23 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ ۱۳:۲۶:۵۳
کد مطلب:  1127467
پرورش ایده های جوان زمینه ساز رویش کارآفرینان خلاق فردا
#خلاقیت-قرنطینه-نیست

جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی فراگیرترین رویداد علمی کشوردر سطح دانش آموزان، اولیا و کادر آموزشی و اجرایی مدارس برگزار می شود. دبیر جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی از برگزاری بزرگترین رویداد کشوری آموزش، ارائه و اجرای ایده های طیف وسیعی از ایرانیان خبر داد.

 به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران دبیر حشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی گفت:  از آنجا که پرورش دانش آموزان پژوهنده، خلاق و کارآفرین از مهمترین اهداف سند تحول بنیادین است  و نیز اولین گام در پژوهش داشتن ایده مناسب و خلاقانه است، برگزاری این جشنواره می تواند مهمترین و نخستین گام در راستای انجام پژوهش هدفمند و هدایت شده توسط دانش آموزان باشد . 
وی افزود: به طور منحصربفرد در این جشنواره امکان آموزش و ایده پردازی برای دانش آموزان داخل و خارج از کشوردوره اول و دوم متوسطه ( نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش)  و دانش آموزان مدارس استثنایی و نیز تمام اولیا و مربیان (کادر آموزشی و اجرایی مدارس) کشور وجود دارد.
وی  ادامه داد: تاکید جشنواره بر آموزش مهارتهای تفکربر پایه ی آموزه های علوم شناختی به دانش آموزان ، اولیا و مربیان در راستای خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی می باشد . وی  این مهم  را یک ضرورت برای نظام تعلیم و تربیت دانست و خاطر نشان کرد: این جشنواره با مجوز معاونت متوسطه وزارت آموزش و پرورش توسط اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران برگزار می گردد و  دبیرخانه جشنواره در پژوهشسرای دانش آموزی بصیرت واحد دختران اداره آموزش وپرورش ناحیه 2 شهرری مستقر است. 
سعیده سلمانی زارجی گفت: ویژگی حایز اهمیت جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی این است که تمام ثبت نام کنندگان بعد از ارزیابی مقدماتی می توانند در آموزشهای 18 ماهه باشگاه کار آفرینان نوجوان با مشارکت دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شرکت نمایند . 
وی از حمایت  بانک ملی جمهوری اسلامی ایران ، سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی، ستاد توسعه فرهنگ اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری ، کمیسیون ملی یونسکو در ایران ، انجمن اولیا و مربیان، سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی، وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی از جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی خبر داد و گفت: ایده های با قابلیت عملیاتی شدن رها نمی شوند و به طرق مختلف هدایت و حمایت خواهند شد.
دبیر جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی افزود: با توجه به شرایط کنونی کشور و ضرورت قرنطینه و در خانه ماندن بعلت ویروس کرونا از همه هموطنان دعوت می گردد تا با شرکت در جشنواره خلاقیت، نوآوری و کار آفرینی و کمپین #خلاقیت-قرنطینه-نیست، امکان بهره مندی خودشان از آموزش های اصیل مهارتهای تفکر ولذت ایده پردازی در مسیرکارآفرینی  و بهبود شرایط اجتماعی را فراهم نموده و شور و نشاط خلاقیتی و علمی را در خانواده ها بوجود آورند.
وی معیارهای ارزیابی ایده ها را خلاقیت و نوآوری، مسئله محور بودن،مبتنی برنیاز های کشور و بومی بودن، داشتن ارزش علمی، فنی و تخصصی، مستندسازی علمی، ساده و کاربردی بودن، سهولت اجرا، محصول ذهن فرد ایده  پرداز بودن دانست و تاکید کرد میلیون ها جایزه نقدی و  بسته های حمایتی از ایده های برگزیده با حمایت ارگان های مختلف در نظر گرفته شده است که در مسابقات و جشنواره های کشور کم نظیر یا بی نظیر است.
سلمانی سهولت شرکت و نداشتن هزینه و قوانین و فرمت های دست و پاگیر از جمله مزیت های جشنواره ملی خلاقت، نوآوری و کارآفرینی دانست و افزود هر دانش آموز، ولی دانش آموز و فرهنگی که مسئله ای پیرامون خود تشخیص دهد و راه حلی خلاقانه برای آن در ذهن داشته باشد، امکان شرکت در این جشنواره را دارد.
دبیر جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی با اشاره به حمایت موثر مشفقانه مدیر کل دفتر تولید محتوا و بسته هی آموزشی فنی و حرفه ای و کار دانش سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی افزود: هنرآموزان و هنرجویان و اولیای آنها از مهمترین شرکت کنندگان این جشنواره هستند که به حضور آن ها توجه ویژه ای شده است.
سلمانی در پایان اظهارداشت :  ثبت نام در جشنواره خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی از 26 اسفند98 در سایت جشنواره به آدرس stideas-src.medu.ir آغاز و تا پایان اردیبهشت 99 ادامه خواهد داشت. سامانه آموزشی جشنواره به آدرس stideas.ir از هفتم فروردین 99 فعالیت خود را آغاز خواهد نمود. . اخبار و اطلاعات جشنواره در شبکه های اجتماعی به آدرس @stideas قابل دسترسی است. وی افزود تلفن 55906916 در روزهای شنبه تادوشنبه پاسخگوی سوالات علاقمندان خواهد بود . 

به اشتراک بگذارید :