت؟آیا قرار است ارتباط خاصی از طریق این جشنواره بین این مجموعه مهارتها بوجود آید؟

به نکته بسیار مهمی اشاره کردین.

ببینید در عصر حاضر با توجه به شتاب تغییر و تحولات تکنولوژی برای این که همه ما خود را مطابق با تغییرات و دگرگونی های ژرف جهانی آماده کنیم لازم است آموزش‌های لازم در مورد تفکر خلاق و انتقادی به تمامی  افراد جامعه داده شود تا متناسب با شغل خود  به ایده پردازی رو بیاورند  و با عملی ساختن این ایده ها ارزش های تازه ای  خلق کنند.

در این مسیر، پرورش ویژگی هایی نظیر خلاقیت و ایده پردازی، خوش بینی به آینده، خطر پذیری، آینده نگری، مهارت های رهبری و استقلال طلبی از سنین کودکی و نوجوانی می تواند  مهارت های کارآفرینی را در نسل های بعدی نهادینه کرده و آینده درخشان تری را برای فرزندان این سرزمین رقم بزند. جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کار آفرینی گامی است موثر در جهت شناسایی و فراهم آوردن زمینه رشد و هدایت استعدادها و پرورش خلاقیت فردی و گروهی دانش آموزان، تسریع نوآوری و هدایت اونها به سمت کارآفرینی.

در واقع مفاهیم اصلی که این جشنواره با  آنها آغاز می شود «خلاقیت» و «نوآوری» است.

خلاقیت به کارگیری توانایی‌های ذهنی برای ایجاد یک ایده یا مفهوم جدید است و نوآوری ﻓﺮاﻳﻨﺪ پرورش اﻳﺪه ناشی از ﺧﻼقیت و ﺗﺒﺪﻳﻞاون ﺑﻪ ﻣﺤﺼﻮل، ﺧﺪﻣﺎت و روﺷﻬﺎی ﺟﺪﻳﺪ ﻋﻤﻠﻴﺎتی. ﺧﻼﻗﻴﺖ ﺑﺴﺘﺮ رﺷﺪ و ﭘﻴﺪاﻳﻲ ﻧﻮآوریﻫﺎﺳﺖ و کارآفرینی خلاقیت و نوآوری رو به وسیله یک فرایند سازمان یافته و منظم به نیازها و فرصت های بازار پیوند می‌دهد.

به همین خاطر است که ما در جشنواره کل این زنجیره را پوشش دادیم.

 • کارشناسان معتقدن رویدادهای علمی و جشنواره های  زیادی هر ساله در  کشور برگزار میشود که هیچ نسبت و سنخیتی با نیازهای بومی کشور نداشته  و برنامه خاصی هم برای پوشش این نیازها در سطح بومی، منطقه ای و ملی ندارد.  علیرغم اینکه خیلی از این جشنواره ها بین المللی هستند !آیا این جشنواره برنامه ای در این زمینه دارد ؟

بله 100%...

یکی از مباحث مهمی که این جشنواره در اولویت قرار داده لزوم توجه به نیازهای اساسی کشور و نیازهای بومی و محلی در جهت دهی ایده‌های دانش‌آموزان با توجه به الگوی اقتصاد مقاومتی  است .

متاسفانه هر سال شاهد این هستیم که جمع کثیری از دانش‌آموزان مستعد و علاقمند اقدام به انجام پژوهش و ساخت نمونه ایده با صرف بودجه‌ی خانواده‌ها یا مدارس می‌کنند و در نهایت اکثر قریب به اتفاق این طرح‌ها غیراصولی، تکراری، بدون صرفه‌ی اقتصادی و  فاقد قابلیت تجاری‌سازی و کارآفرینی هستند!

این جشنواره با محورهایی که با دقت انتخاب و اعلام کرده و طی یک پروسه علمی و کارشناسی و دقیق برای استفاده از این ایده ها در راستای حل مسائل اساسی کشور برنامه ریزی کرده است .

 

 • با توجه به گستردگی موضوعی این جشنواره و بالا بودن گروه مخاطبان آن  از چه سیستمی برای ارزیابی ایده ها استفاده میشود تا بیشترین بازدهی را داشته باشید؟

بله همانطور که گفتید گستردگی کار یکی از چالش های جشنواره در بخش داوری بود که  برای حل این مسئله یک سیستم دقیق طراحی شده به این شکل که :داوری ایده های ارسالی در سه سطح  منطقه، استان و کشور به طور دقیق توسط داوران متخصص با توجه به شیوه نامه تهیه شده در این مورد صورت خواهد گرفت با این توضیح که هر سطح دو مرحله داوری خواهد داشت.

الف) مرحله درون استانی

 رتبه های اول، دوم و سوم مدرسه، منطقه و استان در دوره متوسطه اول ومتوسطه دوم (نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش)،  مشخص و ایده های برتر هر استان که حد اقل 85 درصد امتیاز داوری مرحله دوم استانی را کسب نموده باشند، به مرحله نهایی داوری (کشوری) راه خواهند یافت.

از هر استان یک مدیر پژوهش سرا، یک مدیر مدرسه و یک دبیر راهنمای برتر بر اساس تعداد ایده و رتبه دانش آموزانشان انتخاب و به مرحله کشوری راه خواهند یافت.

از هر استان ایده های منتخب اولیا، مربیان، مدیران، هنرآموزان و دبیران که 85 درصد امتیاز لازم را کسب نموده باشند، به مرحله کشوری راه خواهند یافت.

ب) مرحله کشوری:

در نهایت  ایده های راه یافته به مرحله کشوری براساس کسب حد نصاب امتیاز لازم، محور علمی، دوره تحصیلی و انفرادی یا گروهی بودن، به سه دسته ایده های طلایی، نقره ای و برنزی تقسیم میشن.

 • می دانید که ایده مفهوم بسیطی است . برای اینکه ایده پردازی را برای شرکت کنندگان جشنواره خلاقیت روش مند و قابل درک و فهم کنید چه کارهایی انجام دادید؟آیا لازم است تا  آموزشی در این زمینه ببینند؟

بله حتما لازم است .ما برای قاعده مند کردن فرآیند ایده پردازی از طریق آموزش هایی که بصورت فشرده و کاملا منحصر بفرد و از طریق  سایت وکانال های ارتباطی جشنواره در دسترس داوطلبین قرار می دهیم تلاش می کنیم تا ضمن ارائه یک تعریف درست و جامع از ایده و ایده پرداز و ایده پردازی ،تمام ابهام هایی که در ذهن مخاطب در این مورد وجود دارد را  پوشش بدهیم .

 • این آموزش ها کجا در دسترس هستند ؟

داوطلبین می توانند آموزش های ما را  از طریق سایت www.stideas.ir  و شبکه های اجتماعی ما با آی دی : @stideas دریافت کنند و لحظه به لحظه با جشنواره همراه باشند.

 • با توجه به پیچیدگی های خاص انتخاب و داوری ایده ها آن هم در سطح یک رویداد علمی بزرگ کشوری ،چه عاملی باعث شد که علاوه بر دانش آموزان؛اولیا و مربیان را هم به گروه مخاطبین مجاز شرکت کننده در جشنواره اضافه کنید؟

ببینید  ما بعد از مطالعه رویدادهای علمی دانش آموزی در کشور متوجه شدیم که خیلی از جشنواره ها در سطح آموزش و پرورش به این ضرورت توجه نکرده اند که آماده سازی ذهن اولیا و مربیان مدارس برای تقویت مهارت های خلق ایده و کارآفرینی در دانش آموزان یک امر ضروری است  ! ما نباید فراموش کنیم که  ایجاد انگیزه و بستر مناسب برای بروز ایده های خلاقانه ی اولیا و مربیان مدارس و هماهنگی ذهن آن ها برای کمک به ایده پردازی در دانش آموزان سهم بزرگی در موفقیت این جشنواره دارد .  

 • در بین اسامی حامیان جشنواره به نام بانک ملی ایران برخوردم.فکر می کنید تجربه همکاری یک نهاد علمی،آموزشی و پژوهشی با یک بنگاه اقتصادی مثل بانک چه چالش ها و چه دستاوردهایی می تواند داشته باشد؟

این خیلی مهم است  که ما بتوانیم بین حوزه تولید دانش و حوزه کاربردی کردن،تجاری سازی و مصرف آن  در بازار ارتباط برقرار کنیم.فکر می کنم ما توانستیم خیلی کارها را برای اولین بار در این جشنواره انجام بدیهم که یکی از آنها لینک کردن نیاز یک بنگاه اقتصادی دولتی بعنوان بازار مصرف با بخش خصوصی که کارش  تولید دانش از طریق ایده پردازی و نمونه سازی است .

من فکر می کنم این اقدام می تواند یک الگوی همکاری بین بخشی در سطح آموزش و پرورش کشور باشد.

 • چه نهادها و ارگان های دیگری  از جشنواره حمایت می کنند و این حمایت به چه نحوی است؟

حامی اصلی مالی جشنواره بانک ملی ایران است و البته در زمینه باشگاه کارآفرینان نوجوان از حمایت و مشارکت دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برخورداریم. و همچنین از حمایت سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی در زمینه بسته های تولید محتوای آموزشی و مشاوره اساتید در مراحل مختلف از ثبت نام تا داوری و... برخورداریم.

ستادتوسعه فرهنگ اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری که در دوره های قبلی هم حمایت خود را از جشنواره اعلام کرده بودند.

کمیسیون ملی یونسکو ایران نیز حمایت خود را با توجه به هم سو بودن برخی اهداف جشنواره با این نهاد، اعلام کرده است .

همچنین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نیز همکاری و حمایت خود را  اعلام نموده است .

جشنواره خلاقیت با توجه به حمایت مالی بانک ملی ایران برنامه ریزی دقیقی برای تقدیر شایسته از برگزیدگانش به این ترتیب انجام داده است :

-1 به ایده های برگزیده نهایی کشوری مطابق جدول زیر علاوه بر لوح تقدیر، جایزه کمک هزینه پژوهشی یا کمک هزینه تبدیل ایده به نوآوری و کارآفرینی تعلق می گیرد . 50 درصد کمک هزینه بصورت جایزه نقدی در مراسم اختتامیه جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی به برگزیدگان نهایی تقدیم خواهد شد . 50 درصد باقیمانده براساس طرح توجیهی  ارائه شده و برای عملیاتی شدن ایده با نظارت کارشناسان جشنواره و براساس مستندات ارائه شده پرداخت می شود .

ایده ی طلایی: یک میلیون  تومان

ایده ی نقره ای: 800 هزار تومان

ایده ی برنزی : 600 هزار تومان

ایده ی شایسته ی تقدیر : 300 هزار تومان

-3 اهداء لوح تقدیر و جوایز طلایی، نقره ای و برنزی به  ایده های منتخب بخش اولیا، مربیان و دبیران که حد نصاب امتیاز لازم را کسب بکنند

 جوایز ویژه این دوره از جشنواره شامل:

-1 دو ایده به عنوان ایده های ویژه جشنواره انتخاب گردیده و به هر ایده مبلغ  3 میلیون تومان با لحاظ بند یک جوایز، تقدیم میشه.

2.  جایزه ویژه جایگزین بند 1: سفر علمی صاحبان دو ایده ویژه بند 1 به سرپرستی نماینده آموزش و پرورش به یکی از کشورهای عضوسازمان کنفرانس اسلامی در صورت کسب مجوزهای لازم از وزارت آموزش و پرورش.

-3 کمک به نمونه سازی و ثبت اختراع ایده های طلایی و نقره ای

4- کمک به تبدیل ایده های برتر پژوهشی به مقاله علمی و چاپ در نشریات معتبر علمی و یا ارائه در کنفرانس های علمی معتبر

5- کمک به ایده های طلایی نمونه سازی یا عملیاتی شده در جهت ارتباط با شتاب دهنده ها  و صاحبان صنایع و تجاری سازی

-6 بانک ملی ایران ضمن اهدای جوایز به همه ایده های منتخب مرحله نهایی، دو جایزه ویژه و ارزنده نیز به انتخاب هیات داوران به ایده برتر با موضوع سواد مالی و اقتصادی و مسئولیت های اجتماعی اهدا خواهد کرد.
7- کمیسون ملی یونسکو ایران  هم به 5 ایده منتخب هیات داوران لوح تقدیر و جایزه ویژه  اهدا خواهد کرد.

 • برای مخاطبین این جشنواره در شرایط خاص این روزها که در حال سپری کردن روزهای قرنطینه خانگی هستند  برنامه ریزی دیگری هم انجام شده تا سطح آمادگی آنها برای شرکت در جشنواره حفظ بشود؟

سوال خوبی است.

با توجه به تعطیلی زود هنگام مدارس کشور بدلیل شیوع جهانی ویروس کرونا و طولانی شدن این تعطیلات و اعلام قرنطینه خانگی در سطح کشور شورای سیاست گذاری و اتاق فکر جشنواره بسرعت یک کمپین رو با عنوان "#خلاقیت-قرنطینه-نیست" طراحی و راه اندازی کرد تا بتونه ارتباط خودش رو با مخاطبین از این طریق حفظ کنه و گسترش بده.

در حال حاضر مخاطبین ما در سراسر کشور با جستجوی این هشتگ می تونن به این کمپین بپیوندن و برای ما ویدئوها و عکس هاشون رو ارسال کنن.

برای شرکت در پویش مردمی # خلاقیت_ قرنطینه_ نیست کافیه مخاطبین یک فیلم 55 ثانیه ای یا تصویر واضح همراه با توضیحات از فعالیت  آموزشی یا خلاقانه ای که در ایام قرنطینه در منزل خود انجام می دهند، تهیه و  از طریق شبکه های اجتماعی به آدرس @stideas ارسال نمایند .

آثار منتخب در کانال شبکه های جتماعی جشنواره به اشتراک گذاشته خواهد شد. و به نفر اول یک میلیون و 10 نفر بعدی هرکدام 100 هزار تومان جایزه نقدی تعلق میگیره

شرکت در پویش # خلاقیت_ قرنطینه_ نیست برای عموم آزاد هست و تا 5 ادیبهشت مهلت دارد.

 

 

 

 

 

 

اقدام دیگه ای که در این روزها در اولویت قرار دادیم برگزاری وبینار در زمینه های مختلف علمی-تخصصی و با حضور کارشناسان برجسته کشور برای استفاده مخاطبینمون هست که این کار در حال حاضر در مراحل پایانی طراحی و تحقیق قرار داره و بزودی اجرا خواهد شد.

جشنواره کشوری خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی با هدف معرفی جشنواره و ایجاد بستر مناسب برای آموزش مهارتهای تفکر بر پایه علوم شناختی و بهبود توانمندی دانش آموزان ، اولیاء و مربیان برای ایده پردازی و حل مسائل فردی و اجتماعی ،  و نیز آشنایی مخاطبان با مهارت های نوین با بهره گیری از اساتید مجرب این حوزه ها اقدام به برگزاری نشست های تخصصی انلاین در حوزه های مرتبط با خلاقیت ، نو آوری و کار آفرینی به صورت رایگان می نماید.

این نشست های تخصصی ازاین پس به طور منظم و یک جلسه در هفته برگزار خواهد شد، برنامه سه هفته آینده این نشست ها را به شرح ذیل اعلام میشه:

وبینار اول) دکتر سعیده سلمانی

 دبیر جشنواره ملی خلاقیت،نوآوری کارآفرینی

موضوع: چرایی و چگونگی جشنواره خلاقیت ، نوآوری و کارآفرینی

 

وبینار دوم) دکتر محمود تلخابی؛

مدیر کمیته آموزش جشنواره ملی خلاقیت،نوآوری کارآفرینی

موضوع:رویکرد شناختی به آموزش "خلاقیت"

 

وبینار سوم )دکتر عباس منصورنژاد؛                                

مدیر کمیته مهارت افزایی جشنواره ملی خلاقیت،نوآوری کارآفرینی

موضوع:  اهمیت محتوای دیجیتال در راه اندازی خلاقانه کسب وکارهای اینترنتی

 

وی افزود: علاقمندان می توانند از طریق لینک در این وبینار ها ثبت نام نمایند:

https://b2n.ir/jaashnvaaree

سایت جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی:

Stideas-src.medu.ir

 

 • در پایان اگر صحبتی از طریق این رسانه با مخاطبین خودتون دارین بفرمائین ...

خیلی ممنونم از شما و همینجا از علاقه مندان و داوطلبین جشنواره خلاقیت ،نوآوری و کارآفرینی دعوت می کنم که آموزش های ما رو از طریق کانالهای ارتباطی ما در فضای مجازی و سایت stideas.ir حتما دنبال کنن تا بتونن با استفاده از شرایط پیش اومده بواسطه قرنطینه و تعطیلی مدارس ،آمادگی خودشون برای شرکت در این جشنواره رو در بالاترین سطح حفظ کنن.برای همه شما آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم بزودی شما رو در این جشنواره ببینم.  

دانش آموزان ، اولیا و مربیان می توانند برای ثبت نام و آموزش از سامانه های زیر استفاده نمایند:

تلفن دبیرخانه: 55906916 روزهای شنبه تا دوشنبه 9 الی 16

 

سامانه ثبت نام: stideas-src.medu.ir

سامانه آموزشی (بزودی راه اندازی می شود.): stideas.ir

شبکه های اجتماعی:@stideas

ایمیل: topideas@chmail.ir

به اشتراک بگذارید :