20 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ ۱۱:۴۳:۵۱
کد مطلب:  Z29d5qT1
معاون آموزش و پرورش مازندران تشریح کرد:
پیوند ناگسستنی آموزش و پرورش با توسعه جوامع

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران با تأکید بر اینکه کمک به آموزش و پرورش سبب تربیت نیروهای انسانی کارآمد در بخش‌های صنعت، خدمات و کشاورزی می‌شود، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش با رشد و توسعه جوامع انسانی در ابعاد اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، مذهبی و ارتباطات بین‌المللی پیوندی ناگسستنی دارد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران، اسفندیار نظری در همایش تجلیل از معلمان پشتیبان و دانش‌آموزان برتر علمی و پژوهشی (متوسطه اول) که در سالن شهید آوینی چالوس برگزار شد، با تأکید بر تقویت پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی، اظهار کرد: در سال گذشته استان مازندران رتبه سوم مسابقات نانوی کشور را به‌ خود اختصاص داد.

وی با بیان اینکه امسال 20 نفر از دانش‌آموزان مازندران شامل افرادی‌ که در دوره توانمندسازی مطرح شدند و هم دانش‌آموزانی که در ارائه مقالات به رتبه‌هایی دست یافتند، به هفتمین جشنواره المپیاد نانو راه پیدا کردند، افزود: علم جدیدی با نام بیوتکنولوژی یا همان زیست‌فناوری در مازندران مطرح شده که به‌صورت پایلوت در آمل اجرایی شد و قرار است با همکاری انستیتو پاستور کشور مراکز دیگری نیز در مازندران راه‌اندازی شود.

این مسئول با تأکید بر اینکه دانش‌آموزان باید فراگیری کامل زبان انگلیسی را به‌عنوان آیتمی که در آینده آنها مانند شغل، کار و تحصیل بستگی دارد، اظهار داشت: در سال تحصیلی 94 - 93 دانش‌آموزان مازندران توانستند رتبه چهارم و پنجم جشنواره نوجوان خوارزمی را از آن خود کنند که با توجه به ظرفیت موجود در غرب مازندران امیدواریم در این منطقه نیز به وضعیت مطلوب دست یابیم.

نظری با تشریح مقام معلمان آنان را مجتهدان تربیتی و مدیر مسائل زنده در آموزش و پرورش خواند و تصریح کرد: دانش‌آموزان چالوس در سال گذشته در مرحله نخست المپیاد علمی در استان مازندران رتبه هفتم و در بخش کنکور سراسری نیز رتبه هشتم استان را به‌خود اختصاص دادند 

آموزش و پرورش الگوی موسسات و سازمان‌های رسمی جامعه است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از سازمان‌های مهم و موثر در جهان امروز و آینده، سازمان آموزش و پرورش است، اظهار کرد: آموزش و پرورش سازمانی است که الگوی تمام نهادها، موسسات و سازمان‌های رسمی جامعه است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران محور اساسی و موضوع اصلی سیاست سازمان آموزش و پرورش را انسان خواند و افزود: ثمربخشی این سازمان از یک‌سو تبدیل انسان‌های خام و مستعد به انسان‌های سالم، خلاق، بالنده، متعادل و رشد یافته بوده و از سوی دیگر تأمین‌کننده نیازهای نیروی انسانی جامعه در سطوح مختلف و در بخش‌های متفاوت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

این مسئول با بیان اینکه جامعه‌شناسان آموزش و پرورش را وسیله اداره و کنترل جامعه می‌دانند، تصریح کرد: از نظر اقتصادی نیز آموزش و پرورش نوعی سرمایه‌گذاری پرحجم و پرثمر تلقی می‌شود که اثربخشی و بازدهی کیفی و کمی آن در درازمدت به‌دست می‌آید.

نظری با تأکید بر اینکه کمک به آموزش و پرورش سبب تربیت نیروهای انسانی کارآمد در بخش‌های صنعت، خدمات و کشاورزی می‌شود، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش با رشد و توسعه جوامع انسانی در ابعاد اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، مذهبی و ارتباطات بین‌المللی پیوندی ناگسستنی دارد.

 

وی، چالش‌های جهانی آموزش و پرورش در قرن 21 را ناشی از دیدگاه‌های جدید به کارکردهای آموزش و پرورش عنوان کرد و افزود: در سند چشم‌انداز 20 ساله نظام با انتخاب دانایی به‌عنوان مبنای توسعه، جایگاه و رسالت مهم را برای آموزش و پرورش در نظر گرفت.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: جامعه‌ دانایی محور جامعه‌ای است که در آن اساس کار بر علم، ارزش و اخلاق استوار بوده و اطلاعات در دسترس همگان قرار می‌گیرد و همه افراد در تولید علم و اندیشه سهیم هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه فرآیند یاددهی و یادگیری بر مبنای آموزش‌محوری است، بیان کرد: چهارستون یادگیری از دیدگاه یونسکو برای آموزش و پرورش در قرن 21 مانند یادگیری برای دانستن، انجام دادن، زندگی کردن و یادگیری برای باهم زندگی کردن هستند که باید در نظام آموزش مورد توجه قرار گیرد.

نظری با تأکید بر کسب 10 مهارت برای داشتن زندگی سالم از سوی سازمان بهداشت جهانی خاطرنشان کرد: با کسب مهارت‌هایی مانند خودآگاهی، همدلی، روابط بین فردی، ارتباط موثر، مقابله با استرس، حل مسئله، تصمیم‌گیری و تفکرهای خلاق و نقادانه می‌توان از یک زندگی سالم بهره جست.

وی با برشمردن پنج رسالت مهم در گروه‌های آموزشی، یادآور شد: کیفیت‌بخشی به آموزش، نظارت و راهنمایی، پژوهش‌گرایی و پژوهش‌محوری، تولید محتوا و تولید رسانه‌های آموزشی از مهم‌ترین این رسالت‌ها است.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش باید مهارت‌های زندگی، خلاقیت و کارآفرینی را به دانش‌آموزان بیاموزد، بیان کرد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نگاه را از مواد درسی به یادگیرنده معطوف می‌کند و دانش‌آموز باید به مراحلی از حیات طیبه دست یابد.

این مسئول در پایان تقویت ساحت‌های 6گانه را در دانش‌آموزان ضروری خواند و گفت: ساحت علمی و فناوری، تربیت اخلاقی و اعتقادی، تربیت بدنی و جسمانی، زیباشناختی هنری، اقتصاد و سیاست و حرفه‌ای از جمله مواردی است که باید تقویت شود تا دانش‌آموز بتواند آن را در مرحله عمل به منصه ظهور برساند.

شایان ذکر است در این مراسم از معلمان پشتیبان، دانش‌آموزان برتر علمی و پژوهشی که در مسابقات کشوری، استانی و شهرستانی رتبه‌‌هایی را کسب کردند، تجلیل شد.

به اشتراک بگذارید :