28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ ۰۸:۰۶:۲۸
کد مطلب:  QOpsCMmm
وزیر آموزش و پرورش در سخنان پیش از خطبه های نمازجمعه تهران:
پوشش دانش آموزان ابتدایی در كشور 98 و6 درصد رسیده است

وزیر آموزش و پرورش گفت : پوشش دانش آموزان در مقطع ابتدیی 98 و 6 درصد، در مقطع متوسطه اول 94درصد و در مقطع متوسطه دوم بیش از 82درصد رسیده است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از ایرنا، علی اصغر فانی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه تهران که به مناسبت هفته معلم ایراد گردید، اظهارکرد : هم اكنون 110 مدرسه در كشور با تنها یك دانش آموز تاسیس شده است كه این نشان از اهمیت دولت جمهوری اسلامی ایران به موضوع تعلیم و تربیت است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد : 500 مدرسه با كمتر از پنج دانش آموز در كشور به تعلیم و تربیت دانش آموزان می پردازند.

وی خاطر نشان كرد : بیش از 70 هزار كودك لازم التعلیم با مراجعه به خانواده های آنها شناسایی و ثبت نام شده اند.

فانی افزود : در دوران دفاع مقدس 36 هزار دانش آموز و پنج هزار معلم شهید داشتیم.

وزیر آموزش و پرورش با گرامیداشت خاطرات معلمان شهید، شهیدان رجایی و باهنر گفت: هفته معلم در تقویم ما با یاد مجاهد معلم شهید مرتضی مطهری گره خورده است.

وی تعلیم و تربیت را از شئون الهی دانست و بیان داشت: معلمی موهبتی است كه خداوند آن را به اولیای پاك خود ارزانی داشته تا هدایت را به بشریت بیاموزند.

فانی یادآور شد: امروز معلمان گرامی ما در دورترین نقاط كشور بدون وجود هیچ نشانی از دستگاه های دولتی فقط با برقراری پرچم جمهوری اسلامی ایران به تدریس دانش آموزان می پردازند.

احداث بیش از 100 هزار كلاس از سوی خیرین مدرسه ساز

وی اظهار کرد : خیرین مدرسه ساز از ابتدای انقلاب تاكنون توانسته اند از 500هزار كلاس درس موجود برای دانش آموزان كشور بیش از 100 هزار كلاس درس احداث كنند به عبارتی روزانه 7 كلاس از سوی این خیرین ساخته شده است.

وزیر آموزش و پرورش بیان كرد: همچنین از 11 اردیبهشت تا 11خرداد ماه جشنواره خیرین مدرسه ساز در سراسر كشور برگزار می شود.

پرهیز از اجرای طرح های شتابزده

وی تاكید كرد: وزارت آموزش و پرورش با استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری و راهبردهای رئیس جمهور و برنامه های مجلس تلاش می كند تا از تصمیم گیری های شتابزده پرهیز كند .

فانی بیان کرد :این وزارتخانه تلاش می كند نقاط آسیب زا بودن طرح ها را مشخص،برطرف و سپس آنها را اجرایی كند وطی سه سال گذشته هیچ طرح عجولانه ای بدون ایجاد زیر ساخت ها و همدلی خانواده ها در كشور اجرایی نشده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اكنون با مشاركت خانواده ها و تلاش همكاران فرهنگی در كشور بیش از 105 هزار مدرسه با تلاش های یك میلیون همكار فرهنگی و 13میلیون دانش آموز فعال است.

طرح رتبه معلمان

وی خاطرنشان کرد : علیرغم تنگناهای مالی با حمایت رئیس جمهور از سال 94 طرح رتبه بندی معلمان را اجرا كردیم كه در سال 95 آثار اجرای این طرح را خواهیم دید و با اجرای این طرح دغدغه معیشتی معلمان در سال 95 برطرف خواهد شد.

ترویج فرهنگ قرآنی

فانی بیان کرد : همچنین این وزارتخانه تلاش های بسیاری را برای ترویج فرهنگ قرانی و آشنایی دانش آموزان با سیره امامان و معصومان (ع) انجام داده است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ایجاد 600دارالقرآن در سراسر كشور گفت: تلاش شده تا كیفیت مدارس قرانی را با مشاركت هفت میلیون دانش آموز در اجرای طرح ملی و سراسری حفظ قران و همچنین طرح انس با اهل بیت (ع) را با مشاركت 6میلیون دانش آموز در كشور افزایش دهیم .

وی یادآور شد: همچنین با حضور روحانیون در 55هزار مدرسه كشور همه روزه نماز جماعت برپا می شود و 600 هزار دانش آموز تاكنون در اردوهای راهیان نور با رعایت سلامت شركت كرده اند.

فانی بیان کرد : برای سلامت جمعی و صیانت از دانش آموزان ،15هزار جنگ شادی برگزار شده و بیش از 500 هزار اردوی علمی و فرهنگی و طرح هایی نظیر المپیاد ورزشی درون مدرسه ای با حضور بیش از 6میلیون دانش آموز در مدارس كشور اجرایی شده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد : همچنین سه میلیون پرونده مشاوره در زمینه های گوناگون با هدف سلامت دانش آموزان برای آنها پیش بینی شده است.

وی با اشاره به سفیران سلامت برای سلامت جسمی و روانی دانش آموزان گفت: طرح سفیران سلامت دانش آموزان با مشاركت 1.7 میلیون دانش آموز در كشور اجرایی و 2ساعت درس بهداشت به دروس دانش آموزان اضافه شده است.

وزیر آموزش و پرورش، افزود : همچنین 2میلیون دانش آموز در پژوهش های علمی مشاركت داشته اند و 64 پژوهش سرا به آزمایشگاه های نانو مجهز شده اند .

فانی با اشاره به طرح توسعه كتابخانه های مدارس گفت: طی سه سال گذشته 150هزار كتابخانه كلاسی در مدارس ایجاد شده است و تعداد كتاب یاران به 128هزار نفر رسیده است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به دغدغه فضای مجازی برای دانش آموزان گفت: برای در امان ماندن دانش آموزان از مشكلات فضای مجازی، شبكه ملی مدارس را توسعه داده ایم.

سند تحول آموزش و پرورش

وی همچنین در بخشی دیگر از سخنرانی خود به سند تحول آموزش و پرورش اشاره كرد و گفت: تنظیم این سند قریب 10سال طول كشید و اجرای آن می تواند تحولی مهم در آموزش و پرورش كشور ایجاد كند.

فانی تاكید كرد: طی برنامه ششم توسعه در صدد هستیم كه در طول زمان همه برنامه را مبتنی بر این سند در كشور اجرایی كنیم.در این راستا تغییرات تا پایه نهم اعمال شده است و در سال تحصیلی 96-95 پایه دهم بر اساس این سند در مدارس استقرار می یابد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: همچنین پس از گذشته 70سال اساسنامه مدارس عشایر كشور به منظور ایجاد فرصت های ویژه،در دولت تدبیر و امید نهایی و تصویب شد.

نرخ پوشش دانش آموزان پیش دبستانی

وی نرخ پوشش دانش آموزان پیش دبستانی را 56درصد اعلام كرد و گفت: رسیدگی به مناطق محروم، مرزی و دو زبانه در مرحله پیش دبستانی از دیگر برنامه های وزارت آموزش و پرورش است.

وزیر آموزش و پرورش سیاست این وزارتخانه را توسعه عدالت آموزشی در كشور بیان كرد و گفت: همه كودكان كشور بر اساس ماده 30 قانون اساسی باید از نعمت سواد برخوردار شوند و ایجاد مدارس تك نفره در كشور در راستای تحقق قانون اساسی است.

فانی اظهار کرد : 400 هزار دانش آموز كشور در مدارس شبانه روزی تحصیل می كنند .

اقتصاد مقاومتی

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نامگذاری سال 95 به نام سال اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری گفت: اقتصاد مقاومتی باید بر اساس مشاركت آحاد جامعه شكل بگیرد كه مهمترین ویژگی هایی كه آموزش و پرورش می تواند به دانش آموزان بیاموزد صرفه جویی در هزینه و تقویت فرهنگ مهارت آموزی است. فرهنگ سازی می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی مهم باشد.

فانی افزود :آموزش و پرورش به عنوان دستگاه دولتی از ویژگی منحصر بفردی برخوردار است و باید تلاش كند تا در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارد و در میان وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف آموزش و پرورش نقش كلیدی و منحصر بفردی نسبت به سایر دستگاه ها دارد.

وی با اشاره به وجود 13میلیون دانش آموز ، حدود 26میلیون والدین دانش آموزان و یك میلیون فرهنگی در كشور گفت: این نهاد 40 میلیون مخاطب دارد كه می تواند در جهت اطلاعات و آگاهی با اقتصاد مقاومتی گام بردارد.

 
به اشتراک بگذارید :