21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ ۱۴:۲۴:۵۱
کد مطلب:  1132276
محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان
عملکرد سال 1398 و برنامه های پیش روی سوادآموزی را تشریح کرد:

محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان عملکرد سال 1398 و برنامه های پیش روی سوادآموزی را تشریح کرد:
از جمله دستاوردهای سازمان در سال 1398 می توان به افزایش نرخ باسوادی به 96 درصد در گروه سنی 49-10 ساله ، رتبه برتردر جشنواره شهید رجایی در بین سازمانهای وابسته به وزارت متبوع، رتبه برتر کمیته پژوهشی در بین کمیته های پژوهشی وزارت متبوع، رتبه 9 براساس شاخص های ارزیابی در مرحله پنجم ارزیابی دولت الکترونیک را در بین دستگاه های دولتی اشاره نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان در آستانه عید سعید نوروز سال 1399 گفت سال 1398 سال سختی برای سوادآموزی بود در ابتدای سال تعدادی از استانها با پدیده سیل مواجه بودند و این پدیده طبیعی در عملکرد کلاس ها و برنامه های سوادآموزی تاثیر گذار بود هر چند برنامه ریزی درست و دقیق همکاران این مسئله را به حداقل ممکن رساند و در این اواخر هم پدیده شوم کرونا فعالیت های آموزش حضوری سوادآموزی را تحت شعاع قرار داد و در این زمینه هم سعی شد از طریق رسانه ها و فضای مجازی آموزش دوره های سوادآموزی را بکار به گیریم.

 در ادامه آقای محمدزاده با تبریک سال جدید، به همه همکاران سوادآموزی به خصوص سوادآموزان عزیز  توسعه کرد که هشدار های وزارت بهداشت را جدی بگیرند و سعی کنند ایام عید را سفر نکنند و در منازل خود به مانند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه صحبت های خود به عملکرد دوره های سوادآموزی اشاره کرد و گفت : از کل حجم پیش بینی شده در سال جاری تاکنون، تعداد 382هزار و 505 نفر  در سه دوره سوادآموزی تحت پوشش قرار گرفته اند (83.8% حجم ابلاغی) که از این تعداد 184106 نفردر دوره سوادآموزی 98005 نفر در دوره انتقال و 100394  نفر در دوره تحکیم (تثبیت سواد )هستند. از این رقم 91.4% ایرانی و 8.6% اتباع خارجی بوده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان در ادامه صحبت های خود، سوادآموزان تحت پوشش را بر حسب جنس و مناطق جغرافیایی تفکیک کرد و گفت: از مجموع سوادآموزان تحت پوشش سال جاری، تعداد 62503 ( 16.3%) مرد و تعداد 32002 نفر ( 83.7% ) زن بوده است و از همین رقم ، تعداد 211605 ( 55.3%) در مناطق شهری و تعداد 170900 نفر ( 44.7% ) در مناطق روستایی در حال آموزش هستند.

محمدزاده در راستای بومی سازی فعالیت های سوادآموزی اظهار کرد: علاوه بر آموزش پایه سواد با تاسیس و راه اندازی 478 مرکز یادگیری محلی به آموزش مهارتهای اساسی زندگی، اجتماعی، حقوق شهروندی و شغلی و حرفه‌ای به سوادآموزان ارائه شده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان در خصوص جلب مشارکت دستگاه های دولتی و غیر دولتی بیان کرد: در حوزه آموزش، نظارت، توانمندسازی، تبلیغ و ترویج، تولید محتوا ، پژوهش و فن آوری تعداد 35 تفاهم نامه همکاری با دستگاه های دولتی و سازمان های مردم نهاد منعقد شده است و هر یک از این دستگاه ها به نوعی در برنامه های سوادآموزی همکاری می کنند.

محمدزاده در ادامه صحبت های خود به 54 عنوان کتاب آموزشی و راهنمای آموزشی بازنگری و تجدید چاپ شده اشار کرد و گفت: یکی ازمهمترین و رایج ترین منابع تحقق یادگیری مؤثر و پایدار در نظام و ساختارهای آموزشی، کتاب ها، مواد و رسانه های آموزشی هستند. رسانه ها و محتوای آموزشی در ایجاد تقویت و تثبیت مهارت سواد و اجزای آن شامل خواندن، نوشتن، حساب کردن و روخوانی قرآن کریم نقش منحصر به فردی داشته و در این فرآیند از جایگاه تعیین کننده ای برخوردارند. در این راستا سازمان همواره تلاش کرده است با استفاده از ظرفیت های مختلف، تهیه برنامه آموزشی و درسی و توجه مبنایی به نیازها و اقتضائات مخاطبان، مواد و رسانه های آموزشی مختلفی را در سال 98 تهیه و تولید کند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به مسئله محوری و مبنا قرار دادن یافته های پژوهشی در مواجه با تصمیمات و اجرای برنامه های سوادآموزی اشاره کرد و گفت : امروزه در بسیاری از سازمان ها به ویژه سازمان های آموزشی از پژوهش و تحقیقات به عنوان یک عنصر توانمند یاد می شود که می تواند برنامه های سازمان را آن چنان متحول نماید که قادر باشد قابلیت های شگرفی را از دیدگاه بهروری و کارآیی ارائه نماید. سازمان نهضت سوادآموزی برای انجام تحقیقات در زمینه سوادآموزی و آموزش بزرگسالان و سوق دادن طرح های تحقیقاتی در جهت اولویت های نظام آموزشی در سال 98 انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی را در سرلوحه برنامه های خود قرار داده است. سازمان طی یک سال گذشته توانسته تعداد 2 عنوان پژوهش ملی و 63 عنوان پژوهش استانی را به سرانجام برساند.  

محمدزاده در ادامه صحبت های خود به مسئله ساماندهی پرونده فیزیکی آموزش دهنده ها و توانمند سازی آنان اشاره کرد و گفت: بیشترین انرژی بخش امور اداری و پشتیبانی سازمان را اجرایی کردن آئین نامه اجرایی تبصره 10 ماده 17 قانون بکارگیری معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گرفت و خوشبختانه با تلاش همه همکاران شهرستانی ، استانی و ستادی این موضوع با جدیت در حال اجراست و تلاش می کنیم یک آزمون خوب و قابل قبول برای پذیرش آموزش دهندگان از سوی سازمان جهاد دانشگاهی برگزار شود. همچنین براساس اطلاعات سامانه سوادآموزی بالغ بر 47 هزار نفر در سال جاری با گذراندن دوره های آموزشی در برنامه های مختلف سوادآموزی فعالیت داشته اند.

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به چند دستاور سازمان در سال 1398 اشاره کرد گفت : به یاری خداوند متعال و تلاش همکاران موفق شدیم درصد باسوادی در گروه سنی 49-10 ساله به 96 درصد افزایش دهیم ، رتبه برتر جشنواره شهید رجایی در بین سازمانهای وابسته به وزارت متبوع، رتبه برتر کمیته پژوهشی در بین کمیته های پژوهشی وزارت متبوع، رتبه 9 براساس شاخص های ارزیابی در مرحله پنجم این ارزیابی را در بین دستگاه های دولتی کسب کنیم .

محمدزاده در پایان صحبت های خود به چند اولویت کاری سازمان نهضت سوادآموزی در سال 1399 اشاره کرد و گفت:  به منظور بسط عدالت فرهنگی و آموزشی با استفاده از فرصت ها و امکانات سوادآموزی و با اجرای برنامه سوادآموزی و یادگیری  مادام‌العمر با کیفیت برای  خانواده‌های  آسیب‌پذیر با تأکید بر مناطق مرزی، محروم و کمتر توسعه یافته در سال آتی تلاش خواهیم کرد با معیار قرار دادن برنامه های ریشه کنی بی سوادی و سه سطحی استانها و حمایت ازطرح های شتاب بخشی محلی و منطقه ای،  آموزش با کیفیت را در سوادآموزی ارائه دهیم، همچنین پیگیری تصویب و استقرار مرحله دوم نظام آموزش بزرگسالان از دیگر برنامه های اولویت دار سازمان است و نیز توانمند سازی نیروی انسانی و نظارت بر فرآیند آموزش و فعالیت های سوادآموزی از دیگر اولویت های سال آتی خواهد بود.


 
به اشتراک بگذارید :