20 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ ۱۰:۴۱:۰۹
کد مطلب:  68liqAri
18 اردیبهشت ماه در مرکز همایش های بین المللی امیرکبیر دانشگاه خوراسگان برگزار می شود:
همایش بزرگداشت مقام معلم و تجلیل از معامان نمونه استان

نزدیک شدن به همایش شکوهمند بزرگداشت مقام معلم و آیین تجلیل از معلمان نمونه استان در روز 18 اردیبهشت ماه نشان از اهمیت این روز نه تنها برای فرهنگیان، که برای مسئولان استانی و کشوری نیز است.

در سال جاری معاونت پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان برای اولین بار اقدام به اجرای طرح جدیدی به منظور انتخاب معلم نمونه در استان نمود که براساس آن معیارها و شاخص های معلم نمونه تغییر پیدا کرد به این معنا که انتخاب معلمان نمونه را به استان ها واگذار شد و معلمان نمونه توسط مدیران، صاحبنظران و دیگر فعالان فرهنگی در مدارس انتخاب می شوند و بر این اساس تحول بزرگی در عرصه انتخاب معلم نمونه در طول سال های گذشته صورت گرفت.

 این دستورالعمل، گام اساسی رو به جلو است و به عنوان تحول بزرگ در نحوه انتخاب معلم نمونه محسوب می شود. نکته مهم اینکه امسال نیز تمامی معلمان، کارکنان و حتی نیروهای خدمتگزار نسبت به دستورالعمل مقام معلم و انتخاب معلمان نمونه استان وارد عمل شدند چرا که یا در معرض انتخاب شدن قر ار می گیرند و یا در معرض انتخاب کردن و از این جهت همه بخش های مدیریتی ما را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

در اهمیت و مقام معلم همین بس که پروردگار عالم ، اولین معلم بشریت است و در این نگاه عمیق، جهان آفرینش همچو مدرسه ای است که افراد بشر هرکدام به تناسب تفاوت ها و درجات و استعداد شاگردان، این مدرسه هستند و در این مدرسه عالم گیر، شاگردان ممتازش نیز ارزش و منزلتی به بزرگی هردو عالم دارند.

اساس فرهنگ و تفکر و شناخت بشری در خواندن و نوشتن و آموزش و سخن گفتن است و آنچه که به انسان پروبال می دهد و اورا از سایر موجودات ممتاز و برجسته کرده است در همین چند مورد است. معلم و معلمی در طول تاریخ منشاء هدایت بشر و چراغ فراروی انسان ها در گذر زمان  بوده و خواهد بود و سیمای معلمی را در آیات و روایات متعدد قرآن از اولین تا آخرین آنها و در وجود مبارک ائمه اطهار و پیشوایان بزرگ اسلام به وضوح می توان مشاهد کرد و حقیقت و جوهره وجودی معلم را با نگاهی عمیق از این منظر باید جستجو کرد.

شرافت و جایگاه معلم زمانی اهمیت دارد که بتواند شان خداوند و پیامبران را در  وجود خود محقق سازد و پیوند انسان به هدف متعالی خلقت یعنی عبادت را برقرار سازد.

به اشتراک بگذارید :